Bratislava 19. decembra 2022 (HSP/Fox News/Foto: Facebook)
Kanadský psychológ, autor a známy anti-woke mysliteľ Jordan Peterson varoval západné krajiny, že príchod totalitného systému sociálneho kreditu je vysoko pravdepodobný. Referuje o tom server Fox News
V nedávnom rozhovore pre austrálsku televíziu Sky News Peterson vyhlásil, že politiky a obmedzenia, ktoré západné krajiny zaviedli počas pandémie COVID-19, môžu pripraviť pôdu pre automatizovaný systém sociálneho kreditu a digitálneho pasu, ktorý by ohrozil práva občanov. Taktiež povedal, že väčšina verejnosti ani len netuší, že by k niečomu takému mohlo dôjsť.
Na základe spomínaného systému budú občanom poskytované rôzne úrovne prístupu k verejným službám, ich sociálny kredit bude posudzovaný na základe spoločenského správania jednotlivca. Dôležité je zdôrazniť, že tento systém v súčasnosti praktizuje Čína.
„To snáď nie je možné, koľko ľudí tieto veci nepozná,“ skonštatoval v rozhovore Peterson, ľudia by si toho podľa neho ani nevšimli. Veľa západných vodcov vraj ani nevie o woke politike alebo tzv. cancel culture čiže „kultúre rušenia“ a o hrozbe, ktorú by to mohlo predstavovať. „Keď som išiel do Veľkej Británie, hovoril som s niekoľkými ľuďmi zo Snemovne lordov… Tí najbystrejší z ľudí, ktorí sedia v Snemovni lordov, sa o hnutí woke dozvedeli iba v posledných 18 mesiacoch,“ vyhlásil Peterson. Podobne je na tom aj „systém sociálneho kreditu“ a „digitálny pas“, ktorý západnej spoločnosti podľa Petersona hrozí.
Podľa kanadského psychológa by bolo len zázrakom, keby sa Západ týmto tendenciám „zdanlivo pohodlného systému“ vyhol. „Nebolo by pekné, keby sme mohli za všetko platiť telefónom? Nebolo by pekné, keby centrálna vláda, ktorá je orientovaná na woke a ktorej prioritou je sanácia oxidu uhličitého presne vedela, za čo všetko utrácate, aby sa na vás mohla presne zamerať z hľadiska daní?” uviedol Peterson. „Náznaky toho môžete vidieť všade, keď teraz prechádzate letiskom, je tam množstvo automatických bariér ukazujete pasy. No, to sú automatické bariéry, čo keď cez ne nemôžete prejsť? No, to je situácia mnohých ľudí v Číne. Čo budete robiť? Budete sa hádať s automatom?” popísal hrozbu Peterson.
Systém sociálnych kreditov, ktorý využíva Čína, reguluje správanie svojich občanov na základe bodového systému. V jeho rámci sú občania zoradení v rôznych oblastiach občianskeho života pomocou údajov zozbieraných zo súdnych dokumentov, vládnych alebo firemných záznamov a v niektorých prípadoch aj od občianskych pozorovateľov.
Ľudia s vyšším skóre majú lepšie podmienky na získanie bankovej pôžičky alebo bezplatné lekárske prehliadky. Body sa im odčítajú napríklad za dopravné priestupky alebo nesplácanie úveru, medzi priestupky ale patrí aj fajčenie v nefajčiarskych zónach, prílišné hranie videohier alebo zverejňovanie falošných správ. Ľuďom so zlým sociálnym kreditným skóre môže byť napríklad zakázané kupovať letenky alebo lístky na vlak, študentom môže byť dokonca zakázané študovať v prípade zlého skóre ich rodičov.