NAŽIVO

Grécka polícia zatkla na ostrove Kréta šiestich ľudí pre podozrenia z pašovania starožitností a pokusu o predaj desiatok starovekých artefaktov.

Včera 20:21

Biely dom uviedol, že Trumpova administratíva ešte neurobila konečné rozhodnutie o úprave ciel na dovoz automobilov, hoci zvažuje „zefektívnenie prekrývania“ sa medzi rôznymi typmi colných povinností.

Včera 20:13

Ukrajinský minister financií Serhij Marčenko uviedol, že Kyjev a Washington pokročili v rokovaniach týkajúcich sa dohody o ťažbe ukrajinských nerastných surovín. Tento týždeň však k finalizácii dohody nedôjde.

Včera 20:00

Macron ocenil odvahu učiteľov, ktorí sa postavili žiakovi útočiacemu nožom v súkromnej katolíckej strednej škole v meste Nantes. O život pri útoku prišiel najmenej jeden študent a ďalší traja utrpeli zranenia.

Včera 20:00

Francúzsky minister spravodlivosti Gérald Darmanin uviedol, že francúzske orgány plánujú zadržiavať mobilné telefóny užívateľom a dílerom drog, ak sa zistí, že ich používali na nelegálny predaj a nákup omamných látok.

Včera 19:59

Andrzej Duda povedal, že dosiahnutie mieru medzi Ruskom a Ukrajinou si bude vyžadovať kompromisy a teda istú nespokojnosť s výsledkom vojny na oboch stranách. Dodal, že iba USA majú potrebný vplyv na ukončenie vojny na Ukrajine.

Včera 19:46

Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa povedal, že rokovania o prímerí medzi Kyjevom a Moskvou by sa mali začať bez podmienok. Odkazoval tým napríklad na možné odstúpenie územia Ukrajiny Rusku, o ktorom sa v posledných dňoch diskutuje.

Včera 19:36

Mark Rutte vyzval členské štáty, aby venovali viac finančných prostriedkov, vojenského vybavenia a politickej energie najväčšej vojenskej aliancii sveta, pretože USA ustupujú zo svojej vedúcej bezpečnostnej pozície v Európe.

Včera 19:35

Abbás Arákčí vyhlásil, že je ochotný navštíviť Nemecko, Francúzsko a Britániu v rámci rokovaní o jadrovom programe Teheránu.

Včera 18:56

Podľa Petra Pavla je nočný útok Ruska na Kyjev ďalším dôkazom o cynickom prístupe Ruska k mierovým rokovaniam. Ak by Putinovi skutočne záležalo na uzavretí mierovej dohody, mal by podľa Pavla súhlasiť s 30-dňovým pokojom zbraní.

Včera 18:55

Nemenovaný zdroj z prostredia ukrajinských ozbrojených síl pre agentúru Reuters povedal, že pri ruskom nočnom útoku na Kyjev, ktorý si vyžiadal najmenej 12 mŕtvych a 90 zranených, bola údajne použitá aj severokórejská balistická raketa KN-23.

Včera 18:29

Pre štrajk zamestnancov Nigérijskej meteorologickej agentúry niektoré aerolínie zrušili desiatky plánovaných letov. Zamestnanci agentúry začali štrajkovať na neurčitý čas začiatkom tohto týždňa a od svojho zamestnávateľa požadujú lepšie pracovné podmienky.

Včera 18:07

Británia zákazala do Ruska vývoz herných ovládačov, ktoré by mohli prerobiť tak, aby sa s nimi dali ovládať drony nasadzované do bojov na Ukrajine.

Včera 18:04

Nezávislí experti OSN odsúdili nariadenia bieloruských súdov, na základe ktorých kritici tamojšej vlády podstúpili za posledných päť rokov „nátlakovú psychiatrickú liečbu“. Experti doposiaľ zaznamenali najmenej 33 takýchto prípadov. Medzi obeťami bolo podľa nich aj päť žien a najstaršia osoba mala 77 rokov.

Včera 17:41

Generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová vyzvala členské krajiny, aby „rýchlo“ pristúpili k vyriešeniu obchodných sporov.

Včera 17:29

Emmanuel Macron vyhlásil, že Vladimir Putin musí „prestať klamať“ o tom, že chce mier vo vojne na Ukrajine, zatiaľ čo pokračuje v útokoch na ňu.

Včera 17:16
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Peter Švec analyzoval pád lietadla AN-24 pri Hejciach: Ani politici, ani profesionáli dodnes nevedia, čo nevedia

Pád vojenského lietadla AN-24 pri maďarskej obci Hejce neustále rezonuje v slovenskej spoločnosti. Dôvodov je viacero. O život pri tejto najväčšej tragédii v histórii slovenského letectva prišlo 42 vojakov, prežil len jediný, Martin Farkaš.

❚❚
.

Ste autorom rozsiahlej analýzy o tragickej udalosti pádu AN-24, pri ktorej zahynulo 42 vojakov. Čo vás podnietilo k tomu, aby ste analyzovali príčiny pádu?

To je dlhý príbeh, ale začal by som tým podstatným. Som totiž otec myšlienky vlastnej slovenskej obrany, ktorú som vyslovil už v roku 1990 a za ktorú bol proti mne spustený teror vtedajších federálno-unitárnych šovinistov. Od normalizačných pohovorov až po prokurátorské vyšetrovanie. Bol som jeden z tých poslancov tzv. Federálneho zhromaždenia, ktorí prispeli k tomu najcennejšiemu, čo máme – k štátnosti.

Veľmi mi teda záleží na tom, aby moje „dieťa“ bolo zdravé a životaschopné a patrí do toho aj bezpečnosť lietania. Nielen vojenského, ale aj civilného. Patríme totiž medzi štáty nielen s bezkonkurenčne najnižšou rozlietanosťou v rámci celej EÚ, meranou počtom prepravených cestujúcich k počtu obyvateľov, ale tiež s najnižšou úrovňou latentnej bezpečnosti lietania merané počtom katastrof a obetí na výšky náletov.

.

 

Pre analýzu sú potrebné určité zručnosti. Kde si ich získavali?

Vo svojej kariére som mal za 42 rokov možnosť zažiť rôzne typy, aj rôzne kvalitatívne úrovne organizácie lietania. Od aeroklubového, cez vojenské, až po rôzne typy civilnej dopravnej prevádzky. Mal som tiež šťastie nielen si vyformovať analytické zručnosti, ale aj ich čiastočne uplatniť pri účasti na vyšetrovaní zopár leteckých nehôd. Hoci moje hlavné analytické zameranie bolo a naďalej zostáva v oblasti bezpečnostnej a obrannej politiky. Všímal som si veľmi podozrivé praktiky, ktoré som sám zažíval.

Už počas môjho štúdia na operačnom stupni vojenského vzdelania na akadémii vo Veľkej Británii v roku 1995 som sa zorientoval v teórii toho, čo sa volá organizačná kultúra. Zistil som, že mnohé nezdravé praktiky v letectve spadajú práve pod hlavičku nezdravej inštitucionálnej kultúry.

Počas neskoršieho štúdia na Kráľovskej akadémii obranných štúdií v roku 1999 som vo svojej diplomovke vytvoril koncept pôsobenia proti presile na princípoch štúdia teórie chaosu, ktorý vychádzal z nelineárnych a tzv. manévrových prístupov. Moja diplomovka bola ohodnotená ako jedna z najlepších desiatich z ročníka a bola publikovaná v ročenke Seaford House Papers v roku 2000.

.

 

Dali sa poznatky získane vo Veľkej Británii aplikovať aj na systém na Slovensku?

Po návrate z tejto strategickej akadémie, akejsi britskej „Vorošilovky“ som si uvedomil, že môj koncept sa dá metodicky vynikajúco uplatniť pri posudzovaní leteckých katastrof a predpokladov leteckých nehôd. Tak som na jej základe v roku 2000 vykonal východiskovú analýzu faktorov bezpečnosti lietania v našich vzdušných silách a najskôr som prezentoval list vtedajšiemu veliteľovi vzdušných síl.

V liste som odporučil stručný koncept zásadných opatrení na elimináciu veľmi nezdravých trendov v bezpečnosti dopravného lietania vo vzdušných silách. Na jeho konci som otvorene uviedol, že ak sa tieto faktory podcenia, môže hroziť to najhoršie. Vtedy som bol jeden z 10 najvyšších funkcionárov veliteľstva vzdušných síl.

 

.

Čo nasledovalo potom?

Obsahovo identickú správu som prezentoval náčelníkovi Generálneho štábu o rok neskôr, keď som bol ustanovený do jednej z asi desiatky najvyšších funkcií v ozbrojených silách.

Tam som už využil aj ďalšiu skúsenosť z prípravy Vojenskej stratégie, na ktorej som sa ako predseda malej komisie zásadnou mierou podieľal. Strategické koncepty vojenských ohrození ako je koncept predstihu výstrahy, koncept času prípravy, ako aj koncept akceptovateľného rizika (tiež to vychádzalo z metodiky mojej diplomovky) boli veľmi unikátne a odvážne. Tie som síce aplikačne použil až neskôr pri príprave konceptu vzdušných síl, ale bol som nimi inšpirovaný do skutku, ktorý som urobil – celý list som pretavil do informačnej správy pre Náčelníka GŠ.

 

Aký bol postoj vašich nadriadených? Prijali správu?

Moja informačná správa bola utajená a diplomaticky mi bolo odporučené, že v rámci mojej funkcie šéfa vojenského prieskumu a elektronického boja nemám zodpovednosť za oblasť bezpečnosti lietania. Pritom bezpečnosť lietania sa priamo dotýkala činnosti pluku špeciálneho určenia, ktorý bol v mojej podriadenosti a činností mojich iných podriadených zložiek.

Ak sa dobre pamätám, informačná správa si zaslúžila dokonca druhý stupeň – Tajné.

Na snímke Peter Švec

 

Takže váš koncept zmeny definitívne pochovali?

Potom som dostal ďalšiu príležitosť. Po ustanovení do funkcie GR sekcie ministerstva sa mi nechtiac naskytla ďalšia príležitosť prezentovať zarážajúce zistenia. Mal som totiž v podriadenosti jedno z troch štátnych letectiev v našom malom štáte – vtedajšiu Vojenskú leteckú akadémiu. Síce som ju preberal bez jediného schopného výcvikového lietadla, aj s platným politickým rozhodnutím, že škola bude zrušená.

.

Ale dodnes som menej osvietenými kolegami obviňovaný za zrušenie Bielych albatrosov aj zo zrušenia školy. Napriek tomu, že časť skupiny som zachránil pred prevodom pod „Vzdušné sily“ modernizáciou lietadiel a vykonaním všetkých vojskových skúšok nového vybavenia. Napriek tomu, že práve ja som trval na akceptovaní funkcie GR s podmienkou, že moju Alma Mater zachránim.

Spoločne s vtedajšími rektormi som ju pretransformoval na civilnú fakultu TU Košice. Jeden z mála kvalifikovaných ministrov obrany, ktorý sa v čase ustanovenia už viac ako 10 rokov venoval širšej oblasti bezpečnosti, ma vymenoval za predsedu Komisie MO pre koncepčný rozvoj letectva. Pomer racionalizmu voči zotrvačnosti v myslení v nej bol spravidla 2:8, občas 3:7.

Správa bola robená z otvorených zdrojov, z veľkej časti z môjho osobného rokmi analýz vytvoreného „know-how“. Ale s uplatnením už uvádzanej metodiky tak, aby mohla byť predložená na buď širokú odbornú, v ideálnom prípade na verejnú diskusiu.

Ako predseda som mal právomoci konečnej úpravy textu a tam, kde v záveroch a odporúčaniach nebola zhoda celej komisie som zaradil vetu asi v zmysle „v tejto otázke nebol v komisii dosiahnutý konsenzus“. Takýchto viet bolo v správe vysokých pár desiatok. Nový minister – totálny amatér, pokračoval v tradícii totalít – správu utajil.

Písal sa rok 2004 a aj tá skutočnosť prispela k môjmu rozhodnutiu venovať sa naplno môjmu celoživotnému koníčku a na konci septembra opustiť ozbrojené sily. Realizácia jedného z navrhnutých opatrení by tiež vytvorila záruku, aby 42 cenných životov neskôr 19. januára 2006, čiže takmer 1 a pol roka po mojom odchode do civilu, nevyhaslo.

.

 

Z ozbrojených síl ste síce odišli, ale nezanevreli ste na ne. Po páde AN-24 vás prekvapilo utajenie vyšetrovacej správy?

Potvrdila sa platnosť porekadla, že doma nikto nie je prorokom. Medzitým som už robil na čiastočný úväzok v jednej leteckej spoločnosti manažéra letovej bezpečnosti, v ktorej som pripravil prvý „Program letovej bezpečnosti“ v histórii Slovenska. A tiež som do katastrofy stihol byť viac ako rok letovým riaditeľom v inej leteckej firme, kde ma pozvali ako manažéra zmeny.

No a už som vo voľnom čase robil podľa mojej unikátnej koncepčnej metodiky analýzy leteckých katastrof a predpokladov leteckých nehôd prvých dvoch z typov, ktoré som lietal. Neskôr som pridával ďalšie mne intímne známe typy.

Potom prišla tá smutná správa. Ale najmä ustanovenie komisie, totálne prekonaný prokurátorský spôsob vyšetrovania, zodpovedajúci v modernom svete prekonaným praktikám. O pár mesiacov neskôr boli publikované časti vyšetrovacej správy.

.

Ako vieme, v rámci totalitnej tradície správu utajili. Prečo ma to neprekvapuje? Načo umožniť iným, aby sa z katastrofy v rámci prevencie poučili? Asi bol dôvod. Nuž a už vtedy som svoje výhrady verejne komentoval. A odvtedy som neprestal, akurát sa zmenili formy – dnes som poradcom predsedu združenia, ktoré zastupuje pozostalých obetí.

V maďarskej obci Hejce 19. mája 2007 odhalili Memoriál obetiam leteckého nešťastia vojenského špeciálu AN-24

Vo svojej analýze vysvetľuje viaceré faktory možnej príčiny. Ak sa na to pozrieme z vtáčej perspektívy pilota pri vyšetrovaní vnímate určitú politizáciu. Čo bolo na celom procese vyšetrovania spolitizované?

Už samotné vymenovanie predsedu komisie – neletca, neodborníka, je jednoznačné politikum. Vyšetrovanie katastrofy, v ktorej mala evidentne najväčší vplyv organizačná kultúra rezortu samotným rezortom, je tiež jednoznačné politikum.

Prokurátorský systém vyšetrovania typický pre totality a nezrelé štáty, najmä po potvrdení predpokladu, že nebol spáchaný trestný čin, čiže posádka nespôsobila katastrofu zámerným aktom masovej vraždy, je tiež jednoznačné politikum.

Nepozvanie do vyšetrovania výrobcu lietadla a výrobcu motorov (lebo popri priateľskej Ukrajine aj nenávidené Rusko) hádam ani netreba spomínať, veď čo už môže byť vážnejšie, jasnejšie a hlúpejšie politikum.

Politizáciou je aj odmietanie odtajnenia a podpory obnovy vyšetrovania nezávislou komisiou s kvalifikovaným predsedom a tímom. Kým? Politikmi. Lebo by sa mohli odhaliť špinavé praktiky politicky napojených oligarchov, cicajúcich rezort svojimi podozrivými kontraktmi. Nerobím záver, uvádzam jeden z podozrivých faktorov, ktorý vyšetrovateľom evidentne „unikol“.

Potvrdiť, alebo vyvrátiť podozrivé a nezodpovedané otázky môže len obnovené vyšetrovanie. Politické bolo aj rozhodnutie z dôvodu šetrenia nenainštalovať protizrážkový systém výstrahy (TAWS alebo GPWS) pri poslednej modernizácii, ktorý by poskytol vysokú šancu (ako vieme zo Smolenska – nie záruku) stať sa veľmi účinnou záchrannou sieťou. Veď od zavedenia tento systém radikálne znížil počet katastrof typu tzv. CFIT (kontrolovaná zrážka s terénom), ktorým táto katastrofa jednoznačne bola.

.

 

Ako podľa Vás prebiehala nehoda na jej posledných úsekoch?

Uviedol som to v kapitole pripravovanej knihy a redakcii dávam plný súhlas na publikovanie ktorejkoľvek z pasáží tejto kapitoly, prípadne na pokračovanie aj celú kapitolu.

 

Poďme k príčine pádu. Väčšine ľudí najprv napadne pýtať sa, KTO je na vine. Vy však upozorňujete, že je potrebné sa pýtať, ČO je na vine. Prečo?

Pretože ak chceme robiť účinnú prevenciu pred opakovaním rovnakých podmienok, ktoré napomohli vzniku reťazca súvislostí, výsledkom ktorých bola katastrofa, tak sa musíme pýtať správne otázky. Na vec sa naozaj treba pozrieť filozofiou vyšetrovania leteckého novoveku. Katastrofa sa stala a už sa neodstane.

Ciele vyšetrovania novoveku sú prevencia a poučenia, nie hľadanie vinníka. Ani posádka sa jednoznačne nechcela zabiť. Aké sú možné správne otázky? V leteckom novoveku sa pýtame napríklad: ČO zavinilo, že posádka sklesala pod minimálnu bezpečnú výšku? Veď všetci chceli žiť.

.

ČO zavinilo, že posádka nevedela, že má povinnosť robiť teplotnú opravu? ČO zavinilo, že posádka zrušila let podľa prístrojov a pri dobrej viditeľnosti si dovolila klesať vizuálne do neznámeho terénu? ČO zavinilo, že im to civilný riadiaci lietania dovolil? ČO zavinilo, že na civilnom radarovom centre nefungovala automatická výstraha, že posádka klesá pod minimálnu sektorovú nadmorskú výšku?

ČO zavinilo, že si nevšimli úvodnú veľmi vysokú vertikálnu rýchlosť klesania, alebo ak si ju všimli, že im nebola podozrivá? ČO zavinilo, že nevolali okamžite posádku a nenariadili jej zastaviť klesanie?

ČO zavinilo, že záchranársky vrtuľník tam nebol rýchlejšie? A keď priletel, tak nemohol pomáhať?

ČO spôsobilo, že lietadlo nebolo vybavené ľahko dostupným technickým prostriedkom – protizrážkovým systémom GPWS, ktorý mohol byť tou rozhodujúcou záchrannou sieťou?

 

Vyšetrovanie však vinníka našlo…

Vyšetrovatelia hľadali a našli vinníka. To, či bol ten vinník naozaj spôsobilý, aby mohol vykonávať svoju funkciu, či ustanovovanie ľudí s jeho kombináciou skúseností a prípravy zodpovedá porovnateľným kritériám v leteckých kultúrach s najvyššími úrovňami latentnej bezpečnosti, to sa už nikto nepýtal. Takých otázok, ktoré sa mali pýtať a evidentne sa nepýtali, je oveľa viac. Takže aj preto treba obnoviť vyšetrovanie.

.

Moje zistenia odhaľujú nový zásadný faktor. Je totiž nesporné, že posádka je pri nepriaznivej konštelácii len poslednou záchrannou sieťou pred katastrofou. V zdravej organizačnej kultúre je prakticky vždy, keď nastane problém, účinnou záchrannou sieťou.

V nezdravej organizačnej kultúre tak dlho ťahá leva za chvost, až raz bolestivo zahryzne a zabíja.

Záchranári zbierajú telesné pozostatky obetí havárie slovenského vojenského lietadla AN-24 na kopci Borsó pri obci Hejce


Podľa vyšetrovacej správy bolo príčinou pádu pochybenie posádky, pretože nevyužila prístroje, ktoré mala k dispozícii na palube, a nedodržala bezpečnú výšku lietadla nad terénom. Čo teda piloti mali vedieť, ale v dôsledku inštitučného fungovania nevedeli?

Posádka pochybila, inak by sa katastrofa nestala, ale celý organizačný systém (od výberu, výcviku, technologického vybavenia, kombinácie posádok, cez predpisy, školenia, odborný dozor, organizáciu letov, atď.) musí byť nastavený tak, aby pochybenie posádky neviedlo v reťazci faktorov do katastrofického výsledku. Tento systém veľmi nezdravej organizačnej kultúry, ktorý bol rozhodujúcou hĺbkovou príčinou katastrofy, vyšetrovanie neskúmalo.

Už vieme, že pri vyšetrovaní nejde o hľadanie vinníka. To je prekonaný prístup. Mimochodom, chorá organizačná kultúra je tiež „ľudský faktor“, ale nie ten, ktorý sa ľahko prijíma masou verejnosti – „pilot“ – ukážte mi fotku, „ukrižujme ho“.

Lenže ako chcete postihovať systém, ktorý sa neučí zo skúsenosti vykúpených krvou desiatok tisíc obetí v histórii dopravného lietania? Ktorý nie je ochotný ani hlbokej sebareflexie. Ktorý je postavený na zatĺkaní, vyviňovaní seba a zosobňovaní pochybení svojich ľudí.

Robenie chýb je ľuďom absolútne prirodzené. Posádka sa nechcela zabiť. Posádka a aj všetci traja členovia, ktorí mali pri tomto type katastrofy schopnosť fungovať ako záchranná sieť, boli obeťami rovnako, ako všetci cestujúci. Prijíma sa to ťažko, verejnosti sa to predáva ešte ťažšie, táto to neraz s odporom odmieta. Tí menej osvietení odborne fundovanejší jednotlivci doslova zúria už pri prezentovaní takéhoto prístupu. Ale je to tak.

.

 

Piloti mali pochybiť aj tým, že nenastavili index rádiovýškomera. Ak by tak boli urobili, mohol tento prístroj ochrániť posádku pred pádom?

Je to absolútne vylúčené. Tento index by na výsledok ani na prevenciu pred katastrofou v danom teréne, v klesavom lete nemal absolútne žiadny vplyv. Argumentácia týmto faktorom je jednoznačným dôkazom nekvalifikovanosti vyšetrovania a záverov, ako aj identifikácie príčin tejto katastrofy.

Rádiovýškomer nehrá pri letoch v uvedených podmienkach v akých leteli, žiadnu úlohu. Toto môžem ako odborník konštatovať s bohorovnou absolútnou istotou. Argumenty sú v kapitole a budú v knihe. Vrátane vizualizácie na obrázku boli dodané ministrovi obrany. Uvádzanie tohto záveru je vážnym dôvodom na nutnosť obnovy vyšetrovania katastrofy novou komisiou.

 

Otec zosnulého Ľudovíta Orlického pre náš portál uviedol, že piloti riešili problém s poruchou pravého motora. Ako vy vnímate tieto tvrdenia o možnej príčine pádu?

Predpokladám, že vysadenie jedného z motorov nastalo až ako dôsledok dotyku vrtúľ s porastom pri zmiernení klesania do kopca v posledných sekundách letu. Nevidím indície, ktoré by nasvedčovali tomu, že motor vysadil ešte vo vzduchu a že vysadenie motora bolo prvotnou príčinou katastrofy.

.

Aj keď je silný predpoklad, že lietadlo bolo preťažené, s jedným motorom by mohli pokračovať v lete. S preťaženým lietadlom by nemuseli byť schopní stúpať, ale boli by schopní klesať minimálnou rýchlosťou klesania.

Ibaže, potvrdiť alebo vyvrátiť to môže iba zapojenie výrobcu motora do vyšetrovania a explicitné testy expertov od výrobcu. Ako vieme, výrobca nebol do vyšetrovania vôbec zapojený, čo je samo osebe veľmi podozrivé. O to viac, že vizuálne dôkazy jednoznačne potvrdili veľmi neštandardné polohy pák ovládania jednej pohonnej jednotky.

Prestavenie ovládacích prvkov mohlo nastať v posledných sekundách letu po náraze, keď posádka ešte žila. Čiže samotná poloha pák nie je dôkazom vysadenia motora vo väčšej výške. Je to len ďalší vážny jednoznačný dôvod na obnovu vyšetrovania.

Vôbec nezáleží na tom, čo si myslím, alebo predpokladám. Faktom je, že výrobca nebol a mal byť súčasťou komisie.

 

.

Ako o ďalšej možnej príčine sa hovorí aj o zámernom nastraženom výbušnom systéme. Naznačujú to podľa Vás trosky lietadla?

Nenaznačujú. Takúto príčinu považujem za málo pravdepodobnú.

Ale na palube vojenského špeciálu mohli byť prepravované aj osobné zbrane a munícia. Časť vyšetrovacej správy by to konštatovala. Verejne by uviedla, či mali alebo nemali vplyv na katastrofu, akurát by sa utajili určité technické a numerické parametre.

Ak muníciu alebo náboje prepravovali, tieto mohli vybuchnúť ako následok katastrofy. Ak sa to zistilo, tento samotný fakt nie je dôvod utajovať.

 

Podľa dostupných informácií Srbi vidia i možnú súvislosť medzi haváriou lietadla a masovými hrobmi, o ktorých pravdepodobne získali poznatky naši vojaci počas pobytu v misii. Informácie, ktorými disponovali, im mohli byť osudnými. Čo si myslíte o tejto teórii, ktorá je tiež vznikla aj možno vďaka tomu, že správa z vyšetrovania je utajená?

V lietadle sa nachádzali cestujúci z vojenskej polície a z tajných služieb. Mohli prepravovať aj citlivé materiály rôzneho charakteru. Tieto fakty by určite neboli zverejňované, jednoznačne by išlo o predmet utajenia, podľa citlivosti možno až najvyššieho stupňa.

Pochopiteľne, ak srbské tajné služby majú takéto indície, alebo dôkazy, tieto majú právo vhodnými formami prezentovať a v prípade nutnosti hľadať riešenie diplomatickým spôsobom cestou svojich partnerských organizácií na Slovensku.

Utajenie vždy prirodzene priživuje podozrievavosť aj konšpiračné teórie.

Na snímke kapitán Martin Farkaš, ktorý ako jediný prežil leteckú katastrofu na mieste nešťastia pri pamätníku na kopci Borsó počas pietnej spomienky pri príležitosti 12. výročia leteckej katastrofy pri obci Hejce 19. januára 2018

Vráťme sa k obetiam – synom, manželom, otcom. Čo bolo príčinou, že prežil len 1 vojak?

Práve CFIT je odborný „terminus technicus“ bezprostrednej príčiny tejto katastrofy. CFIT z anglického „Controlled Flight Into Terrain“. Zjednodušene povedané, posádka v presvedčení, že letí po bezpečnej trajektórii letu narazila do terénnej prekážky počas riadeného letu. Čiže lietadlo malo funkčnú posádku, posádka mala funkčné a riaditeľné lietadlo, bola presvedčená, že letí správne a ako sa ukázalo, nachádzali sa inde.

Absolútne rovnakej bezprostrednej príčiny, ako v prípade Tu-154 poľských vzdušných síl o viac ako 4 roky neskôr 10. apríla 2010. Rovnakej, ako v prípade lietadla T-43A (B-737) vzdušných síl USA v chorvátskom Dubrovníku o 10 rokov skôr 3. apríla 1996, pri ktorej zahynul aj minister vlády USA. Pokiaľ je známe, správa ani len neobsahuje tento termín.

Medzi spolupôsobiace príčiny nesporne patrilo pochybenie posádky. Ale jednou zo závažných spolupôsobiacich príčin, ktoré komisia ani len neodhalila, bola absencia vedomostí o prepočte minimálnej bezpečnej výšky v podmienkach teplôt hlboko pod nulou. To je samo osebe závažným dôvodom na obnovu vyšetrovania s novou komisiou.

Hĺbkové, čiže skutočné príčiny, sú vo všetkých prípadoch oveľa komplexnejšie a systémové. Tieto sa veľmi podobajú v štátnych letectvách mnohých štátov, aj v leteckých spoločnostiach s nízkou úrovňou latentnej bezpečnosti. Najmä v inštitúciách prevádzkujúcich veľmi malé počty lietadiel každého typu.

Nuž a hĺbková príčina sa dá zhrnúť pod jeden pojem – chorá inštitucionálna kultúra, ktorá nevybavila posádku nástrojmi na to, aby mohli fungovať ako záchranná sieť. Laicky sa dá nezdravá inštitucionálna kultúra najzrozumiteľnejšie vyjadriť slovným spojením  „bordel v organizácii“.

.

Len pripomínam, tej organizácie, ktorá vyšetrovala samu seba. V konkrétnych podmienkach je prežitie jedného cestujúceho zázrak, ale samotný náraz podľa charakteru katastrofy mohlo prežiť oveľa viac cestujúcich, zabil ich mráz.

 

Vyšetrovanie je uzavreté, správa o ňom je utajená, pozostalí ale nenašli vnútorný pokoj a nie sú stotožnení s výsledkami vyšetrovania. Čo je podľa v tejto chvíli potrebné urobiť pre nich ako občanov SR, ktorí prišli o svojich blízkych v dôsledku služby vlasti?

Pozostalí ani nemôžu byť spokojní s výsledkami vyšetrovania. Už len na základe faktorov, ktoré som uviedol je nutné obnoviť vyšetrovanie.

V záujme prevencie si vysoko vážim odvahu, nasadenie a odhodlanie zástupcov pozostalých, ktorí požadujú obnovenie vyšetrovania. Nie sú prví v histórii, ktorí svojou vytrvalosťou pomohli posunúť bezpečnosť lietania do bezprecedentných výšok. Je potrebné nájsť politickú odvahu a presadiť obnovenie vyšetrovania.

Životy obetiam nikto nevráti, ale aroganciou politickej moci je ich obeta vlastne dehonestovaná rezortom, v ktorom slúžili a vládami svojej vlasti, ktorej slúžili.

Verím, že po voľbách nastane v tomto smere zmena. Utajenie celej správy je priam urážkou pozostalých, prejavom typických totalitných praktík rezortu a vládnej moci, ale aj zneuctením obetí.

Pozostalí ako kompromis navrhli vypracovanie extraktu správy, štruktúrou zodpovedajúcemu civilným vyšetrovacím postupom a predpisom, ktorý by bol odtajnený. A nie je to potrebné robiť len pre pozostalých. Je to potrebné urobiť pre všetkých občanov, pre všetkých aktívnych vojakov a občianskych zamestnancov.

Dokonca je to potrebné urobiť v záujme bezpečnosti samotných zodpovedných, ktorí obnovu vyšetrovania zatiaľ arogantne a občas zúrivo odmietajú. Ale ktorí sa raz môžu sami nachádzať v nesprávnom čase na nesprávnom mieste len preto, že vyšetrovanie bolo odflákané a závery neboli relevantné. Lebo hĺbkové príčiny niekto nechcel vidieť, alebo nemal odvahu, prípadne kvalifikáciu, aby ich odhalil. Oni totiž veria, že rezort a lietanie v ňom sa zmenili.

Ako človek s intímnou hĺbkovou znalosťou systému myslenia a organizačnej kultúry v rezorte na všetkých úrovniach riadenia, ako aj človek, ktorý dostal životnú šancu vidieť systém lietania aj na opačnom spektre kvality, môžem bez obáv tvrdiť, že zmena zvnútra je vylúčená.

Šancu na zmenu všetky vedenia rezortu vlastizradne zahodili tým, keď po sprofesionalizovaní ozbrojených síl v roku 2005 nezaviedli komplexný funkčný systém záloh, ktorý bol kritickou podmienkou prechodu na profesionalizáciu. Od kadetských zborov, cez niekoľko tisícové aktívne zálohy, možno o niečo väčšie pasívne zálohy, až po pomerne masívne, ale svojou podstatou papierové všeobecné zálohy.

Je tiež nemožné urobiť zásadný prielom v latentnej bezpečnosti lietania s organizačnými štruktúrami, ktorými disponujú rezorty so štátnym letectvom, teda tak obrany, ako aj vnútra, s dvomi lietadlami a teda hŕstkou pilotov každého typu. Aj v tom explicitné zistenia mojich 18 rokov trvajúcich analýz asi 1500 leteckých nehôd indikujú, že cestujúci a posádky štátnych dopravných lietadiel malých štátov sedia na sude s pušným prachom bez akejkoľvek výstrahy o čase výbuchu.

Ani politici, ani profesionáli dodnes nevedia, čo nevedia.

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Štefan Konya

Peter Lipták

Erik Majercak

Marek Brna

.
.
.

Veselý pre HS porozprával o nebezpečenstve, ktoré predstavuje DSA: Tieto formulácie EK oprávňujú digitálnym platformám prikázať zásah cenzúry

Digital Services Act , teda Akt o digitálnych službách, je európska legislatíva, ktorú už na národnej úrovni ratifikovali približne dve…

24. 04. 2025 | Rozhovory | 10 min. čítania | 0 komentárov

.

„Zelenskyj nechce mier“, tvrdí syn Donalda Trumpa

Takto syn amerického prezidenta komentoval publikáciu podnikateľa a osobitného zástupcu amerického prezidenta pre kryptomeny Davida Sachsa, ktorý sa domnieva, že…

24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Šutaj Eštok: Ministerstvo vnútra príde s ďalšími zmenami týkajúcimi sa mimovládnych organizácií

Ministerstvo vnútra SR príde s ďalšími legislatívnymi zmenami týkajúcimi sa mimovládnych organizácií. V súvislosti s potrebou mať vo vedení rezortu…

24. 04. 2025 | Aktualizované 24. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Aktualizované 24. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trestné oznámenie kvôli Pročkovmu hulvatskému správaniu dostalo právnu klasifikáciu

Trestné oznámenie, podané na poslanca Jozefa Pročka pre incident spojený s poslankyňou Paulou Puškárovou (Hlas-SD), postúpila polícia Okresnému úradu Bratislava…

24. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zelenského manévre. Prečo rokovania stroskotali a čo bude nasledovať?

Po včerajšom Trumpovom vyhlásení, v ktorom kritizoval Zelenského, sa objasnil reťazec udalostí, ktoré viedli k zlyhaniu rokovaní v Londýne. Deň…

24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Vážne varovanie z Ruska: Ak to spravia, môže to viesť k tretej svetovej vojne

Rusko vyhlásilo, že vstup európskych mierových síl na Ukrajinu by mohol viesť k tretej svetovej vojne

24. 04. 2025 | Aktualizované 24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Aktualizované 24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dolnokubínski poslanci nevyhoveli protestu prokurátora o zrušení všeobecne záväzného nariadenia

Dolnokubínski mestskí poslanci na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva nevyhoveli protestu prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Mihála o zrušení všeobecne záväzného…

24. 04. 2025 | Aktualizované 24. 04. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Aktualizované 24. 04. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

24. 04. 2025 | Aktualizované 24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Aktualizované 24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Kremeľ súznie s Trumpom, že Ukrajina stratila Krym už dávno

Kremeľ uviedol, že súhlasí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý na sociálnych sieťach uviedol, že Ukrajina „stratila“ polostrov Krym, „pred…

24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Rezort kultúry vs. folkloristi – spor pokračuje

Ministerstvo kultúry SR odmieta tón a formu komunikácie údajného vyhlásenia folkloristov. Pre agentúru SITA to v reakcii na vyhlásenie folkloristov,…

24. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rusko súhlasilo s dohodou o ukončení vojny na Ukrajine, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump v stredu povedal, že si myslí, že Rusko súhlasilo s dohodou o ukončení vojny na Ukrajine.…

24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Propagandisti z „bezpečnostnej komunity” sa nenápadne ťahajú do parlamentu. Aj vďaka Šimečkovi

Nedávno sme informovali o aktuálnych predvolebných prieskumoch dvoch domácich agentúr.Zaoberali sme sa prednostne potenciálnym víťazom volieb, avšak takmer nám pritom…

24. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Trump má pravdu: Čína doslova stavia ostrov z odpadkov

Prezident zverejnil fotografie „Daru z Číny“, ktorý pláva v Tichom oceáne v Deň Zeme. Prezident Donald Trump sa v utorok…

24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Nová taktika a nové riadenie dronov dlhého doletu spôsobili ukrajinskej PVO veľké problémy

Rusko mohlo nainštalovať nové riadiace a prieskumné systémy na dronoch Geraň, píše expert na komunikáciu Sergej Beskrestnov v komentári k…

24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Z čoho je nervózna opozícia a nenávistné médiá?

Slovenská opozícia sa chce zbaviť zodpovednosti nad motívmi, ktoré viedli atentátnika Juraja Cintulu k tomu, že pred rokom v Handlovej…

24. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Na pohreb pápeža príde 130 delegácií, 50 hláv štátov a desať monarchov

Na sobotňajší pohreb pápeža Františka je zatiaľ potvrdených 130 delegácií, z toho približne 50 hláv štátov a desať panujúcich monarchov.…

24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

“Zničí to jednotu EÚ”. Trumpove uznanie Krymu za ruský hrozí rozkolom v Európskej únii a NATO

Trumpove uznanie Krymu za ruský hrozí rozkolom v Európskej únii a NATO

24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Vláda utajuje svoje stanovisko k pandemickej dohode WHO, ozvali sa europoslanci

Na májovom zhromaždení chce Svetová zdravotnícka organizácia a jej členské štáty definitívne schváliť znenie tzv. novej pandemickej dohody, ktorej cieľom…

24. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Teď už přijde jen zděšení…

Tak nám prezident Zelenský odmítl americký návrh mírové smlouvy, která počítala s tím, že by konflikt zamrzl podle stávající linie…

24. 04. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Európa si žiada spätnú väzbu o LGBTIQ, no cenzuruje nepohodlné príspevky. Orwell by mal radosť

VYMAZANÉ! Taká poznámka sa môže objaviť aj u vášho príspevku do debaty o ďalšej európskej iniciatíve smerom k „ochrane práv”…

24. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Plagáty, transparenty, vyhrážky smrťou… takto protestujú transaktivisti v Londýne

Britániou rezonuje nedávny rozsudok Najvyššieho súdu, ktorý stanovil, že pojmy „pohlavie“ a „žena“ sú podľa Zákona o rovnosti definované na…

24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

"Mesto neoslobodila Červená armáda, ale odvážni českí občania": hanobenie českej histórie v predvečer výročia víťazstva

Česko, 24.apríla 2025 - V predvečer 80. výročia porážky nacistického Nemecka sa v Európe začína akási súťaž: kto bude najhlasnejšie…

24. 04. 2025 | 0 komentárov

Slovenskí mlynári: Žiadne červy, kobylky ani svrčky do slovenskej múky pridávať nebudeme

Slovenské mlyny združené v Slovenskej spoločnosti mlynárov sa pridávajú k iniciatíve slovenských pekárov, cukrárov a cestovinárov a odmietajú akékoľvek pridávanie…

24. 04. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Slovenský Nero

Nero  bol v rokoch 

24. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Martina Navrátilová dala Trumpovi za pravdu, „ženský šport by mal byť len pre ženy“

Tenisová legenda Martina Navrátilová pre britský podcast The Daily T priznáva, že s prezidentom USA nesúhlasí vo všetkom –  až…

24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Šimpanzy rovnako ako my radi pijú a delia sa o alkohol

Šimpanzy si vychutnávajú ovocie s alkoholom a ochotne sa oň delia, čo naznačuje možné dávne korene spoločenského pitia, uvádza magazín…

24. 04. 2025 | Zaujímavosti | 8 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Zaujímavosti | 8 min. čítania | 0 komentárov

Čínska štátna spoločnosť obnovila nákup ruskej ropy. Môže za to Trump

Najväčšia čínska štátna spoločnosť obnovila nákupy ruskej ropy, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z odvetvia

24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Srbská opozícia podala trestné oznámenie pre údajné použitie sonickej zbrane proti demonštrantom

Srbská opozičná Demokratická strana podala trestné oznámenie na vysokopostavených štátnych predstaviteľov pre údajné použitie sonickej zbrane počas masového protestu v…

23. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zrakový test, ktorý potrápi vaše oči: Skryté zajačiky objavia len tí najpozornejší

Zrakový test, ktorý potrápi vaše oči: Skryté zajačiky objavia len tí najpozornejší. Buďme úprimní - obrázkové hádanky vyzerajú jednoducho, kým…

24. 04. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Grécka polícia zatkla na ostrove Kréta šiestich ľudí pre podozrenia z pašovania starožitností a pokusu o predaj desiatok starovekých artefaktov.

Včera 20:21

Biely dom uviedol, že Trumpova administratíva ešte neurobila konečné rozhodnutie o úprave ciel na dovoz automobilov, hoci zvažuje „zefektívnenie prekrývania“ sa medzi rôznymi typmi colných povinností.

Včera 20:13

Ukrajinský minister financií Serhij Marčenko uviedol, že Kyjev a Washington pokročili v rokovaniach týkajúcich sa dohody o ťažbe ukrajinských nerastných surovín. Tento týždeň však k finalizácii dohody nedôjde.

Včera 20:00

Macron ocenil odvahu učiteľov, ktorí sa postavili žiakovi útočiacemu nožom v súkromnej katolíckej strednej škole v meste Nantes. O život pri útoku prišiel najmenej jeden študent a ďalší traja utrpeli zranenia.

Včera 20:00

.

Migaľ: Nie je vhodné, aby sa úrad vlády zastával človeka ako je Bombic

Nie je vhodné, aby sa úrad vlády zastával človeka ako je Daniel Bombic. Povedal to v relácii Miroslava Frindta PubliQ…

23. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nová čínska taktika v obchodnej vojne s USA môže ohroziť európsky priemysel luxusných značiek

Slovensko, 24.apríla 2025 - Zdá sa, že schôdzka v Londýne sa v hrubých rysoch skončila podľa predstavy autora z zverejnenej…

24. 04. 2025 | 0 komentárov

Disciplinárny proces s prokurátorom Lipšicom sa má začať koncom mája

Disciplinárny proces s prokurátorom Danielom Lipšicom sa má začať 28. mája. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní, zverejnenom na webe Najvyššieho…

23. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Staré fotografie, ktoré vás vrátia v čase. Takto vyzerala minulosť!

Staré fotografie, ktoré vás vrátia v čase. Takto vyzerala minulosť: Staré fotografie majú nepochybne svojský cool-faktor, ktorý je taký výrazný,…

24. 04. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Rokovania o mieri končia neúspechom. Ukrajina odmieta americké návrhy

Ukrajina v skutočnosti odmietla Trumpov mierový plán zverejnený v médiách. Takýto záver možno vyvodiť z vyhlásenia ministerky hospodárstva Julie Sviridenko

23. 04. 2025 | Aktualizované 23. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
23. 04. 2025 | Aktualizované 23. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Elektrické autá s dojazdom 520 km za 5 minút? CATL ukázala svetu svoju budúcnosť!

24.4.2025 Redakcia Auto trendy . Čínska spoločnosť CATL opäť posunula hranice možného. Na Tech Day v Šanghaji predstavila novú generáciu…

24. 04. 2025 | 0 komentárov

Povodeň na Orave spôsobila materiálne škody, úhyn dobytka i zničila úrodu

V utorok v poobedňajších hodinách došlo na Orave k veľkej zrážkovej činnosti, o 18.00 h bol vyhlásený tretí stupeň mimoriadnej…

23. 04. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 04. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Štefan Konya

Peter Lipták

Erik Majercak

Marek Brna

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov