Bratislava 18. júna 2021 (HSP/Foto:Screenshot)
Brat väzobne stíhaného bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského, Peter Pčolinský, otvorene hovorí o vojne v Policajnom zbore. Svoj postoj k ministrovi vnútra Mikulcovi vyjadril počas jeho odvolávania, keď sa zdržal hlasovania. Napriek všetkému však verí, že pravda sa ukáže a jeho brat bude rehabilitovaný. Uviedol to v rozhovore v relácii denníka Pravda Ide o pravdu
Peter Pčolinský z hnutia Sme rodina počas hlasovania o odvolaní ministra vnútra Romana Mikulca využil zelenú kartu a rozhodol sa zdržať hlasovania. Koaliční partneri v tejto súvislosti hovorili o konflikte záujmov, keďže jeho brat Vladimír Pčolinský je v súčasnosti väzobne stíhaný. Poslanec to však vyvracia a hovorí, že existuje množstvo dôvodov, pre ktoré minister Mikulec nemá jeho dôveru.
Vysvetľuje, že pri kritike ministra vnútra nikdy neargumentoval svojim bratom, ale tým, že Mikulec dlhodobo nezvláda riadenie rezortu. Hovorí doslova o tom, že v polícii je bordel.
„Stačí sa pozrieť, čo sa deje v polícii. Vidíme tu, že policajti zatýkajú policajtov, potom tí, ktorí boli zatknutí, tak ich kolegovia zatýkajú tých, ktorí ich prišli zatknúť. Čiže ako inak sa to dá nazvať?“ pýta sa Pčolinský.
.
Taktiež upozorňuje na fakt vznášania obvinení na základe výpovede jedného univerzálneho kajúcnika. Minister vnútra, policajný prezident, ale aj špeciálna prokuratúra to síce popierajú, ale Pčolinský uvádza ako príklad mená ako Branislav Zurian či bývalý šéf operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ján Kaľavský, pri ktorých už existujú rozhodnutia krajského súdu a generálnej prokuratúry, ktoré nezákonné stíhanie potvrdzujú.
Rozviazané ruky si istá skupinka mýli so svojvôľou
Podľa jeho názoru na Slovensku opäť existuje skupina ľudí, ktorá má záujem sprivatizovať si spravodlivosť a rozviazané ruky si mýli so svojvôľou. Využíva pritom heslá ako boj proti korupcii či očista. Svoje vyjadrenia pritom opiera o zistenia Slovenskej informačnej služby, ktorá zozbierala spravodajské informácie, zdokumentovala ich a posunula ich orgánom činným v trestnom konaní. Teraz je úlohou Úradu inšpekčnej služby a dozorového prokurátora krajskej prokuratúry tieto podozrenia buď potvrdiť alebo vyvrátiť.
„Ak by sa to preukázalo, tak myslím si že všetkým je jasné, že to by bolo možno aj na pád vlády,“ vyjadril sa Pčolinský.
Svoje pochybnosti vyjadril aj smerom k špeciálnej prokuratúre. Vysvetľuje, že úlohou vyšetrovateľov je získavať dôkazy v prospech aj neprospech páchateľa. To sa nedeje. Dohliadať by na to mali dozoroví prokurátori zo špeciálnej prokuratúry. Podľa poslanca si však túto svoju úlohu neplnia.
Dúfa, že jeho brat bude rehabilitovaný
Na otázku moderátorky Márie Hlucháňovej, či si myslí, že jeho brat je politickým väzňom odpovedal jednoznačne.
„Nie, ja si to nemyslím. Môj brat je nezákonne väzobne stíhaný a nezákonným spôsobom mu bolo vznesené obvinenie. A je tam preto, pretože už v januári tohto roka vypracoval správu SIS, ktorá hovorila o tom, že s vysokou pravdepodobnosťou dochádza k manipulovaniu výpovedí a dochádza ku kontaktu medzi vyšetrovateľmi a kajúcnikmi prostredníctvom sprostredkovateľa.“
Na týchto stretnutiach sa podľa správy dohadovali časové osy aj obsahy výpovedí. Následne Vladimír Pčolinský ako riaditeľ SIS podal trestné oznámenie na skupinu osôb, páchajúcich túto trestnú činnosť. Upozorňuje pri tom na dôležitý fakt a to, že 10. marca prokuratúra odstúpila trestné oznámenie inšpekcii ministerstva vnútra a 11. marca bol Vladimír Pčolinský zadržaný a dnes je väzobne stíhaný.
Peter Pčolinský však verí v spravodlivosť. Verí, že pravda sa ukáže, vinníci budú potrestaní a jeho brat bude plne rehabilitovaný.
„Pretože takýmto spôsobom si vybavovať účty, to sa za 30 rokov nedialo,“ uzavrel tému poslanec Peter Pčolinský.