Peter Koenig: Pozrime sa na samit BRICS v Kazani bez ilúzií a prikrášľovania

❚❚

Kazaň 1. novembra 2024 (HSP/Foto::TASR/AP-Alexander Nemenov, Pool Photo via AP)

 

Čo skutočne ukázalo stretnutie lídrov najväčších krajín v hlavnom meste Tatarstanu

Rusko BRICS summit
Lídri delegácií pózujú pre skupinovú fotografiu v rámci summitu skupiny BRICS, ktorá združuje krajiny Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Juhoafrickú republiku, v ruskej Kazani 24. októbra 2024

Šestnáste výročné stretnutie BRICS v ruskej Kazani, ktoré sa konalo 22. – 24. októbra 2024, sa zapíše do histórie.

.

Bol samit úspešný? To závisí od uhla pohľadu a od toho, čo človek považuje za úspech.

Začal sa úspešne, už len preto, že sa otvorene diskutovalo o mnohých otázkach a nezhodách, aby sa nakoniec našlo riešenie.

.

Samotné stretnutie veľa nového neprinieslo. Mnohé významné udalosti, vyriešené spory a dohody sa odohrali na okraji samitu alebo krátko pred ním. Najpozoruhodnejšou bola skutočnosť, že nedošlo k rozšíreniu BRICS.

Po samite BRICS v Johannesburgu v roku 2023, keď sa k piatim pôvodným členom (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika) pripojili Egypt, Etiópia, Irán a Spojené arabské emiráty (SAE), sa zoskupenie ďalej nerozširovalo. V Johannesburgu v roku 2023 bolo členstvo ponúknuté ďalším dvom krajinám – Argentíne a Saudskej Arábii -, ale Argentína odmietla (potom čo bol zvolený nový prezident Javier Millei) Saudská Arábia zas neurobila žiadne konkrétne kroky, aby členstvo získala. V skutočnosti bol úradujúci vládca Saudskej Arábie, korunný princ Mohammed bin Salmán, jedným z tých, ktorých neprítomnosť v Kazani bola najviditeľnejšia.

 

Mohol za to tlak Západu – zo strany klientov, odberateľov ropy a vojenských patrónov Saudskej Arábie?

Vnútorné rozpory v BRICS súvisia s podmienkami vstupu nových členov. Neexistuje ani spoločný súbor vnútorných pravidiel, ktoré by združeniu dodali stabilitu a zvýšili jeho prestíž pred vonkajším svetom.

BRICS nemá spoločný sekretariát a spoločné usmernenia pre obchodnú, hospodársku a vojenskú spoluprácu.

.

Prijatie nového člena si vyžaduje jednomyseľnú podporu existujúcich členov, ktorých je zatiaľ deväť.

Aktívnym kandidátom na členstvo je napríklad Venezuela, ktorú však vetovala Brazília z dôvodov, ktoré súvisia skôr s ich bilaterálnymi vzťahmi než s rozširovaním BRICS.

Takéto bilaterálne konflikty neprispievajú k súdržnosti a dôveryhodnosti skupiny, ktorá je v súčasnosti najvýznamnejšou organizáciou globálneho Juhu.

Ešte v septembri 2024 Turecko prejavilo záujem o vstup do BRICS a dokonca podalo prihlášku. Turecko by bolo prvým členom BRICS z radov NATO, ale jeho vstup sa teraz zastavil.

Nový šéf NATO Mark Rutte však nedávno v odpovedi na otázku na túto tému nevyjadril žiadne námietky a uviedol, že Turecko je suverénna krajina a môže sa pripojiť k BRICS, ak si to želá. Dodal, že Turecko napriek tomu zostane kľúčovým členom NATO.

.

Členstvo Turecka v NATO mohlo niektorým štátom globálneho Juhu klať oči. India, ktorá nie je de iure členom NATO, však udržiava úzke vzťahy s NATO a USA. India je zároveň jedným zo zakladajúcich členov BRICS. Možno sa niektoré ich názory od vzniku aliancie v roku 2006 zmenili.

Prezident Putin uviedol, že do BRICS chce vstúpiť približne 30 krajín – predovšetkým Azerbajdžan, Alžírsko, Vietnam, Indonézia, Pakistan, Malajzia, Nigéria, Thajsko, Venezuela, Palestína, DR Kongo, Gabon, Bangladéš, Bahrajn, Kuvajt, Senegal a Bolívia.

 

 

Na druhej strane, Kazachstan, ktorý je najväčším susedom Ruska v Strednej Ázii, bol pozvaný do BRICS, ale na poslednú chvíľu sa rozhodol odmietnuť. Rusko tento náhly obrat nielen prekvapil, ale ani nepotešil: v reakcii na to Moskva okamžite zakázala dovoz viacerých poľnohospodárskych výrobkov z Kazachstanu.

Podľa časopisu Oil & Gas Journal je známe, že Kazachstan má približne 30 miliárd barelov zásob ropy – druhé najväčšie (po Rusku) v Eurázii a 12. najväčšie na svete (hneď po USA). So 172 ropnými ložiskami má Kazachstan 3 % svetových zásob ropy, čo ho radí do prvej desiatky krajín z hľadiska počtu ropných ložísk.

 

Je možné, že Kazachstan reaguje na určitý tlak, možno vydieranie zo strany západných odberateľov ropy?

Možno jedným z najdôležitejších momentov na okraj samitu bolo vyriešenie konfliktu v osobnom rozhovore medzi indickým premiérom Naréndrom Módím a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Lídri sa stretli tvárou v tvár prvýkrát po piatich rokoch.

Len pred niekoľkými mesiacmi bolo napätie medzi Naí Dillí a Pekingom natoľko silné, že Módí odmietol účasť na samite Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS) v Astane. Teraz však krajiny dosiahli dohodu o dlhodobom pohraničnom konflikte.

Dvaja najľudnatejší a z hľadiska HDP ekonomicky najsilnejší členovia BRICS môžu nielen napraviť svoje vzťahy, ale aj položiť základy na prekonanie rozporov v rámci BRICS.

.

Keď už hovoríme o vnútorných rozporoch v rámci BRICS, je dôležité poznamenať, že vonkajšia, t. j. západná intervencia v podobe hrozieb a nátlaku mohla zohrať, mierne povedané, významnú úlohu v nepokojoch vo vnútri aliancie, čo zabránilo – zatiaľ – jej ďalšiemu rozširovaniu.

Zlepšenie vzťahov medzi Čínou a Indiou by mohlo dať BRICS impulz na dosiahnutie ambiciózneho cieľa, ktorým je rozvoj a nakoniec realizácia nového multipolárneho svetového poriadku.

To vedie k tomu, čo povedal Putin vo svojom úvodnom prejave na samite v Kazani: aliancia BRICS nie je protizápadná, predstavuje len hnutie za nezávislosť alebo možno posun od protizápadnej agendy k nezápadnej agende.

Je zvláštne a pozoruhodné, že jednou z najobávanejších „hrozieb“ samitu BRICS voči Západu boli reči o de-dolarizácii aliancie a potenciálne rozhodnutie o takomto kroku. Zdá sa, že k ničomu z toho nedošlo.

Mnohé krajiny BRICS nemajú záujem o de-dolarizáciu – Brazília, India, emiráty a ďalšie. Nehovoriac o potenciálnych kandidátoch, ako sú Saudská Arábia, Turecko a Venezuela.

.

Namiesto toho Putin navrhol myšlienku novej úverovej platformy BRICS pre kolektívny hospodársky rozvoj a investičný program bez nátlaku na rozvoj infraštruktúry, priemyslu a sociálnych služieb. Putin poznamenal, že MMF a Svetová banka, brettonwoodske inštitúcie vytvorené na konci druhej svetovej vojny, sú pod silným vplyvom Západu, najmä USA.

Putin spomenul banku BRICS bez toho, aby na nej trval ako na úverovej platforme, pretože je tiež založená výlučne na dolároch, čo znamená, že nie je oslobodená od západných zásahov.

Dôležitým nástrojom rozvojových investícií by sa však v budúcnosti mohla stať Ázijská banka pre investície do infraštruktúry, ktorá je dieťaťom Číny, ktorá už spolupracuje s niektorými krajinami BRICS.

Počas stretnutia s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom, ktorý sa tiež zúčastnil na samite v Kazani, Putin poznamenal, že na to, aby bola OSN efektívna, je čas prispôsobiť sa „realite 21. storočia“. To znamená predovšetkým novú štruktúru Bezpečnostnej rady, ktorá by poskytla významnejšiu úlohu rozvíjajúcemu sa globálnemu Juhu, ktorého predstaviteľom by mohol byť BRICS.

Citujúc slová generálneho tajomníka OSN ruský prezident povedal: „Vážený pán generálny tajomník povedal, že všetci by sme mali žiť ako jedna veľká rodina. Takto aj žijeme. V rodinách, žiaľ, často dochádza k hádkam, škandálom, deleniu majetku. Niekedy dokonca dochádza k bojom.“

.

Putin má pravdu. Jeho slová naznačujú vonkajšie, západné zasahovanie, ktoré podnecuje rozpory a rozkoly v skupinách krajín, ktoré chcú ísť vlastnou cestou, ako to robí BRICS.

Kazaňský samit sa môže ukázať ako predzvesť vecí, ktoré prídu. A zasahovanie Západu nebude schopné zastaviť alianciu BRICS a krajiny spolupracujúce na vytvorení nového multipolárneho svetového poriadku.

Autor Peter Koenig je výskumným pracovníkom Centra pre štúdium globalizácie (Montreal, Kanada) a nerezidentným vedúcim pracovníkom inštitútu Čchung-jang na Renminskej univerzite v Pekingu. Je ekonóm a geopolitický analytik. Predtým pracoval vo Svetovej banke. Prednáša na univerzitách v USA, Európe a Južnej Amerike. Jeho články sú publikované v Global Research, ICH, RT, Sputnik, PressTV, 4th Media (China), TeleSUR, Vineyard of The Saker Blog a ďalších.

 

Prečítajte si tiež

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

17:11

Španielska polícia rozložila zločineckú skupinu pôsobiacu v meste Alicante na východe krajiny. Podľa polície verbovala švédskych a dánskych tínedžerov, aby ich mohla využiť ako nájomných vrahov. Polícia ju rozložila ešte pred uskutočnením akejkoľvek vraždy.

17:11

Benátska opera La Fenice v stredu zrušil otváracie predstavenie sezóny pre štrajk zamestnancov. Stalo sa to prvýkrát za uplynulých viac ako 30 rokov a divadlo musí vrátiť peniaze majiteľom vstupeniek z Talianska i zahraničia.

17:10

Desaťtisíce domácností sa vo štvrtok vo Fínsku ocitli bez prúdu v dôsledku prvej veľkej snehovej víchrice v aktuálnej zimnej sezóne. Výpadky elektrickej energie sa podľa tamojších úradov týkajú až 80.000 domácností,

17:10

Čínsky minister obrany Tung Ťün v stredu na stretnutí Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v Laose odmietol schôdzku s americkým rezortným kolegom Loydom Austinom. Dôvodom bol postoj USA k otázke Taiwanu. Vo štvrtok to uviedol čínsky rezort obrany.

16:05

Nálada holandských spotrebiteľov sa tento mesiac zhoršila, pričom dosiahla najnižšiu úroveň za deväť mesiacov. Navyše sa výrazne vzdialila od dlhodobého priemeru. Štvrtkové údaje holandského štatistického úradu zverejnil portál RTTNews.

16:01

EÚ musí počkať na prvé kroky novej administratívy USA v obchodnej politike a potom prijímať opatrenia. Uviedol vo štvrtok v Bruseli štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Vladimír Šimoňák po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci, segment obchod.

16:01

Daňové príjmy Nemecka sa v októbri zvýšili medziročne o takmer desatinu na približne 61 miliárd eur. Uviedlo to vo štvrtok nemecké ministerstvo financií, ktorého správu zverejnila agentúra Reuters.

16:01

Bitcoin vo štvrtok opäť dosiahol nový rekord, keď prvýkrát v histórii prekonal hranicu 98.000 USD. Najznámejšia digitálna mena od prezidentských volieb v USA 5. novembra prudko vzrástla. Len za dva týždne stúpla o viac ako 40 % a takmer denne dosahuje nové maximá, keďže investori stavili na priateľskejší prístup regulačných úradov v USA ku kryptomenám pod vedením novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

15:45

Úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vo štvrtok vyhlásil, že odmieta rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC). Súd vydal zatýkacie rozkazy pre podozrenia z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti na Netanjahua, bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta a vodcu ozbrojeného krídla palestínskeho hnutia Hamas Muhammada Dajfa.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na videosnímke, ktorú vydali v stredu 20. novembra 2024, lev na medzinárodnom letisku v Pchjongjangu

Autor: TASR/AP-Moscow Zoo official telegram channel via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali