Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová chce byť aktívnou prezidentkou.
“Považujem za veľmi dôležité rešpekt k ústavným právomociam a deľbe moci. Nevylučuje sa to s legitímnym tlakom na vládu,” povedala v diskusii kandidátka liberálneho Progresívneho Slovenska, ktorá chce byť tam, kde sa u ľudí deje krivda.
“Rešpektovala by som právomoci vlády, ale nevylučuje sa to s tým, že potrebujeme významnú reformu v oblasti justície, ktorú by sme s tímom odborníkov vedeli navrhnúť. Nechcela by som vládu blokovať, ctím si ústavu, ale chcela by som získať politickú podporu pre tieto reformy.”
K Európskej únii Čaputová uviedla. že Slovensko má byť hrdým členom únie a NATO. “Slovenská republika historicky a kultúrne patrí na Západ. Máme byť možno aktívnejším hráčom tohto spoločenstva,” dodala.
Po diskusii kandidátka Čaputová na sociálnej sieti uviedla, že diskusia bola veľmi náročná a plná hádok. “Úprimne, nie je mojím štýlom hádať sa a naťahovať. Cítila som však potrebu ohradiť sa proti tomu, že o právnom štáte hovorí človek, ktorý je podľa môjho názoru vo veľkej miere zodpovedný za deštrukciu práva na Slovensku.”
Čaputová Harabinovi odkázala: “Pán Harabin, musím konštatovať, že ste bol mečiarovským ministrom spravodlivosti, desať rokov predsedom Najvyššieho súdu a dlhé roky predsedom Súdnej rady, bol ste prvým mužom slovenskej justície a ste spoluzodpovedný za stav spravodlivosti v našej krajine.”
Štefan Harabin
Ak by sa stal prezidentom sudca Štefan Harabin, zostavením vlády by poveril len človeka, ktorý by garantoval, aby sa na Slovensku prestalo kradnúť.
Podľa moderátorky by bola takáto garancia fascinujúca: “Pán Harabin a kto ju dokáže dať na Slovensku?” opýtala sa. Harabin jej odvetil, že je to veľmi jednoduché. “Poverený by bol človek, u ktorého máte absolútnu čistotu, že nie je spriahnutý s oligarchami a nie je skorumpovaný.”
Každú Harabinovu odpoveď sprevádzal hurónsky smiech slniečkárskeho komparzu v publiku, ktorý mal odviesť pozornosť od podstaty Harabinovych odpovedí. Nezaostávali ani moderátori, ktorí ho nenechali reagovať na nezmysli z úst jeho oponentov a miesto toho pridávali sami svoje vlastné konštatácie.
Harabin tiež upozornil, že za posledné roky na Slovensku zomrelo na vyliečiteľné choroby 40-tisíc ľudí, čo označil za genocídu národa.
V debate o európskej integrácii Harabin uviedol, že je zástanca EÚ, ale upozornil, že únia sa musí vrátiť k pôvodným cieľom hospodárskej spolupráce a ochrany hraníc.
“V žiadnom prípade nie som za to, aby nám EÚ diktovala kvóty migrantov a určovala napríklad, že máme novelizovať zákon o zbraniach a strelive či získavala právomoci v rozpore s našim právom a ústavou,” vysvetlil.
“Sme v Európe, vždy sme boli v Európe, ale musíme mať dobré vzťahy na všetky štyri svetové strany. Naša účasť v EÚ nám nezabraňuje obchodovať s Čínou, s Ruskom, s Iránom. Zásadne som proti tomu, aby sme išli do tvrdého jadra, ktoré znamená zánik štátu a prenesenie suverenity Slovenska na nemecko-francúzsky superštát,” upozornil.
Milan Krajniak
Kandidát hnutia Sme rodina Krajniak sa v úvode diskusie vrátil k minuloročnej rekonštrukcii vlády po vražde novinára Kuciaka a povedal, že by postupoval podobne ako prezident Andrej Kiska a nevymenoval by novú vládu, ale na rozdiel od Kisku by nemal personálne, ale “programové požiadavky”.
Vo vymenovaní svojich podmienok na hranici s ústavou ďalej pokračoval s tým, že po budúcich parlamentných voľbách by ako prezident nevymenoval vládu väčšiny v parlamente do momentu, pokiaľ by nemal garanciu prijatia troch pre neho zásadných zákonov, ktoré sú jeho programom: “exekučná amnestia, rodičovský bonus a daňová spravodlivosť.”
V zahranično-politickej rovine je Krajniak za ukotvenie Slovenska v európskych štruktúrach, no dodáva, že to automaticky neznamená, že sa musia prijímať všetky nápady zo Západu – “rovnako ako v minulosti nebolo dobré, keď sme preberali všetky vzory z Východu,” podotkol.
“Slovensko má byť suverénny štát, ktorý v súlade s inými stredoeurópskymi krajinami má sebavedomo presadzovať v rámci Európskej únie naše národné záujmy,” dodal.
“Som hrdý na to, keď začala migračná kríza, tak stredoeurópske krajiny spolu navrhli a zrealizovali oveľa lepšie riešenie tejto situácie – zastavenie ilegálnej balkánskej trasy – než navrhovali vo forme povinných kvót západné krajiny. Ukázali sme, že máme realistickejšie názory, ktoré pomáhajú ľuďom,” povedal Milan Krajniak.
Robert Mistrík
Mistrík v debate využil “určité zbrane” a uviedol, že ako prezident chce zabezpečiť, aby sa zo Slovenska stala moderná a bohatá krajina. “Slovensko bude bohatou krajinou, kde bude peňazí na diaľnice, na zdravotníctvo, prezident nemá zázračný prútik, ale môže k tomu dopomôcť,” povedal.
Ako jediný sa výraznejšie zameral na tému životného prostredia, ktoré je podľa neho v súčasnosti “brutálne ničené”. “Chcel by som sa zasadiť jednoducho o to, aby sa nerúbali naše lesy. Išiel som minule cez Vernár, vyzerá to ako mesačná krajina a bolí ma srdce, keď vidím, že niečo takéto sa deje,” vysvetlil.
V narážke na kandidáta Štefana Harabina povedal, že na vrcholné pozície v slovenskej politike už nepatria ľudia z mečiarizmu. Podľa neho tu musia prísť noví ľudia, nová energia, aby tu konečne bola prosperujúca krajina.
Podľa Mistríka “prezident si kľudne môže dávať personálne podmienky” pri vymenovaní členov novej vlády. Reagoval tak na otázku, či by menoval vládu s ministrami ako Kaliňák či Fico. Konal by vraj rovnako ako prezident Kiska pri rekonštrukcii vlády v roku 2018. “Nikto v tom nevidel žiadny ústavný problém,” dodal Mistrík.
Dodal, že podľa jeho názoru o členstve Slovenska v EÚ by ani nemala byť žiadna diskusia a každý, kto ho spochybňuje “nepatrí do civilizovaného sveta”.
Maroš Šefčovič
Kandidát vládnej strany Smer-SD, ktorý je oficiálne nezávislým kandidátom, opäť prizvukoval potrebu zotrvania Slovenska v jadre Európskej únie.
“Každý, kto hovorí inak, ohrozuje na Slovensku pracovné miesta, platy a úspory v bankách,” vyhlásil eurokomisár Šefčovič s tým, že prezident by mal mať silný sociálny program.
Doplnil, že nikdy by nepodporil rušenie sociálnych štandardov ako sú vlaky zadarmo.
“Mal by som problém s tým, ak by nás niekto chcel tlačiť mimo priestoru Európskej únie, lebo vďaka nášmu členstvu v únii sa nám v súčasnosti tak darí, v tomto roku napríklad budeme mať najväčší ekonomický rast v OECD…”
Šefčovič dodal, že pozitívnou správou je aj to, že ekonomický rast už neťahá export, ale najmä domáca spotreba.
Povedal, že chce viesť pozitívnu kampaň pretože SLovensko si podľa neho zaslúži celospoločenský zmier. Dodal, že jeho ambíciou je dosiahnutie minimálnej mzdy na úrovni 600 eur.
“Máme veľmi veľa euroskeptikov, máme veľmi veľa extrémistov a ľudí, ktorí spochybňujú fungovanie EÚ a spochybňujú, či tam skutočne patríme. Ja si myslím, že Slovensko zohráva v Európe mimoriadne dôležitú úlohu. Z našich susedov sme v integrácii zašli najďalej. Sedíme pri tom najdôležitejšom stole,” uzavrel Šefčovič.