Bratislava 15. novembra 2024 (HSP/ Euronews/ Le Monde/ Foto: Pixabay)
V prímorskej oblasti Charente-Maritime vo Francúzsku rastie podozrenie, že rastúci výskyt rakoviny u detí súvisí s vystavením účinkom pesticídov. Miestni obyvatelia presadzujú prísnejšie vnútroštátne predpisy a predpisy EÚ týkajúce sa používania pesticídov v poľnohospodárstve. Informuje Euronews
Sú neviditeľné, ale ich stopy sa nachádzajú všade: v našich potravinách, v rastlinách, v pôde, v podzemných vodách, vo vzduchu a áno, aj v našich telách. Ide o pozostatky pesticídov. Ich najväčším spotrebiteľom na svete a popredným vývozcom je práve Európa.
Riziká, ktoré pesticídy predstavujú pre životné prostredie a zdravie zvierat a ľudí, sú v stredobodom živej diskusie, najmä pokiaľ ide o ich intenzívne používanie v poľnohospodárskom sektore. Európska únia dokonca plánovala do niekoľkých rokov znížiť ich používanie na polovicu. Nedávno však od tohto cieľa upustila pod tlakom poľnohospodárov a agrochemickej lobby.
Príbehy Európanov redakciu Euronews zaviedli do prímorskej oblasti Charente-Maritime na západe Francúzska. V tomto regióne sa rozprestiera rozsiahla rovina, kde sa pestujú obilniny a kde sa pri produkcii spotrebuje veľké množstvo pesticídov.
Obyvatelia viacerých obcí v regióne bijú na poplach: v posledných rokoch sa znásobil počet prípadov rakoviny u detí, z toho niektoré sa skončili smrťou.
Rakovina u detí
Franck Rinchet-Girollet pre redakciu Euronews hovoril o svojich obavách. Jeho sedemročný syn je v remisii po rakovine kostí, ktorá mu bola diagnostikovaná pred piatimi rokmi. „V roku 2019 bol môjmu synovi diagnostikovaný vzácny druh rakoviny, Ewingov sarkóm. Pre našu rodinu to bolo ako cunami – koniec sladkého, bezstarostného života, ale aj začiatok boja. Pretože kým sme so synom bojovali proti jeho rakovine, zistili sme, že mnoho detí v regióne tiež vážne ochorelo a že faktory prostredia môžu tieto patologické stavy spustiť alebo zhoršiť…,“ povedal pre denník Le monde.
„Tvárou v tvár mlčaniu inštitúcií o týchto odhaleniach som sa rozhodol nechať vlasy môjho syna otestovať v laboratóriu. Výsledky boli jasné: jej vlasy skutočne obsahujú poľnohospodárske pesticídy, najmä pendimethalin, herbicíd povolený v Európskej únii , ktorý však agentúra na ochranu životného prostredia klasifikuje ako možný karcinogén pre ľudí.,“ uviedol.
Tento bývalý vodič autobusu, dnes parlamentný atašé, je spolupredsedom združenia Avenir Santé Environnement („Zdravé životné prostredie budúcnosti“), ktoré založili miestni obyvatelia, ktorí rovnako ako on bojujú za nájdenie príčiny vzniku rakoviny u svojich detí.
„Referenčný snímač kvality ovzdušia v tejto oblasti zaznamenal v roku 2019 33 pesticídov, v roku 2021 41 pesticídov a zároveň francúzsky rekord pre herbicídy,“ hovorí.
V októbri združenie zverejnilo výsledky toxikologických analýz vykonaných na 72 deťoch zo šiestich obcí v aglomerácii.
„V moči detí sa našlo 14 molekúl pesticídov a vo vlasoch ich bolo 45. Medzi nimi sme našli aj niekoľko zakázaných molekúl,“ zdôrazňuje Franck Rinchet-Girollet.
„Ako je možné, že zakázané, karcinogénne molekuly sú stále prítomné? Ako je možné, že naďalej udeľujeme povolenia na predaj výrobkov, ktoré sú stále potenciálnymi endokrinnými disruptormi a karcinogénnymi látkami?,“ pýta sa. Doplníme, že endokrinné disruptory sú chemické látky, ktoré môžu mať za určitých podmienok vplyv na hormonálny systém ľudí a zvierat . (Téza o narušení endokrinného systému je pomerne nový spôsob pohľadu na toxicitu chemických látok.)
„ Povolenia na uvedenie výrobkov na trh sa udeľujú predovšetkým na európskej úrovni. A vidíme, že z povolených molekúl sa vykľujú buď pravdepodobné karcinogény, alebo reprotoxické mutagénny,“ uviedol.
Franck Rinchet-Girollet rovnako ako aj združenie Avenir Santé Environnement vyzývajú Európsku úniu, aby urýchlene podporila poľnohospodársky sektor pri postupnom ukončení používania syntetických pesticídov.
„Čím ďalej zájdeme, tým väčší bude počet prípadov rakoviny u detí. Náš syn je v remisii, ale vždy budeme žiť s Damoklovým mečom visiacim nad hlavou. Chceme zvýšiť informovanosť národných a európskych rozhodovacích orgánov. Peklo, ktorým sme si prešli s naším synom, by som nikomu neprial. Ale hovorím si, že keby to zažili oni, možno by zmenili politiku, ktorú zaviedli…,“ uviedol.
Môže Európska únia lepšie chrániť svojich občanov pred toxickými účinkami pesticídov?
„Európska legislatíva o pesticídoch je jednou z najlepších na svete, ale nie je správne uplatňovaná,“ hovorí Martin Dermine, výkonný riaditeľ PAN Europe (Pesticide Action Network Europe), ktorá vedie kampaň za Európu bez pesticídov.
„Napríklad smernica o trvalo udržateľnom používaní pesticídov uprednostňuje zavádzanie preventívnych opatrení na zamedzenie používania pesticídov pomocou jednoduchých techník, ako je striedanie plodín alebo používanie odrôd odolných voči škodcom. Členské štáty túto smernicu riadne nevykonávajú. Európska komisia musí začať konanie o porušení právnych predpisov a byť voči členským štátom oveľa prísnejšia,“ uviedol.
Martin Dermine je tiež presvedčený, že Európania by sa pokojne zaobišli aj bez pesticídov.
„Väčšina používaných pesticídov nie je určená na výrobu potravín, ktoré priamo konzumujeme. Ak by sme prestali finančne dotovať plodiny, ktoré sa vyvážajú mimo Európskej únie, a sústredili by sme peniaze zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) na to, čo naozaj jeme, mohli by sme všetko vyrábať ekologicky za rovnaké náklady ako dnes…,“ uviedol.
„ Problémom je, že naše poľnohospodárstvo je úplne otvorené medzinárodným trhom. A všetky tieto peniaze SPP, ktoré tvoria tretinu rozpočtu Európskej únie, idú do vreciek priemyslu pesticídov a hnojív a používajú sa aj na dotovanie vývozu,“ dodal.
Treba poznamenať, že európska ombudsmanka Emily O’Reillyová nedávno odsúdila nedodržiavanie trojmesačnej lehoty na prijatie rozhodnutí o povolení nebezpečných chemických látok zo strany Komisie. Tieto oneskorenia niekedy trvajú aj niekoľko rokov. Počas tohto obdobia môžu spoločnosti naďalej distribuovať potenciálne toxické alebo karcinogénne výrobky. Brusel teda môže postupovať aj lepším spôsobom.
Dodáme, že oficiálne informácie zverejnené na stránke Avenir Santé Environnement uvádzajú, že len v roku 2018 sa v mestečku St Rogatien v regióne Charente-Maritime, ktoré má približne 2000 obyvateľov, objavilo 50 prípadov rakoviny u dospelých ľudí a 5 prípadov rakoviny u detí, pričom ochorenie má environmentálny pôvod a spája sa s použitím pesticídov v poľnohospodárstve.
Prečítajte si tiež: