Bratislava 17. decembra 2021 (HSP/Foto:Archív Lukáš Perný)
Kniha Utopisti, vizionári sveta budúcnosti od slovenského spisovateľa, kulturológa, sociálneho filozofa a hudobníka PhDr. Lukáša Perného, PhD. získala najskôr nomináciu a následne Prémiu prestížnej Ceny Alexandra Matušku, ktorú udeľuje Spolok slovenských spisovateľov za literárnu vedu a esejistiku. Informoval o tom Literárny týždenník
Kniha – ktorá vyšla minulý rok v Matici slovenskej – systematicky spracováva tému dejín utópií a utopizmu. Autor v nej analyzuje diela autorov ako Thomas More, Tommaso Campanella, Francis Bacon, Henri de Saint-Simon, Charles Fourier či Robert Owen, ale aj zabudnutých mien ako Étienne-Gabriel Morelly, Gabriel Bonnot de Mably, Gracchus Babeuf, Etienne Cabet, Robert de Lamennais. Nezabúda ani na slovanský utopizmus (ruský, český a slovenský utopizmus (Gercen, Belinskij, Bolzano, Štúr). Kniha je rozdelená do troch častí, pričom prvá je encyklopedická, druhá sú samotné dejiny a v tretej autor uplatňuje svoje sociálno-filozofické postoje v rámci uvažovaní o utópiách a sociálnej praxi.
Lukáš Perný pôsobí aktívne ako spisovateľ, esejista, recenzent či autor rozhovorov pre celý rad periodík od populárnych či vedecko-populárnych (Nové Slovo, Literárny týždenník, Slovenské národné noviny, Slovenské pohľady, DAV DVA a Veci verejné, !argument, Orol tatranský) až po odborné (Philosophica Critica, Studia Politica Slovaca, Acta Patristica, Filosofický časopis, FILOSOFIJA. SOCIOLOGIJA). Má na konte päť vydaných kníh (posledná z nich je titul Štúrovci a Hegel – vyšla v treťom vydaní v spoluautorstve s profesorom Rudolfom Dupkalom), cez dve stovky článkov a niekoľko participácií na zborníkoch či doslovoch k slovenským vydaniam utopických textov. Toho roku obhájil titul PhD. Ako hudobník vydal niekoľko sólových albumov, ako aj albumy s hudobnými skupinami či konkrétnymi hudobníkmi. Je autorom desiatok rozhovor s významnými slovenskými a českými umelcami, spoločenskými vedcami a spisovateľmi. Od roku 2017 sa systematicky začal venovať sociálnej filozofii a dejinám utopizmu. Napísal na túto tému niekoľko štúdií, esejí, článkov a napokon aj kníh. Aktuálne sa venuje najmä kultúre a umeniu.
„Je to pre mňa veľká česť jednak preto, že si vážim také osobnosti ako bol Alexander Matuška, jednak aj preto, že toto ocenenie dostávam od najväčšej slovenskej spisovateľskej organizácie, ktorej korene siahajú až do 20. rokov minulého storočia a viedli ju (ako predsedovia a čestní predsedovia) také osobnosti ako Janko Jesenský, Ján Poničan, Vojtech Mihálik, Miroslav Válek, František Hečko, Ladislav Ťažký, Laco Novomeský, Peter Jaroš či Vincent Šikula… no a napokon aj preto, že ide o vôbec moje prvé významnejšie ocenenie počas celej mojej spisovateľskej kariéry. Mrzí ma však, že mainstreamové média túto knihu – s výnimkou jedinej zmienky v Pravde v ankete Kniha roka Pravdy – jednoznačne odignorovali. Aktuálne pracujem na svojej novej knihe, ktorej obsahom budú eseje o živote, spoločnosti, kultúre a umení a nazval som ju Parfém…,” dodáva pre Hlavné správy autor.
.