Do Európy USA plánujú poslať svoje najnovšie „neviditeľné“ stíhačky F-22 a F-35. Americké médiá uvádzajú, že plány Washingtonu v prípade, že dôjde ku konfliktu v Európe, sa značne zmenili kvôli razantnému zhoršeniu vzťahov s Ruskom. Novinári poukazujú na paradox: americký prezident Donald Trump síce vyhlasuje, že chce budovať dobre vzťahy so svojim kolegom Vladimírom Putinom, ale v jeho novej stratégie národnej bezpečnosti je Rusko zaradené do zoznamu strán, ktoré, ako sa uvádza, predstavujú najväčšiu hrozbu pre USA.
Niektoré americké médiá uviedli, že Pentagón vyčlení dodatočné finančné prostriedky na tzv. „Európsku stratégiu zdržovania“. Napríklad, 14 miliónov dolárov zaplatí za výstavbu infraštruktúry pre hliadkové lietadlo vojenského námorníctva USA Boeing P-8 Poseidon na základni v islandskom Keflaviku /Naval Air Station Keflavik/.
Do vojenských plánov USA má byť začlenené aj Slovensko
Investície podľa dokumentu čakajú aj dve letecké základne na Slovensku – Sliač by mal dostať 24 miliónov dolárov (20,25 milióna eur), Malacky zas 22 miliónov dolárov (18,57 milióna eur). Ide o projekty v celkovej výške 46 miliónov USD. Pomoc má byť slovensku poskytnutá na úpravy letiskových plôch alebo zvýšenie kapacity skladovacích priestorov, informujú Topky.
Bojovať podľa amerického generála budeme proti Rusku
Generálmajor Vojensko-vzdušných síl USA James Martin vyhlásil v tejto súvislosti: „Máme dočinenie s Ruskom, ktoré sa obnovuje a máme 26-ročné skúsenosti bojových operácií vo svete.“ Vojnu v Perzskom zálive a operáciu „Púštna búrka“ v r. 1991 označil za „obrovské víťazstvo nad Irakom“ a dodal, že odvtedy sa americké Vojensko-vzdušné sily dosť zmenili: kým pred 26 rokmi Pentagón mal 134 letiek, v súčasnosti je ich 55.
Za účelom „zdržovania nepriateľa“ americké velenie požiadalo vládu o vyčlenenie 4,8 miliardy dolárov na budúci rok. Prvé americké stíhačky F-35 sa už „ubytovali“ na britskej vojenskej základne v Suffolku. The Times uviedli, že práve odtiaľ americké vojenské lietadlá budú útočiť na nepriateľa v prípade krízovej situácie v Európe.
Americké médiá pripomínajú, že výdavky na zbrane dosiahli na celom svete doposiaľ nevídané rozmery. Sú najväčšie od čias studenej vojny a ozbrojovanie sa premenilo na svetovú tendenciu. Experti predpovedajú, že globálne náklady na armády na celom svete dosiahnu v budúcom roku 1,67 trilióna dolárov.
Americký veliteľ hovorí o veľkej vojne, ktorá sa blíži
Velitel námornej pechoty USA dislokovaný v Norsku, generál Robert Neller varoval vojakov pred “obrovskou bitkou”, ktorá môže začať v regióne. Informoval o tom portál Military.com.
Neller nevylúčil, že zanedlho môžu byť vojaci presunutí, pričom americká vojenská prítomnosť v regióne bude rozšírená. “Dúfam, že sa pletiem, ale blíži sa vojna. Vďaka svojej prítomnosti sa podieľate na informačnom a politickom boji,” podotkol veliteľ.
Generál vysvetlil, že v najbližšej dobe sa stredobodom pozornosti stane Tichooceánský región a Rusko. “Len si pamätajte, prečo tu ste. Oni pozorujú, ako ich sledujete a tiež vás sledujú. Máme tu 300 mariňákov, za jednu moc môžeme tento počet zvýšiť na 3 000 vojakov,” povedal Neller.
Eugen Rusnák