Kyjev 3. júna 2023 (HSP/washingtonpost/Foto:wikimedia)
Miliardár a majiteľ spoločností SpaceX a Twitter už pred niekoľkými mesiacmi pohrozil, že darovanú službu preruší, pričom uviedol, že náklady by mala hradiť vláda USA, informuje The Washimgton Post
Pentagón vo štvrtok oznámil, že podpísal zmluvu o poskytovaní satelitnej internetovej služby Starlink spoločnosti SpaceX na Ukrajine, a to takmer osem mesiacov po tom, ako Elon Musk, majiteľ spoločnosti, pohrozil ukončením prístupu, ak zaň americká vláda nezaplatí.
Ministerstvo obrany toto rozhodnutie potvrdilo, ale prakticky všetky podrobnosti o dohode vrátane toho, koľko to bude stáť amerických daňových poplatníkov a kedy bola zmluva podpísaná. Americkí predstavitelia obrany už skôr odhadli, že ročné náklady na Starlink na Ukrajine, ktorý Musk väčšinou dotoval, budú stovky miliónov dolárov.
“Satelitná komunikácia predstavuje dôležitú vrstvu v celkovej komunikačnej sieti Ukrajiny a ministerstvo uzatvára zmluvy so spoločnosťou Starlink na služby tohto typu,” uviedol Pentagón vo vyhlásení. “Avšak z dôvodov operačnej bezpečnosti a vzhľadom na kritickú povahu týchto systémov – v súčasnosti nemáme k dispozícii ďalšie informácie týkajúce sa konkrétnych schopností, zmlúv alebo partnerov, ktoré by sme mohli poskytnúť.”
Hoci podmienky dohody zostávajú záhadou, zdá sa, že pre Muska, ktorého minuloročná akvizícia Twitteru za 44 miliárd dolárov bola doteraz obrovským prepadákom, to bude neočakávaný zisk. Podielový fond Fidelity v správe zverejnenej tento týždeň odhadol, že spoločnosť sociálnych médií možno stratila dve tretiny svojej hodnoty.
Predstavitelia spoločnosti SpaceX neodpovedali na e-mail so žiadosťou o komentár k zmluve, o ktorej ako prvá informovala agentúra Bloomberg News. Musk na otázky neodpovedal, keď ho kontaktovali prostredníctvom Twitteru.
Podľa The wsahington Post, od úplnej invázie Ruska na Ukrajinu začiatkom roka 2022 sa Starlink stal záchrannou linkou pre jej vládu, ozbrojené sily a ďalšie dôležité prevádzky, ako sú nemocnice. Musk, jeden z najbohatších ľudí na svete, poskytol tisíce terminálov Starlink, ale keďže konflikt pretrváva, vyjadril obavy z využívania tejto technológie na vojenské účely.
“Usilovne sa snažíme urobiť správnu vec, pričom ‘správna vec’ je mimoriadne ťažká morálna otázka,” napísal Musk vo februári na Twitteri. V októbri Musk takisto v tweete naznačil, že SpaceX nemôže pokračovať v pokrývaní nákladov na Starlink na Ukrajine. Jeho úvahy vyvolali rozruch.
“Spoločnosť SpaceX nežiada o vrátenie minulých výdavkov, ale tiež nemôže donekonečna financovať existujúci systém *a* vysielať niekoľko tisíc ďalších terminálov, ktoré majú spotrebu dát až 100x väčšiu ako bežné domácnosti,” napísal vtedy Musk a dodal: “To je nerozumné.”
O deň neskôr Musk udával iný tón.
“Do čerta s tým… aj keď Starlink stále stráca peniaze & iné spoločnosti dostávajú miliardy dolárov od daňových poplatníkov, budeme jednoducho naďalej financovať Ukrajinu govt zadarmo,” napísal na Twitteri. Po tom, čo niekto na jeho tweet reagoval výrokom “Žiadny dobrý skutok nezostane nepotrestaný”, Musk odpovedal: “Aj napriek tomu by sme mali robiť dobré skutky.”
Spoločnosť SpaceX už predtým hodnotila poskytnutie terminálov ako humanitárne gesto a po katastrofách ponúkla Starlink aj iným krajinám. Podľa dokumentov, ktoré predtým získal denník The Washington Post, však niektoré zariadenia Starlink zakúpila aj americká Agentúra pre medzinárodný rozvoj a zaplatila ich zaslanie na Ukrajinu.