Washington/Moskva 4. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)
Americké ministerstvo obrany podpísalo zmluvu s miliardárom Muskom ohľadom jeho satelitnej komunikačnej služby Starlink od SpaceX. Informácie zo satelitov využíva ukrajinská armáda a bez Starlinku by bola jej bojová činnosť značne ochromená. Musk sa už dlhodobo sťažoval, že nebude dotovať komunikačnú sieť 20 miliónmi dolárov mesačne a požadoval, aby to dotoval
„Pokračujeme v spolupráci s celým radom globálnych partnerov, aby sme zaistili, že Ukrajina má odolné satelitné a komunikačné schopnosti, ktoré potrebuje. Satelitná komunikácia predstavuje životne dôležitú vrstvu v celkovej ukrajinskej komunikačnej sieti a ministerstvo uzatvára zmluvy so Starlinkom na služby tohto typu,” uviedol Pentagón.
Starlink používali ukrajinské jednotky na rôzne aktivity vrátane komunikácie na bojisku.
SpaceX prostredníctvom súkromných darov a na základe samostatného kontraktu s americkou agentúrou pre zahraničnú pomoc poskytlo Ukrajincom a armáde krajiny internetovú službu Starlink, rýchlo rastúcu sieť viac ako 4 000 satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme od začiatku vojny v roku 2022.
Pentagón však odmietol zverejniť podmienky zmluvy, o ktorej vo štvrtok informovala agentúra Bloomberg, „z prevádzkových bezpečnostných dôvodov a kvôli kritickej povahe týchto systémov”.
Na Ukrajinu boli dopravené tisíce terminálov Starlink, aby pomohli ukrajinským jednotkám prevádzkovať bezpilotné lietadlá, dostávať dôležité spravodajské informácie a komunikovať medzi sebou v oblastiach, kde nie sú žiadne iné bezpečné siete.
Napriek tomu, že Starlink posilňuje svoj bezpečnostný softvér, počas bojov na Ukrajine boli zaznamenané jeho výpadky. Ešte minulý rok hlásila Ukrajina „katastrofálnu” stratu komunikácie počas niekoľkých týždňov. Mnohé z nich boli zaznamenané pri prenikaní ukrajinských vojakov cez frontovú líniu na územie ovládané Ruskom a iné počas bojov, čo bez „satelitných očí” Starlinku viedlo k ťažkým stratám. Uvedené výpadky len zvýraznili mimoriadnu úlohu, ktorú majú Muskove komunikačné systémy na bojisku v reálnom čase bojov.
Na dôležitosť Starlinku poukázal aj americký brigádny generál Jesse Morehouse zo špeciálnej zložky US Space Command, ktorá je zodpovedná za vesmírne operácie. Ten vyhlásil, že jedným z ponaučení z konfliktu bolo, ako odolný Starlink sa ukázal byť. Komunikačná sieť obsahuje tisíce malých satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme, ktoré sa dajú ľahko vymeniť a aktualizovať, aby čelili hrozbám, ktorým čelia. „Nemá zmysel, aby sa ich Rusko čo i len pokúšalo zostreliť, pretože sú ich tisíce a oni nemajú tisíce protisatelitných rakiet.
Výpadok, Starlinku, ktorý sa udial na Ukrajine minulý rok, kedy ukrajinské ozbrojené zložky nedostávali rýchle aktuálne informácie počas bojov, mohli spôsobiť aj ruské tajné zbrojné systémy. Napriek tomu, že bývalý ruský prezident Medvedev označil zostrelenie Muskových satelitov za dobrý nápad, zatiaľ sa tomu tak nestalo. Ruská federácia okrem protisatelitných striel disponuje aj viacerými modernými protisatelitnými technológiami. Známe sú iba niektoré. Jednou z technológií, ktoré môže Ruská federácia použiť hlavne proti špionážnym satelitom je aj laserový systém Peresvet.
Laser Peresvet totiž slúži na oslepenie satelitov a tie už nedokážu dodávať žiadne informácie o pohybe ruských vojsk, či presunoch ruských jadrových zbraní. Podľa vojenského spravodajského webu ArmyRecognition.com môže tento laser oslepiť potenciálne nepriateľské prieskumné satelity na obežných dráhach vo výškach až 1500 km. Podpredseda vlády a ruský vedec Jurij Borisov tvrdí, že laserový lúč systému Peresvet dokáže znefunkčiť prieskumný satelit pri jeho prelete. Laserový systém Peresvet je prvou ruskou zbraňou založenou na nových fyzikálnych princípoch. Vývoj Peresvetu oznámil prezident Vladimir Putin vo svojom prejave o stave krajiny 1. marca 2018. Informácie o systéme sú utajované.
Ruská armáda preto v prípade potreby dokáže dočasne vyradiť z prevádzky satelity NATO alebo ich dokonca natrvalo poškodiť bez priameho zostrelenia raketou. V literatúre o laserových systémoch ASAT sa rozlišuje medzi „oslňovaním” a „oslepovaním”. Oslnenie spôsobí, že senzory dočasne stratia svoju zobrazovaciu schopnosť tým, že ich zaplaví svetlom, ktoré je jasnejšie než to, čo sa snažia zobraziť. Oslepenie spôsobuje trvalé poškodenie takýchto systémov. Borisovova formulácia by naznačovala, že Peresvet je určený na to druhé, čiže v prípade jeho použitia by sa jednalo o trvalé poškodenie satelitov.
Najnovšie „prekrytie” Muskových satelitov Pentagónom preto môže spustiť ruskú reakciu „znefunkčnenia” Starlinku. Časové, kozmické a podnebné súvislosti určia kedy sa tak naozaj stane.