Ako sa hovorí “za dobrotu na žobrotu.” Predseda strany SMER-SD, Robert Fico, v snahe zabrániť pádu vlády v roku 2018 po vražde novinára Kuciaka a jeho priateľky a po nátlaku koaličného partnera Most-Híd, sa vzdal funkcie premiéra Slovenskej republiky a na tento post navrhol podpredsedu strany SMER-SD Petra Pellegriniho.
Pellegrini bol dovtedy nie príliš známy politik, ktorý sa zdal byť lojálny voči Ficovi. V začiatkoch svojho premiérovania Pellegrini vôbec nepripúšťal, že by mal vymeniť Fica aj na poste predsedu strany.
Dnes je však situácia celkom iná. Expremiérovi Petrovi Pellegrinimu “narástli rohy” a v súčasnosti už otvorene hovorí o tom, že chce vymeniť Roberta Fica na poste predsedu strany SMER-SD.
Pellegrini volá po tzv. generačnej výmene a tvrdí, že SMER chce pretvoriť na „modernú sociálno-demokratickú stranu. “Expremiér sa dokonca vyhráža, že ak nebude zvolený za predsedu SMERu, zo strany odíde a založí si vlastnú stranu.
Pellegriniho v boji za zvrhnutie Fica podporili aj poslanci strany SMER-SD z Banskobystrického kraja. Poslanci zastupiteľstva BBSK za Smer-SD si podľa svojich slov politickú budúcnosť spájajú s osobou a štýlom politiky Pellegriniho, „ktorý sa stal prirodzeným lídrom sociálnej demokracie na Slovensku“. “Rozhodli sme sa, že jednoznačne, ak nebude vymenený predseda strany a pán Pellegrini si vytvorí svoju vlastnú stranu, tak ideme s ním.”
K podporovateľom Pellegriniho patria aj poslanci NR SR Richard Raši, či Peter Žiga.
Tzv. Pellegriniho liberálne krídlo sa teda chystá zmeniť stranu na nepoznanie. Čo znamená tzv. moderná sociálna demokracia, o ktorej Pellegrini hovorí? Stačí sa pozrieť do západnej Európy. Tieto strany, ktoré sa hlásia k ľavicovému smerovaniu v prvom rade hľadia na rôzne menšiny od výmyslu sveta, podporu LGBTI agendy, manželstvá homosexuálov, adopcie detí homosexuálmi, podpora gender ideológie a mnohé iné neomarxistické zvrátenosti.
Pellegrini si však zrejme neuvedomuje (ak uvedomuje, o to horšie, to by znamenalo, že chce cielene zničiť SMER), že pretvorenie strany SMER na liberálnu sociálnu demokraciu západného typu na Slovensku nemá šancu na úspech.
O niečo podobné aj keď na pravicovom politickom spektre sa pokúsil Alojz Hlina, ktorý chcel KDH pretvoriť tiež na “modernú” kresťanskú stranu západného typu – najlepšie podľa Merkelovej CDU. V praxi to znamenalo, že ju bolo potrebné zliberalizovať.
Voliči však Hlinovmu zliberalizovanému KDH dali jasné vysvedčenie. Jednoducho takýto koncept odmietli a strana sa do parlamentu nedostala.
Je potrebné si uvedomiť, že rovnako ako KDH ani SMER-SD nezíska žiadnych liberálnych voličov. Tí totiž nikdy nebudú voliť stranu, ktorá má v názve “kresťanská” , keďže voči kresťanstvu majú hodnotový odpor, ani stranu, ktorá má v názve “sociálna”, pretože to v nich evokuje socializmus spred roka 1989. Navyše liberáli sú na stranu SMER doslova „alergickí“ a neexistuje možnosť, aby ju volili, či už je na čele Fico, alebo Pellegrini.
Róbert Fico ako dlhoročný skúsený politik to narozdiel od Pellegriniho veľmi dobre chápe a preto dal jasne najavo ako si predstavuje ďalšie smerovanie strany. Prednedávnom na tlačovke vyhlásil, že zo SMERU chce silnú ľavicovú stranu a v strane nebude tolerovať žiadne prejavy slniečkarstva, čím narážal práve na Petra Pellegriniho s jeho liberálnym svetonázorom.
Fico totiž pochopil, že jediný spôsob ako opäť pozdvihnúť SMER je získať nových voličov práve z národno-konzervatívneho spektra. Tomu už prispôsobuje aj svoju rétoriku. Na spomínanej tlačovke napríklad vyhlásil, že Igor Matovič je “premiérom cigánov.”
Každému je teda zrejmé na voličov ktorej strany mieri. Okrem Kotlebovcov môže radikálnejší SMER prilákať aj voličov hnutia Sme rodina, alebo aj nevoličov, pre ktorých bol doterajší SMER s liberálmi ako Pellegrini a Lajčák neprijateľný.
Čoraz častejšie a však objavujú špekulácie, že Pellegrini nie je až taký politický analfabet ako sa zdá byť a chápe, že liberálni voliči, ktorí doteraz volili progresívne Slovensko, alebo SaS nepresedlajú k svojmu úhlavnému nepriateľovi – strane SMER, len preto že jej predsedom bude “Pelle”.
Je možné, že Pellegrini svojimi mediálnymi provokáciami, verejným rozoberaním vnútrostraníckych záležitostí a útokmi na Fica, si len hľadá zámienku na to, aby mohol odísť zo SMERu, respektíve, aby ho Fico a jeho ľudia v predsedníctve (kde má Fico zrejme stále väčšinu) vyhodili zo strany.
Expremiér Pellegrini by si tak mohol spolu s ďalšími odídencami založiť vlastnú liberálnu stranu a mohol by tak zabojovať o voličov dnes vyhorenej strany Progresívne Slovensko, či Sulíkovej SaS. Je pravdepodobné, že stiahne so sebou aj časť voličov SMERu a niektorých voličov, ktorí v posledných voľbách volili Matovičovo OĽaNO. Tento projekt tak môže mať nádej na úspech, to nikto nepopiera.
Jeho nevyhnutným predpokladom je však roztrieštenie a oslabenie SMERu, ktoré je dnes už viac než zrejmé. SMER tak padne za obeť Pellegriniho politickým ambíciám, ktorý ho neváha potopiť napriek tomu, že v SMERe bol dlhoročným členom a táto strana mu umožnila vyrásť na najvyššie priečky politiky a moci, pričom dnes Pellegrini bez okolkov útočí na predsedu Roberta Fica, bez ktorého by dnes bol veľká nula.
Samuel Gdovin