Pellegrini sa ku kauze vrátil po tom, čo mu novinár z denníka SME položil otázku, prečo nebol cez víkend aktívny v riešení sporu o obnove autobusovej dopravy v BBSK. Redaktor SME naznačil, že v prípade Pellegriniho môže ísť o osobný konflikt záujmov, keďže jeho bývalý asistent Čellár pôsobí vo vedení zvolenskej SAD.
“Nemám žiadne väzby na SAD-ku. Odmietam, aby zodpovednosť alebo nezodpovednosť, resp. neschopnosť riešiť veci nejakých regionálnych zástupcov bola prenášaná na mňa a ešte aj s vymyslením si akýchkoľvek prepojení.”
Následne Pellegrini dodal, že Čellár už nie je jeho asistentom “veľa, veľa rokov”. “Ja s ním nie som v kontakte už niekoľko rokov… Jeho výkon v akciovej spoločnosti nesledujem a tak, ako tam je nominant Smeru, tam bol predtým nominant SDKÚ aj inej politickej strany, aj KDH aj hocikoho. Nespájajte to, nemá to žiaden vplyv. Dnes autobusy jazdia. Zaujímavé, že tá SAD Zvolen, o ktorej chceli povedať, že ja som za tým, že nejazdí, zrazu jazdí. Očakávam, že pán Lunter so svojim synom podpredsedom využijú týždeň, aby to doriešili.”
Predseda vlády uviedol, že nemal dôvod do problému vstupovať, lebo mal informácie, že primátori a starostovia boli schopní v priebehu niekoľkých hodín sa s SAD Zvolen dohodnúť.
“Dnes všetky linky v BBSK jazdia. Odmietam akékoľvek napojenie na SAD, ja sa nestarám ako chodia SAD-ky Lučenec, Zvolen, Žilina ani Prešov… Ak si to niekto chce takto spájať, tak dokonca ja by som sa mal začať pýtať, či niekomu nešlo o to, vyvolať práve takúto atmosféru a ešte to zvaliť na vládu.”
“Dotyčný manažment otca so synom to nevedeli dojednať, nechali si to na poslednú chvíľu a nakoniec to ešte obrátite proti nám. Svedčí o tom aj bohatá účasť opozičných politikov, ktorí neviem vôbec čo tam mali čo robiť… No, oni tomu určite pomohli… Pomohli tomu len primátori a starostovia, ktorí boli normálne schopní za rokovacím stolom sa dohodnúť. Za to im patrí moja vďaka.”
Peter Pellegrini potom označil Lunterovcov vo vedení samosprávy za “svetový fenomén”. “Pevne verím, že teraz otec so synom, čo je tiež svetový fenomén, na župe budú rokovať a využijú tento týždeň na to, aby konečne zastabilizovali situáciu. Mňa prosím z toho vynechajte. Ide len o účelové pošpinenie našej strany a mňa v predvolebnom súboji.”
Redaktor SME Ján Krempaský podotkol, že štát má v SAS Zvolen 40-percentný podiel. “Veď sa spýtajte ministra Žigu, ktorý dal jasné stanovisko v piatok, že štát jednoducho nemá vplyv, pretože SDKÚ sprivatizovala slovenské autobusové spoločnosti tak, že hoci tam máme nejaký podiel, tak tam hráme len štatistu,” ozrejmil Pellegrini s tým, že štát nemá väčšinu ani v predstavenstve ani v dozornej rade.
Na základe toho premiér poslal odkaz novinárovi zo SME: “Takže toto, čo tu predvádzate svojimi otázkami, účelovo ste naskočili na lep tým, ktorí sa z toho snažia spraviť veľkú politickú tému.”
KDH: Za situáciu môže Smer a Kotleba
K problematike zvolalo tlačový brifing aj mimoparlamentné hnutie KDH, ktoré označilo za vinníka vládny Smer-SD a preiméra Pellegriniho, ktorý podľa KDH svojimi vyjadreniami kryje aj údajne nevýhodné a neplatné dodatky ku zmluvám, ktoré podpísalo vedenie kraja z ĽSNS. Premiér má mať podľa KDH “osobné prepojenie na SAD Zvolen”.
KDH upozorňuje aj na to, že člen dozornej rady zvolenskej SAD Miroslav Čellár je tou osobou, ktorá pred rokmi odkúpila od Petra Pellegriniho výrobnú halu za viac ako 50-tisíc eur. Čellár mal v tom období podľa KDH len 25 rokov. Pellegrini si podľa médií následne aj z týchto peňazí kúpil byt v Bratislave za 400-tisíc eur.
Jaroslav Zajac