Avizoval tiež, že ako predseda vlády nebude iniciovať mimoriadne rokovanie kabinetu, ani v piatok nepožiada parlament o prerokovanie zákona, ktorý by predĺžil funkčné obdobie súčasným sudcom. Koalícia podľa neho mala zvoliť toľko kandidátov, aby bol súd funkčný.
“Osobne nesúhlasím s tým, ako sa zachoval klub mojej vlastnej strany, ktorý sa spolupodieľal na tom, že od zajtra (16.2.) bude Ústavný súd SR nefunkčný a nebude si môcť plniť svoje ústavné právomoci tak, ako mu vyplývajú z ústavy. S tým sa ja osobne, aj ako občan, aj ako predseda vlády neviem stotožniť a budem sa k tomu kriticky vyjadrovať,” vyhlásil Pellegrini.
Premiér verí, že nová voľba bude vypísaná čo najskôr a “všetci, ktorí berú plat za to, aby zodpovedali za funkčnosť všetkých orgánov v tomto štáte” nájdu zhodu a zabezpečia, aby bol ÚS SR plne funkčný. Ten je totiž podľa Pellegriniho garantom demokracie na Slovensku.
Poslanci Národnej rady SR ani v opakovanej verejnej voľbe nezvolili vo štvrtok kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Na voľbe bolo prítomných 143 poslancov, piati neodovzdali hlasovacie lístky. Zo 138 odovzdaných lístkov bolo 49 neplatných a 89 platných. Keďže nebol nikto opäť zvolený, bude nová voľba.
Poslanci mali zvoliť 18 kandidátov, ktorých mali predložiť prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. Ten z nich mal vymenovať deviatich za tých, ktorým sa 16. februára skončí funkčné obdobie.
Jarjabek: Vyjadrenie Petra Pellegriniho je výsledkom problematickej komunikácie
Problém komunikácie v rámci strany je potrebné hľadať za vyjadrením premiéra Pellegriniho (Smer-SD), ktorý kritizoval štvrtkový (14.2.) postoj poslancov Smeru-SD pri voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. Pre TASR to uviedol poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD).
“U nás je to problém komunikácie, to je všetko. Máme predsa nejaké širšie a užšie vedenie. Asi z hľadiska zaneprázdnenosti mali málo času sa rozprávať. Toto treba napraviť. Keď sa budeme rozprávať viac, aj vyjadrenia budú iné,” myslí si Jarjabek.
Poukázal na to, že premiér nie je v Bratislave, ale poslanci Smeru-SD áno. “Máme svoje vedenie klubu a predsedníctvo strany. Keby sa stretli, neprišlo by k takýmto vyjadreniam,” povedal.
Jarjabek tvrdí, že ak by s Pellegrinim o situácii rokoval on osobne, vysvetlil by mu všetky dôvody. “Môj postoj vychádza z presadenia verejnej voľby, s ktorou mám problémy. Komunikujeme to málo, preto prichádza k nedorozumeniam. Problém teda nie je ohľadom kandidátov, ale verejná vs. tajná voľba. Tajná voľba je najkorektnejšia,” dodal.
Jeho stranícky kolega Ľubomír Petrák si myslí, že Pellegrini by mal komunikovať viac osobne ako mediálne. “Máme poslanecký klub, na ktorom sme si mohli tieto otázky vydiskutovať. Ja som sa zachoval správne, odovzdal som prázdny hlasovací lístok. Vo chvíli, keď sa dohodneme na tajnej voľbe, nemám problém voliť,” uzavrel.