Peter Pellegrini vyhlásil, že predseda vlády Igor Matovič z OĽaNO v čase krízy politizuje situáciu, keď “neustále atakuje bývalú vládu”, i keď podľa Pellegriniho by mohol “chlapsky priznať, že ešte aj dnes žije z opatrení, ktoré prijala bývalá vláda a krízový štáb pod vedením Denisy Sakovej”. “Pretože tie opatrenia boli jedny z najskorších reakcií v rámci Európy a aj vďaka tomu dnes pán premiér môže ohlasovať pozitívne čísla.”
Podpredsedu parlamentu a Smeru znepokojuje hlavne to, že viacerí ministri pripustili zrušenie 13. dôchodkov a ďalších opatrení, ktoré v poslednej chvíli volebného obdobia prijala vláda Smeru, SNS a Mostu-Híd. “Čo ma najviac mrazí v chrbte, že táto vláda chce využiť situáciu na ohrozenie a rušenie určitých sociálnych opatrení, ktoré boli prijaté.”
Pellegrini upozornil, že seniori sú teraz najzraniteľnejšou skupinou obyvateľstva a že aj aktuálna ekonomika môže 13. dôchodky zvládnuť. “Každý deň o senioroch vzletne rozprávajú so slzami v očiach ako ich idú chrániť. Šmahom ruky im poza chrbát idú zobrať ešte aj to málo, čo mohli na konci roka dostať. Ak hovoríme, že táto kríza nás ide stáť niekoľko miliárd, tak myslíte, že je tak dôležité zobrať tých 400 miliónov z rozpočtu a nevyplatiť 13. dôchodky? Tým dôchodcom by to bolo treba dať.”
“Trochu ma vyrušuje, a to nie je správne v krízových situáciách, že vláda je akoby rozdelená na dva tábory. Minister hospodárstva rozpráva jedno, premiér úplne naopak a dokonca ich nevidíte ani na jednej tlačovej konferencií. A mne príde naozaj divné, ak premiér ide oznamovať nové ekonomické opatrenia svojským štýlom, že pompézne oznámi, že o týždeň oznámi ako to bude vyzerať… A nepovie nám nič. Ale pri ekonomických otázkach by tam s ním mal stáť minister hospodárstva,” myslí si Pellegrini.
Dodal, že zaujímavé je aj to, že súčasná vláda pri zásadných krokoch musí hlasovať. “Viete, ja som bol premiér. Pri takýchto zásadných rozhodnutiach ako bolo uzavretie hraníc, zatvorenie kostolov atď. to vláda musí prijímať konsenzom. A nie, že dve strany prehlasujú iné dve strany. To nie je dobrý signál a z toho som aj ako občan nervózny,” priznal pre Pravdu expremiér.
“Tá osemročná abstinencia moci a ten odpor voči Smeru, tie krvavé oči je pre nich ešte stále viac ako nejaké hodnoty, morálka a nejaká dôstojnosť, pretože ak by mne niekto z podpredsedov vlády stváral takéto veci, že budeme si vypisovať na sociálnej sieti, alebo ak by som ja ako premiér urážal jednotlivých ministrov, tak to radšej poďme z kratšej cesty preč,” vrátil sa k roztržke medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom.
Ekonomické otázky
Pellegrini nesúhlasí s postojom premiéra Matoviča, že postupným “zapnutím” ekonomiky by sa naštartovali “len” 2 % HDP. “Len v gastro priemysle a v hotelierstve pôsobí viac ako 100-tisíc ľudí. Keď pre pána premiéra sú to len 2% HDP, pre mňa je to stotisíc ľudí, ktorí môžu prísť o prácu, ak to pôjde takto ďalej. To sú tie dva pohľady na vec a tu vždy musíme povedať svoj názor.”
Podľa neho je potrebné ekonomike pomôcť plošne, pričom počíta s injekciou vo výške približne 17-18 miliárd eur. Vládou oznámený rozsah ekonomických opatrení označil Peter Pellegrini za “nedostatočný a komplikovaný”. U firiem sa podľa neho vytvára neistota aj preto, že tento balík je v pomere ku HDP najmenší z okolitých krajín. Pellegrini by skôr pomáhal plošne a “kobercovo”. “Naprieč celým sektorom, bez ohľadu na veľkosť firiem.”
Pellegrini apeloval aj na potrebu diplomacie a dobrých vzťahov so zahraničím, na ktorom je Slovensko ekonomicky závislé. Podľa neho by mali teraz premiér Matovič i podpredsedníčka vlády Remišová intenzívne komunikovať s Európskou úniou a ekonomickými partnermi.
Jaroslav Zajac