Avizoval, že vláda chce v horizonte dvoch rokov pripraviť materiál, ktorý má ukázať spôsoby, ako spomenuté ciele naplniť. “Týka sa to, samozrejme, aj efektívnejšieho čerpania eurofondov,” doplnil Kmec.
Podľa jeho slov chce premiér Pellegrini nadviazať užšiu komunikáciu s rezortom diplomacie. “Chce sa venovať európskym a zahranično-politickým témam, chce napájať otázky prosperity a blahobytu krajiny smerom na zahraničnú službu,” povedal v diskusii.
Pokiaľ ide o zahranično-politickú orientáciu Slovenska, Kmec sa domnieva, že v súčasnej dobe v spoločnosti pretrvávajú snahy o hľadanie inej formy orientácie krajiny. “Prevažná časť obyvateľov Slovenska doteraz videla budúcnosť a prosperitu krajiny v európskom a západnom priestore. Bol by som najradšej, keby sme sa vrátili k stavu z obdobia spoločného vyhlásenia ústavných činiteľov, kde sa spoločne postavili za smerovanie Slovenska smerom k európskym a transatlantickým štruktúram. Taká je aj moja rada premiérovi z pozície jeho poradcu a verím, že na to budú reagovať všetci traja ústavní činitelia,” priblížil Kmec.
Ako tiež uviedol, premiér sa v súčasnej dobe usiluje aj o posilnenie právneho štátu a chce garantovať transparentnosť vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. K teórii o tom, že išlo o operáciu riadenú zo zahraničia, sa neprikláňa. “Premiér plne dôveruje vyšetrovaniu orgánov činných v trestnom konaní. Všetky indície naznačujú, že čin, ktorý sa stal, bol uskutočnený za účasti vnútorných aktérov. Musíme si ale počkať na konečné výsledky vyšetrovania. Nateraz v tom žiadnu ruku vonkajších aktérov nevidíme. Bude zaujímavé sledovať, keď sa podarí vystopovať skutočných objednávateľov vraždy. Predseda vlády trvá na tom, aby boli všetci vinníci spravodlivo potrestaní,” zhrnul Kmec.
Zároveň dodal, že rovnaký záujem o dôkladné vyšetrenie má aj v prípade únosu vietnamského občana. “Nateraz nie je možnosť komentovať aktuálnu situáciu. Emócie ale mnohokrát predbehli racionálne uvažovanie, čo znemožnilo aj výkon racionálnej politiky. Padlo veľa obvinení, ktoré je potrebné vyšetriť,” uzavrel Kmec.
Premiér predstavil svojich nových poradcov
V Rade múdrych, ako Pellegrini svoj tím nazýva, pôsobí päť ľudí
Premiér Peter Pellegrini predstavil svojich nových poradcov. Radu múdrych, ako ich spoločne nazýva, postupne predstavil na svojom Facebooku. Pellegriniho tím tvoria poradca pre zahraničnú politiku – bývalý veľvyslanec v USA Peter Kmec, ekonomický expert zo SAV Vladimír Baláž, analytička Alena Sabelová, marketingový expert Peter Littmann a podnikateľ Štefan Rosina.
Peter Kmec bol od roku 2012 veľvyslanec Slovenska v USA, v zahraničnej službe pracuje od vzniku Slovenska. Pred tým bol veľvyslancom vo Švédsku, pôsobil aj v Izraeli či ako riaditeľ kancelárie ministra zahraničných vecí. Vladimír Baláž pôsobí v Slovenskej akadémii vied. „My sa už do budúcnosti naozaj nemôžeme profilovať ako krajina, ktorá žije z nejakej lacnej práce a nízkych daní. Budeme sa musieť omnoho viacej spoliehať na vysokokvalifikované práce, na inovácie a výskum, pretože z týchto vecí pochádza bohatstvo vyspelých krajín,“ hovorí Baláž na videu. Baláž sa počas svojej kariéry venoval ekonomickým dôsledkov demografických zmien či dopadu vedy, výskumu a inovácií na konkurencieschopnosť ekonomiky.
Alena Sabelová je generálna riaditeľka sekcie riadenia investícií podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu. V Pellegriniho tíme bude mať témy dobre spravovanej spoločnosti, školstva či zdravotníctva. Ako vysvetlila, do tímu poradcov šla aj preto, že s Pellegrinim už pracovala, keď bol podpredsedom vlády. „Témy ako je starnúca populácia alebo nastupujúca digitalizácia, robotizácia výrazne ovplyvnia životy v našich krajinách. Môže sa zdať, že sú to témy, ktoré nevyžadujú akútne riešenia, nekričia po pozornosti, ale všetci vieme, že ak sa im nebudeme venovať, tak dôsledky neriešenia budú veľké ,“ povedala vo svojom videu Sabelová.
Expertom na marketing bude zakladateľ firmy Brandinsider Peter Littmann, ktorý po auguste 1968 emigroval do Nemecka. Podľa svojich slov chce prispieť k tomu, aby sa zlepšila konkurencieschopnosť slovenských podnikov. Prezident Matador holdingu Štefan Rosina sa s Pellegrinim pozná dlhšie cez radu pre vedu, výskum a inovácie. Jeho ambíciou je na báze doterajších skúseností hovoriť o stave priemyslu a rozvoji slovenského hospodárstva.