Na podozrivé nákupy upozornil novo designovaný premiér Igor Matovič, ktorý po dôkladnom preštudovaní zabezpečenia SŠHR SR zistil, že Kajetán Mičura uzavrel napríklad dve zmluvy dokopy za 35 miliónov eur s firmou, ktorá mala dovtedy obrat 74.000 eur. Okrem toho mali byť tieto pomôcky zakúpené za niekoľkonásobne premrštenú cenu.
Podozrivo v týchto súvislostiach tiež vyznieva investícia 20-ročného Kičurovho syna Krištofa, ktorý práve v období podpisu zmlúv na predražené zdravotnícke pomôcky si bez hypotekárneho úveru bol schopný zakúpiť dva byty v Bratislave na lukratívnej Konventnej ulici v centre mesta.
Po podozreniach, ktoré vyplávali napovrch, reaguje aj bývalý premiér Pellegrini. Ten tvrdí, že členom krízového štábu veril, a nazdával sa, že v takýchto chvíľach budú konať všetci korektne:
“Ako predseda vlády som 24 hodín denne prijímal zásadné opatrenia, ktoré chránili ľudí na Slovensku pred koronavírusom. Keď riadite krízový štáb s desiatkami ľudí, musíte sa spoľahnúť na ich odbornosť, skúsenosti a morálku. Veril som, že tak, ako ja cítim zodpovednosť za Slovensko, tak ju každý člen štábu cíti za svoj úrad. Na preverovanie postupov jednotlivcov v krízových chvíľach skrátka nie je čas, ten príde až neskôr.”
Pellegrini volá po dôslednom preverní Kajetána Kičuru:
“Šéf Štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura dnes čelí obvineniam od novej vlády, že vo svojej funkcii zlyhal. Sú to vážne podozrenia, ktoré treba dôsledne preveriť. Pretože v mimoriadnych časoch patrí za zlyhanie aj mimoriadny trest.
Pán Kičura je sudcom, ktorý má pozastavený výkon funkcie. Vyzývam ho, aby sa za žiadnych okolností nevrátil do talára, kým tieto podozrenia nevyvráti. Ja osobne som spravil zásadné kroky pre očistu súdnictva a prokuratúry. Je neprípustné, aby ľudia nemali istotu, že o ich vlastnom osude rozhoduje bezúhonný človek.
Ak pán Kičura nepochybil a ide len o obvyklé politické divadlo, má právo žiadať ospravedlnenie. Ak však pochybil, nemal by sa do talára vrátiť už nikdy,” uzavrel na sociálnej sieti Pellegrini.