Bratislava 25. júla 2022 (HSP/Foto:TASR – Jaroslav Novák)
Extrémne zvyšujúci sa tlak obchodných reťazcov na výrobcov potravín je dôsledkom politiky ministerstva a ministra pôdohospodárstva. Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) už dva roky upozorňuje na dôsledky bezprecedentných zmien legislatívy v prospech obchodníkov. Pekári, cukrári a cestovinári žiadajú od ministerstva pôdohospodárstva konkrétne kroky na zlepšenie postavenia potravinárov
„Sme prekvapení z posledných vyjadrení ministra ohľadom tlaku obchodníkov na znižovanie kvality na Slovensku vyrábaných potravín. Aktuálna situácia je dôsledkom nesprávne zvolenej politiky od roku 2020. Všetky legislatívne kroky, ktoré za viac ako dva roky ministri zrealizovali totiž smerovali k výraznému posilneniu obchodníkov na úkor výrobcov potravín. Zlegalizovali nekalé obchodné praktiky, znížili pokuty pre reťazce za pokazené potraviny, procesne zvýhodnili obchodníkov pri riešení kontrol na úkor štátnej kontroly, ba dokonca zrušili povinnosť uvádzať polovicu slovenských potravín v letákoch,“ uviedol Milan Lapšanský, predseda predstavenstva SZPCC.
Minister Samuel Vlčan v piatok 22. augusta zareagoval na situáciu súvisiacu s výhradami niektorých výrobcov potravín, že nebudú dodávať konkrétnym obchodníkom, pretože za ceny, ktoré reťazec žiadal by museli znížiť ich kvalitu. Od roku 2020 pritom vlády nezaviedli jedinú legislatívnu zmenu v prospech výrobcov potravín na Slovensku. V predchádzajúcom vládnom období pritom vznikol nový zákon o neprimeraných podmienkach, ktorý potravinári v EÚ hodnotili ako jeden z najlepších. Zavedený bol zber dotazníkových údajov o sektore, ktorý sa nazýva aj „zelená nafta pre potravinárov“. V zákone o potravinách bola zakotvená povinnosť uvádzať minimálne 50 % slovenských potravín. Tieto kroky na posilnenie potravinárov boli zrušené, oslabené alebo ich plánuje minister zrušiť, čo je to prípad dotazníkového zberu.
„Ak sa konečne ministerstvo nespamätá a nezačne podnikať legislatívne kroky v prospech slovenských výrobcov potravín, potravinársky sektor na Slovensku skolabuje. Pekári, cukrári a cestovinári preto apelujú na ministra Vlčana, aby znova prijal za svoju tému posilňovanie postavenia spracovateľov potravín v potravinovom dodávateľskom reťazci. Viacero možností ako to urobiť sme už ministrovi i predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi navrhli. Sú rozhodnutia premiéra negované?“ dodal Milan Lapšanský.
Redakciu informoval Ing. Milan Lapšanský, predseda predstavenstva.