Bratislava 7. júla 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:SITA-Diana Černáková)
Politická rovina kauzy diplomovej práce predsedu Národnej rady Borisa Kollára (Sme rodina) sa chýli ku svojmu riešeniu. Kollár na pondelkovej koaličnej rade navrhol, aby sa v pléne hlasovalo o jeho odvolávaní a nespokojné vládne strany SaS a Za ľudí tak budú mať možnosť ukázať, či stoja za svojim principiálnym postojom, keď požadujú odchod Kollára. Zvyšné dve najsilnejšie strany koalície OĽaNO a Sme rodina už deklarovali, že kvôli jednej diplomovke svoju príležitosť vládnuť nezmarial, čo však tiež znamená dvojitý meter a upustenie od zásad, kvôli ktorým ľudia najmä OĽaNO volili, lebo pri podobnom Dankovom prípade jeho odstúpenie žiadali
O tom, ako to bude prebiehať počas hlasovania o vyslovení dôvery predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi v utorok novinárom prezradil viac jeho stranícky kolega poslanec Peter Pčolinský, ktorý otvorene hovorí aj o odchode jeho strany z vlády ako o jednej z možností.
“Dohoda je taká, že pán Kollár navrhol, aby bol zaradený nový bod programu na schôdzu. To znamená, on sám navrhne zaradenie bodu – odvolanie predsedu NR SR. Chceme, aby sa tento bod otvoril, aby prebehla rozprava a následne tajné hlasovanie.”
Peter Pčolinský dodal, že nemá informácie o tom, ako sa plánujú zachovať koaliční partneri zo SaS a Za ľudí. “Pokiaľ viem, tak SaS-ka aj Za ľudí majú teraz ešte rokovanie klubu,” dodal.
“Požadovali vyvodenie osobnej zodpovednosti, Boris Kollár tú osobnú zodpovednosť v podstate vyvodí tým, že navrhne svoje vlastné odvolanie… Trošku váhavo sa postavili ku tomu, či majú za takýto bod zahlasovať, tak neviem čo ešte chcú,” odkázal poslanec Sme rodina dvom koaličným partnerom.
Na otázku či sa obáva možného vyslovenia nedôvery Pčolinský povedal, že “každá alternatíva je možná”. “My počítame aj s vyslovením dôvery aj s vyslovením nedôvery”. Potvrdil, že ak by sa v tajnom hlasovaní našlo dostatok poslancov, ktorí by zdvihli ruku za odvolanie Kollára jeho strana bude reagovať opustením vládnych postov.
Kollár čelí podozreniu z plagiátorstva pre svoju diplomovú prácu. SaS a Za ľudí doteraz hovorili, že by mal odstúpiť sám. OĽaNO jeho odchod nežiadalo. Navrhlo, aby minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) pripravili zákon, ktorý by umožňoval spätné preverovanie záverečných prác. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) zároveň cez víkend povedal, že SaS a Za ľudí v prípade odvolávania Kollára “stiahnu chvost”, čím premiér myslel, že nakoniec, napriek veľkým deklarovaným výhradám, nebudú hlasovať za jeho odvolanie a nebudú tak riskovať pád vlády.
Kollár vyhlásil, že svoj magisterský titul získal legálne. V politike ho nemieni viac používať. V prípade odchodu z funkcie predsedu parlamentu nevylúčil ani odchod hnutia z koalície.
Baránik: SaS z koalície neodchádza, zachováme sa tak aj pri hlasovaní
Poslanci parlamentu za SaS sa pri prípadnom odvolávaní predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) z funkcie zachovajú tak, aby dodržali zásadu vyjadrenú predsedom SaS Richardom Sulíkom, a to že SaS z koalície za žiadnych okolností neodchádza. TASR to povedal poslanec Alojz Baránik (SaS). Potvrdil tiež, že poslanci SaS zrejme budú hlasovať proti odvolaniu.
Poslankyňa Jana Cigániková (SaS) nepovedala, či poslanci SaS podporia zaradenie odvolávania do programu schôdze parlamentu, ktorá začína v utorok. Uviedla, že stále rokujú o svojom postupe.
Podľa Cigánikovej mal Kollár vyvodiť osobnú zodpovednosť a na post predsedu parlamentu by tak mohol nastúpiť niekto iný z hnutia Sme rodina.
Návrh na odvolanie šéfa parlamentu z funkcie by mal podať sám Boris Kollár v úvode schôdze. Sme rodina by malo podporiť zaradenie tohto bodu do programu. Podporí ho zrejme aj Smer-SD.
Raši citoval v pléne vládnych politikov z čias kauzy rigorózky Danka
Opozičný poslanec Národnej rady (NR) SR Richard Raši počas diskusie k návrhu na odvolanie Borisa Kollára citoval slová vládnych politikov z čias kauzy rigoróznej práce niekdajšieho predsedu parlamentu Andreja Danka.
Raši napríklad pripomenul slová poslanca Petra Pčolinského (Sme rodina), ktorý bol v tom čase opozičným poslancom. Ten mal v novembri 2018 povedať, že v normálnej krajine by sa Danko nestal predsedom parlamentu, a že v okolitých krajinách odstúpili z verejných funkcií už pri podozreniach z plagiátorstva, napríklad maďarský prezident či českí ministri. Danko si mal podľa Pčolinského slov z roku 2018 vstúpiť do svedomia a priznať, ako písal svoju prácu.
Raši citoval aj premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), niekdajšieho opozičného poslanca, ktorý podľa neho hovoril o morálke. Mal tiež vyhlásiť, že vo vyspelej Európe odstúpili ľudia z verejných funkcií za maličkosti. SaS v januári 2019 podľa Rašiho uviedla, že predseda parlamentu by mal okamžite odstúpiť. Strana, ale aj niekdajšia poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová Danka označili za usvedčeného plagiátora, klamára a podvodníka.
Koaličnému poslancovi Ondrejovi Dostálovi (SaS) chýbali v Rašiho vystúpení jeho vtedajšie vyjadrenia k Dankovi. Dostál upozornil, že viacerí poslanci, napriek tomu, že sú v koalícii, jasne odsúdili a vyzvali Kollára na odstúpenie a netvária sa, že to nie je žiaden problém.
Kollár v reakcii na Rašiho uviedol, že jeho práca sa nedá porovnať s prácou Danka, ktorý ju podľa Kollára odkopíroval od iného študenta s presným počtom strán i názvom. Danko tiež prácu podľa Kollára utajil. “Moja práca je na internete, každý si ju môže prečítať,” reagoval s tým, že on získal svoj titul v súlade so zákonom. “Keby ma školský systém nepustil, nedal by mi 24 percent, tak by ma školiteľ nepustil ďalej,” dodal. Šéf parlamentu tiež povedal, že vtedy zabránili odvolávať Danka, zatiaľ čo Kollár parlamentu necháva možnosť odvolať ho. Nechce preto, aby Raši útočil na súčasných koaličných poslancov.