Miláno/Modena 12. júna 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Ingram
Reštaurácia bude ponúkať umelcove obľúbené jedla
Nicoletta Mantovani, vdova po zosnulom slávnom tenoristovi Lucianovi Pavarottim otvorila v srdci Milána reštauráciu a múzeum pripomínajúce slávneho umelca. Pavarotti Milano Restaurant Museum ponúkne v reštauračnej časti menu, zostavené z obľúbených tenoristových jedál, v múzejnej časti potom fotografie, kostýmy a rôzne iné predmety zo spevákovej pozostalosti.
Na stenách zariadenia sú snímky Pavarottiho so slávnymi osobnosťami, nechýbajú ani gramoplatne a výstrižky z periodík. Priestory o celkovej rozlohe 600 metrov štvorcových obohacujú práce Maura Roselliho, výtvarného umelca pochádzajúceho podobne ako Pavarotti z Modeny, píše tlačová agentúra APA.
Zariadenie sa nachádza na skok od milánskej La Scaly, ktorá, ako to pripomenula aj Nicoletta Mantovani, toľko znamenala pre jej zosnulého manžela. Iba pred niekoľkými dňami otvorili aj v Modene Pavarottiho múzeum, ktoré je tam umiestnené v spevákovej niekdajšej rezidencii – Casa Rosa. Fotografie, filmové zábery a audiozáznamy tu pripomínajú nielen mimoriadnu umeleckú dráhu svetoznámeho tenoristu, ale aj niektoré epizódy z jeho súkromia.
Rodák z Modeny, ktorý na medzinárodnej scéne debutoval Na medzinárodnej scéne debutoval v opere La Traviata v Belehrade, sa na americkom kontinente predstavil po prvý raz vo februári 1965, keď v Miami spieval v opere Lucia di Lammermoor.
Počas obdivuhodnej speváckej kariéry tlieskali Pavarottimu milovníci operného spevu v najznámejších koncertných sieňach i divadlách sveta, od Metropolitnej opery v New Yorku, cez scény v Barcelone, Chicagu, Florencii, Madride, San Franciscu, Sydney, Zürichu až po jemu najmilšiu La Scalu v Miláne. Jeho partnerkami boli svetové hviezdy prvého rangu – Montserat Caballé, Florenza Cassotto, Mirella Freni, Renata Scoto, Joan Sutherland. Jeho predstavenia a koncerty dirigovali napríklad Claudio Abbado, Leonard Bernstein, Zubin Mehta alebo Seidži Ozawa. Medzi jeho najobľúbenejšie operné postavy patrili Nemorino z Donizettiho Nápoja lásky a Rudolfo z Pucciniho Bohémy.
Svet opery minulých storočí sa aj jeho pričinením priblížil súčasníkom. Svoj podiel na tom mali aj jeho súputníci Placido Domingo a José Carreras. Slávne operné árie sa preniesli z útrob kamenných divadiel na otvorené priestranstvá športových arén, kde tisícky nadšených divákov tlieskali kráse spevu trojice hviezd operného neba interpretujúcich diela Giusseppe Verdiho, Giacomma Pucciniho, Domenica Scarlattiho, Vincenza Belliniho, Gaetana Donizettiho, Pietra Mascagniho či Ruggiera Leoncavalla, ale nezriedka aj slávne štandardy, či muzikálové opusy.
Do hudobnej histórie sa jeden z najslávnejších tenoristov všetkých čias nezmazateľne zapísal nielen množstvom vydaných hudobných nosičov, ale aj neutíchajúcou starostlivosťou o nastupujúcu generáciu umelcov. V roku 1982 založil súťaž pre mladých interpretov, víťaz ktorej mal česť vystúpiť spolu s ním.
Pavarottiho hlas, ktorým očaril publikum na celom svete, si naživo mohli vychutnať aj návštevníci jeho koncertu vo vypredanom košickom amfiteátri 16. mája 1998. Umelec mimoriadnych kvalít skonal 6. septembra 2007 v rodnej Modene na následky rakovinového ochorenia pankreasu vo veku 71 rokov.