Patakyová vyvesila dúhovú vlajku ešte v piatok (13.7.). Aj pred týmto krokom ju už skôr SNS varovala. Na podujatí zároveň vystúpi osobne, keďže “z ľudskoprávneho hľadiska sa situácia pre LGBTI ľudí od minulého roka nezmenila”. Ombudsmanka už zareagovala aj na vyjadrenie ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) o plánovanej možnej zmene záväzkových vzťahov, ktorá by odzrkadľovala majetkové záležitosti párov rovnakého pohlavia. V liste, ktorý mu adresovala, ocenila jeho snahu o zmenu, ale zároveň ho upozornila, že situáciu je potrebné riešiť čo najkomplexnejšie.
“Pre naplnenie požiadavky rešpektovania a ochrany rodinného a súkromného života párov rovnakého pohlavia bude potrebné právne upraviť nielen vybrané časti zo spoločného života párov rovnakého pohlavia, ale ich spoločný život v čo najširšom zmysle,” napísala Patakyová v liste.
Podľa jej slov v prípade, ak SR ešte nie je pripravená prijať jeden zákon upravujúci registrované partnerstvá párov rovnakého pohlavia, je nevyhnutné novelizovať viaceré právne normy upravujúce rodinný a súkromný život párov rovnakého pohlavia. Najmä normy upravujúce možnosť vystupovať ako blízka osoba, prístup k informáciám o zdravotnom stave partnera a právo na pobyt partnera na území Slovenska.
Neodchádzam PRIDEm
„Mali by sme mať otvorené oči aj srdcia, aby sme vnímali životné príbehy LGBTI ľudí a strasti, ktoré vychádzajú z toho, že im z pohľadu právnej úpravy stále nie je venovaná náležitá pozornosť. Právne prehliadanie homosexuálnych vzťahov a chýbajúca právna úprava ich rodinného a súkromného života sú z pohľadu medzinárodných ľudskoprávnych záväzkov Slovenskej republiky z dlhodobého hľadiska neudržateľné,“ uviedla Patakyová na sociálnej sieti.
„Vzhľadom na to, že od minulého roka sa situácia pre LGBTI ľudí nezmenila, podporím Dúhový PRIDE Bratislava 2018 svojou osobnou účasťou aj tento rok,“ dodala.
Postoj SNS je nemenný, Verejný ochranca práv SR nemá dnes na okázalej manifestácii hrdosti lesieb, gejov, bisexuálnych a transgender ľudí čo robiť
Slovenská národná strana ani tento rok nezostala ticho. Koaličný poslanec Jaroslav Paška upozorňuje, že Patakyová mala SNS povedať pravdu o svojom vzťahu k LGBTI.
„Osoba, ktorá sa nezasadzuje o práva nenarodených detí, zdravotne postihnutých, starých, nemocných, či sociálne odkázaných a chodí sa len predvádzať na Dúhové pochody, nepatrí na post Verejného ochrancu práv,“ upozorňuje Paška.
Verejný ochranca má podľa jeho slov chrániť ľudské práva občanov Slovenska, bez rozdielu vierovyznania, pôvodu, pohlavia, veku, národnosti, či zdravotnej spôsobilosti, s dôrazom na ochranu práv najzraniteľnejších skupín obyvateľstva a jednotlivcov. „Úrad Verejného ochrancu práv patrí a má slúžiť všetkým občanom SR, nie iba ombudsmankinej obľúbenej LGBTI,“ dodáva.
„SNS vníma nárast homosexuality v spoločnosti i vo verejnom živote a rešpektuje individualitu každého. SNS tým akceptuje vnímanie sexuálnej orientácie ako súkromnej záležitosti, pokiaľ táto nezasahuje do práv iných osôb (ako je to napr. pri adopcii detí). Považuje však za pozoruhodné, že ak sa niekto z prostredia LGBTI uchádza o verejnú funkciu, označuje otázku sexuality prevažne za osobnú, neverejnú záležitosť. Po zaujatí významnejšej verejnej funkcie však neraz začne získanú pozíciu zneužívať na uprednostňovanie potrieb homosexuálnej komunity, tak v oblasti personálnych nominácií, ako aj v presadzovaní jej rôznorodých potrieb a záujmov,“ vysvetlil Paška.
SNS s poľutovaním konštatuje, že bola pani Patakyovou pri voľbe ombudsmana v Národnej rade SR podvedená. „Skutočnosť, že namiesto verejných aktivít na ochranu práv zraniteľných skupín (osamelé ženy s malými deťmi, starší ľudia bez podpory rodiny, osoby so zdravotným postihnutím, a pod.) sa pani Mária Patakyová, ako Verejná ochrankyňa práv chodí ostentatívne zabávať na spoločné Dúhové pochody rozličných sexuálnych komunít (homosexuálov, transvestitov, lesbičiek …), svedčí o jej absolútnej nespôsobilosti korektne a zodpovedne vykonávať dôležitú funkciu Verejného ochrancu práv,“ dodal poslanec.
Slovenská národná strana rešpektuje práva občanov slobodne sa rozhodovať. Považuje však podľa slov Pašku za neprípustné opakovane zneužívať autoritu významnej, štátom zriadenej, ľudsko-právnej, verejnej inštitúcie na trápne, teatrálne gesto osobnej podpory LGBTI komunity pani Patakyovou.
„Postoj Slovenskej národnej strany je nemenný, Verejný ochranca práv SR nemá dnes na okázalej manifestácii hrdosti lesieb, gejov, bisexuálnych a transgender ľudí čo robiť. Účasť Verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej na Dúhovom Pride 2018 bude jej opakovaným zlyhaním a oprávneným titulom na ukončenie výkonu funkcie,“ upozornil na záver poslanec Paška.
Patakyová: Ak príde na moju osobu kritika, budem ju musieť uniesť
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová priznáva, že z odborného hľadiska zvažovala, či z titulu svojej funkcie má právo vystúpiť na podujatí, akým je Dúhový Pride. Vyhodnotila si to tak, že má povinnosť upozorňovať na to, že si SR neplní záväzky voči osobám rovnakého pohlavia. Povedala to novinárom po svojom vystúpení na tribúne v rámci podujatia Dúhový Pride 2018.
“Ak príde kritika týmto smerom, budem ju musieť uniesť,” priznala na margo postoja koaličnej SNS, ktorá Patakyovú za podporu podujatia ostro kritizuje a hovorí aj o jej konci vo funkcii.
Koaličná poslankyňa NR SR a exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) tu zdôraznila, že ombudsmanka má povinnosť stáť za všetkými, ktorých práva nie sú naplnené. “A platí to aj pre túto komunitu. Ak rešpektujeme, že ten úrad je nezávislý, považujem za absolútne neprijateľné, aby sa niekto za prejavenie postoja vyhrážal odvolaním. Reakcia SNS je v demokratickej spoločnosti neadekvátna,” odkázala Žitňanská.
Funkcia verejného ochrancu práv podľa zákona zaniká vzdaním sa funkcie, stratou voliteľnosti, odsúdením za úmyselný trestný čin resp. odsúdením na výkonu trestu, výkonom činnosti, ktorá je nezlučiteľná s výkonom jeho funkcie alebo smrťou.