Škótska spisovateľka Gillian Philipová prišla o prácu vo vydavateľstve Working Partners potom, čo na Twitteri na svoj profil napísala: “Stojím za J. K. Rowlingovou (#IStandWithJKRowling)”. Tá predtým čelila útokom, keď vyhlásila, že menštruujú len ženy. Rowlingová sa tým údajne dopustila urážky transľudí.
“Je päť minút po dvanástej. Totalita postupuje míľovými krokmi,” reagoval na správu hovorca hradu Ovčáček.”
Je pět minut po dvanácté. Totalita postupuje mílovými kroky. https://t.co/6AjqpbFjxv
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) July 8, 2020
“Rovnako ako v 30. rokoch 20. storočia sa mnohí chlácholia, že sme svedkami výstrelkov a situácia sa časom upokojí. Neupokojí. Rozbehnutý vlak do stanice neslobody sa už nedá zastaviť. Vplyvy pocíti úplne každý. Bude to kruté,” napísal v ďalšom príspevku.
Stejně jako ve 30. letech 20. století se mnozí chlácholí, že jsme svědky výstřelků a situace se časem uklidní.
Neuklidní. Rozjetý vlak do stanice Nesvoboda už nejde zastavit. Dopady pocítí úplně každý.
Bude to kruté.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) July 8, 2020
.
Autorka detských knižiek Philipová je viac známa pod pseudonymom Erin Hunterová, pod ktorým publikuje ďalších šesť spisovateliek. Dvadsať titulov vyšlo aj v češtine. Podľa hlavného redaktora vydavateľstva Jamesa Nobleho však kvôli jej názorom, ktoré vyjadrila na Twitteri, s ňou spolupracovať už nemôže.
“Svety stvorené Erin Hunterovou sú tolerantné ku všetkým čitateľom. Chceme vám dať najavo, že Gillian Philipová už naďalej nebude písať romány pod týmto pseudonymom,” napísal Noble.
Philipová však tvrdí, že sa stala obeťou internetového šikanovania, a pozastavila sa nad tým, že sú jej obavy o práva žien vysvetľované ako transfóbia.
“Som sklamaná, že všetka práca a profesionálny prístup, ktorý som vydavateľstvu HarperCollins a firme Working Partners venovala, vybledla kvôli nenávisti niekoľkých internetových trollov,” napísala spisovateľka v oficiálnom vyjadrení.
Kritika “cancel culture”
Už skôr asi 150 významných osobností podpísalo otvorený list, ktorý odsudzuje tzv. Kultúru rušenia (cancel culture). Tá podľa nich zabraňuje verejnej diskusii a ohrozuje slobodu slova.
Text okrem iných podpísali: spomínaná J. K. Rowlingová, spisovateľ Salman Rushdie, svetový známy lingvista, filozof a aktivista Noam Chomsky či šachista a ruský opozičník Garri Kasparov. V texte signatári tvrdia, že “slobodná výmena myšlienok a názorov, krv modernej slobodnej spoločnosti, je každým dňom viac obmedzovaná” a odsudzujú “módu verejného zahanbenia a kameňovania”.
Signatári poukazujú na to, že mnoho ľudí prichádza o prácu, keď verejne prejaví svoje názory, alebo sú obmedzované knihy či filmy kvôli tomu, že údajne prejavujú netolerantné myšlienky.
“Už teraz riskujeme zavrhnutie. Spisovatelia, umelci a novinári sa boja o svoje živobytie. Stačí, aby sa len trochu odchýlili od spoločenského konsenzu alebo s ním len dostatočne nesúhlasili,” uvádza sa v texte. “Musíme zachovať možnosť v dobrej viere s niekým nesúhlasiť. To všetko bez toho, aby nám z toho vyplynuli profesijné problémy. ”
Predtým, na pozadí protestov Black Lives Matter (na životoch čiernych záleží), ktoré v Spojených štátoch vyvolala smrť černocha George Floyda rukou polície, sa napríklad spoločnosť HBO rozhodla stiahnuť zo svojej ponuky HBO Max film Sever proti Juhu.
Ako ďalší z mnohých posledných prípadov cancel culuture možno uviesť rozhodnutie Kalifornskej univerzity v Los Angeles suspendovať na tri týždne vyučujúceho za to, že odmietol byť zhovievavý voči černošským študentom. Pedagóg svoj postoj obhajoval citátom černošského kazateľa a bojovníka za občianske práva Afroameričanov Martina Luthera Kinga, ktorý povedal, že ľudia nemajú byť posudzovaní podľa farby pleti.