Paška tvrdí, že nemecká vláda týmto škandalóznym a arogantným krokom, ktorý podľa neho navyše ignoruje nielen základné pravidlo o voľnom pohybe tovaru v Európskej únii, ale aj elementárnej ľudskosti a humanitárnych princípov, zabránila transportu nedostatkového legálne objednaného, aj legálne prepravovaného zdravotníckeho materiálu.
Paška upozorňuje, že takto “sprosto” nám bol tovar bez náhrady zoštátnený, pre okamžité použitie v Nemecku.
“V Slovenskej republike nemáme výrobcov špeciálnych osobných ochranných pracovných prostriedkov, preto sme odkázaní len na dovoz. Ak by sa každá z vlád susedných štátov v tejto kritickej situácii začala správať tak, ako sa zachovala Merkelová (a zhabala pri transporte cez ich územie našimi nemocnicami objednané životne dôležité ochranné medicínske prostriedky), tak by sme ostali voči vírusu SARS-CoV-2 absolútne bezbranní,” uvádza bývalý poslanec SNS.
Dodáva, že mlčanie zo strany našej vlády a ministra zahraničných vecí po takomto bezprecedentnom a nehoráznom incidente, ktorý nielenže ohrozuje zdravie a životy, je naozaj nehorázne a neospravedlniteľné.
O stanovisko k informáciám, ktoré zverejnil Paška na sociálnej sieti, sme požiadali ministerstvo zahraničia, ktoré na naše otázky nateraz neodpovedalo.
Dosluhujúci premiér Peter Pellegrini k informáciám len stručne uviedol, že slovenský veľvyslanec v Nemecku má preveriť či došlo ku konfiškácii tovaru, ktorý bol už zazmluvnený a mal smerovať na Slovensko.
Ministerstvo zahraničia popoludní poskytlo stanovisko Polícii SR, v ktorom uviedlo: “Žiadny kontajner nebol v žiadnom prípade zhabaný, či skonfiškovaný ale dočasne zadržiavaný. Ide o rozhodnutie nemeckého krízového štábu zo stredy 4. marca 2020, ktoré sa okrem Slovenska dotklo aj ďalších okolitých krajín. Rezort diplomacie o tejto situácii vie a sme v kontakte s nemeckými úradmi, aby sa situáciu podarilo čo najskôr vyriešiť. Zároveň vyzývame, aby sa táto skutočnosť nezneužívala na strašenie a vyvolávanie paniky, ktoré neprospieva nikomu.”
Na vyjadrenia ministerstva zahraničia reagoval v pondelok večer samotný Paška: “O tom, čo pre MZVaEZ SR znamená dočasne rezort neinformoval. Dočasné rozmiestnenie sovietskych vojsk u nás trvalo desiatky rokov. Údajne iba zadržané ochranné prostriedky potrebujú slovenské zdravotnícke zariadenia hneď.”
“Napriek všetkému ďakujem rezortu zahraničia, že sa po medializácii hamburgského incidentu začal o riešenie tohto problému zaujímať,” dodal.
Premiér na tlačovej konferencii po krízovom štábe priblížil, že firma, ktorá chcela už v piatok podpísať kontrakt na dodávku respirátorov, oznámila, že na nemeckej hranici boli pozastavené kontajnery s tovarom, pretože Nemecko to považovalo za nelegálny vývoz. “Naša ambasáda to skúša riešiť,” dodal.
Podľa slov premiéra pozastavenie k pozastaveniu dodávok došlo aj v prípade Rakúska. “Tie krajiny sa začínajú správať veľmi sebecky,” upozornil Pellegrini.
Letecký vývoz
Paška okrem toho v príspevku píše aj o tom, že v porovnaní s týmto “ignorantstvom” mu príde zvláštne, akú pozornosť a úsilie dokázala začiatkom februára venovať vláda na krytie súkromného biznisu pri leteckom vývoze, aj u nás potrebného zdravotníckeho materiálu do Šanghaja v Číne, keď na komplexné zabezpečenie epidemickej ochrany letu nechala zneužiť svoj štátny odborný aparát.
Na túto informáciu reagoval slovenský generál Pavel Macko (Spolu), ktorý v tejto súvislosti podal podnet na preverenie podozrenia, že “neznámym páchateľom bol spáchaný trestný čin”.
Zverejnené informácie podľa Macka totiž naznačujú, že došlo ku spáchaniu trestného činu neznámymi páchateľmi, ktorí mali údajne zneužiť “štátny odborný aparát” na zaistenie prospechu súkromných osôb. Paškov príspevok podľa neho súčasne šíri informácie, ktoré majú potenciál vyvolať mimoriadne znepokojenie občanov.
“V tak vážnej situácii by sme v prvom rade mali zachovať kľud a rozvahu a nezneužívať ju na šírenie paniky, alebo pretláčanie politickej agendy. Príspevok už zdieľalo viac ako 4,4 tis. ľudí a okrem iného vyvoláva nenávisť voči EÚ a jej členom. Nákaza koronavírusom nie je katastrofická, ale ani ju nemôžeme podceňovať. Všetci by sme sa v prvom rade mali disciplinovane riadiť pokynmi kompetentných orgánov. Preto som postúpil šírené informácie na preverenie Generálnej prokuratúre SR,” píše Macko.
Tatiana Stará