Podľa Pašku diskutovať o masívnej angažovanosti z USA financovaných mimovládok, našich oligarchov napojených na americký biznis, či zahraničím vlastnených médií v blížiacich sa víkendových parlamentných voľbách už asi nemá zmysel. “Pozoruhodný je však nedávny sprostredkovaný odkaz od tútorov tohto procesu našej ctenej „demokratickej opozícii“, ktorá sa ešte pred voľbami pustila do ruvačky o ministerské kreslá.”
Vysvetlil, že bývalý Generálny tajomník NATO pán Anders Fogh Rasmussen, opozícii slušne odkázal, že je potešený rozhodnutím Tomáša Valáška (bývalého riaditeľa európskej pobočky americkej Carnegie Endowment for International Peace) vstúpiť do politiky „lebo bol vždy efektívnym obhajcom záujmov svojej krajiny bez toho, aby stratil zo zreteľa širšie ciele aliancie“.
“Opozícia týmto diplomaticky formulovaným posolstvom, dostala zvonka zrozumiteľné napomenutie, aby už preboha nebláznila a šarvátkami nekazila nádejnú volebnú prognózu, spolu s oznámením, že filantropi predsa vedia, kto má vládnuť, aby si tu zabezpečili potrebné veci. Ak sa pozrieme na stanoviská bezpečnostných expertov, či do programov „kresťansko–liberálnej“ koalície, ktorá sa derie k moci, tak ani OĽaNO, PS/Spolu, Za ľudí, SaS, Most-Híd alebo KDH nemajú problém otvoriť naše územie rozmiestneniu amerických vojakov, či základní,” píše Paška.
Podpredseda SNS pripomína, že navyše minister zahraničia Lajčák so súhlasom premiéra Pellegriniho stále bráni ukončeniu rokovaní s americkou stranou o medzinárodnej zmluve nazvanej Dohoda o „obrannej“ spolupráci a jej odmietnutí Slovenskou republikou. “Všetci spolu len kolektívne zahmlievajú a zavádzajú verejnosť podľa rovnakého scenára. Vraj žiadne základne, len modernizácia letísk. Že však sme v NATO a k stíhačkám F-16 treba aj amerických technikov a pod.”
“Všetko zle,” reaguje Jaroslav Paška a argumentuje:
A. Klasifikácia NATO jednoznačne hovorí, že každý vojenský objekt, či areál ktorý má nejaká armáda v inom štáte je jej vojenskou základňou. Štyridsať muničných skladov pri Malackách, sklady pohonných hmôt, technologické aj ubytovacie zariadenia na letiskách v Kuchyni, aj na Sliači patriace US Army budú v zmysle uvedenej klasifikácie NATO, plnohodnotnými základňami USA na Slovensku, aj keď nám niektoré falošné politické duše realitu zahmlievajú a vydávajú to za „modernizáciu letísk“.
Skutočnosť, že Američan to s ich vybudovaním myslí úplne vážne, dokazuje aj výkaz finančných položiek schválených na ich vybudovanie zaznamenaný vo viacerých dokumentoch, napr. aj v rozpočte Ministerstva obrany USA.
B. Američanmi predložená „Dohoda o obrannej spolupráci“ je samostatná, dvojstranná, medzinárodná, prezidentská zmluva uzavretá len medzi USA a Slovenskou republikou. Ak by sa napríklad NATO rozpadlo, naše povinnosti voči USA z nej vyplývajúce ostanú naďalej v plnej platnosti.
Nie je recipročná. Hovorí o právach americkej armády na Slovensku a povinnostiach Slovenskej republiky, ktoré musí strpieť. Slovenskej armáde nedáva analogické práva v USA, a neukladá Spojeným štátom rovnaké povinnosti, ktoré by museli strpieť. Nie je o spolupráci, je jednostranná, až vazalská.
Len pre priblíženie charakteru záväzkov SR uvediem niekoľko citátov z Článku III podľa bodov:
„1. Ozbrojené sily USA, zmluvní dodávatelia USA, rodinní príslušníci … sú oprávnení nerušene vstupovať do dohodnutých objektov a priestorov a ich využívať za účelom … návštevy, tréningu, cvičenie, manévrov, … dopĺňania pohonných hmôt do lietadiel a plavidiel, pristávania a opráv lietadiel, … ubytovania personálu, komunikácii, rozmiestnenia a nasadenia ozbrojených síl …“ a pod.
„2. Na zabezpečenie týchto činností a účelov SR udeľuje Ozbrojeným silám USA, oprávnenie kontrolovať za účelom ochrany a bezpečnosti vstup do dohodnutých objektov a priestorov …“, atd.
„3. Výkonný orgán SR, ak o to bude požiadaný uľahčí Ozbrojeným silám USA … dočasný prístup a využitie verejných pozemkov a objektov … a dočasný prístup a využitie súkromných pozemkov a objektov… Takéto uľahčenie bude poskytnuté… bezodplatne“ !!!
„5. SR poskytne všetky dohodnuté objekty a priestory … bez vyžadovania nájomného, alebo obdobných poplatkov.“
Paška dodáva, že americkou stranou užívané areály, objekty, aj personál majú byť popri tom, podľa zmluvy, vyňatí z jurisdikcie (právomoci) Slovenskej republiky v civilnoprávnych, aj trestnoprávnych veciach.
“Kvôli americkým technikom od výrobcu F-16 takúto zmluvu nepotrebujeme. Ani ruskí technici zabezpečujúci u nás servis lietadiel MIG nie sú ozbrojenou zložkou ruskej armády. To, že sa nám jastraby už dnes vytešujú a potichu zostavujú vládu, nie je pre Slovensko práve najlepším signálom. Ale mohli by sme sa vo voľbách možno lepšie zmobilizovať a aspoň vyvážiť ich obrovskými peniazni vyhecovaný voličský potenciál…”