Kyjev 29. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Guglielmo Mangiapane)
Pápež František sa zapojil do úsilia o výmenu vojnových zajatcov medzi Ukrajinou a Ruskom
Pápež to povedal na kongrese svetových a tradičných náboženských vodcov v Kazachstane v polovici septembra.
Podľa Františka ho oslovil ukrajinský vojenský veliteľ, ktorý mal na starosti výmenu zajatcov. Priniesol zoznam viac ako 300 väzňov.
“Bol som požiadaný, aby som urobil niečo pre uskutočnenie výmeny. Okamžite som zavolal ruskému veľvyslancovi, aby som zistil, či by sa nedalo niečo urobiť, či by sa nedala urýchliť výmena väzňov,” povedal pápež.
Pápež nešpecifikoval, kedy k týmto rozhovorom o výmene väzňov došlo. O výmene hovoril v súkromnom rozhovore s 19 jezuitmi v Nur Sultan 15. septembra – šesť dní predtým, ako Zelenskyj oznámil, že Ukrajina a Rusko vykonali výmenu väzňov, do ktorej sa zapojilo takmer 300 ľudí.
Zelenskyj povedal, že výmena sa pripravuje už dlho. Generálny tajomník OSN António Guterres konkrétne poďakoval Turecku a Saudskej Arábii za ich úlohu pri uľahčovaní výmeny väzňov, ktorá zahŕňala návrat 215 Ukrajincov a 55 Rusov a promoskovských Ukrajincov. Bola to najväčšia výmena zajatcov od začiatku vojny.
Pápež František na stretnutí s jezuitmi pripomenul aj to, ako sa po invázii na Ukrajinu pokúšal dovolať ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
Povedal: „Pamätám si, že deň po začiatku vojny som išiel na ruské veľvyslanectvo. Bolo to nezvyčajné gesto; pápež nikdy nechodí na veľvyslanectvo. Veľvyslancov prijíma osobne až pri odovzdaní poverovacích listín a potom na konci misie na rozlúčkovej návšteve. Povedal som veľvyslancovi, že by som sa rád porozprával s prezidentom Putinom za predpokladu, že mi nechá malé okno na dialóg.
Pápež zdôraznil: „Od prvého dňa vojny až do včerajška som neustále hovoril o tomto konflikte, odkazujúc na utrpenie Ukrajiny. Neskôr dodal, že vo svojich verejných vyhláseniach označil „inváziu na Ukrajinu za neprijateľnú, odpornú, nezmyselnú, barbarskú, svätokrádežnú agresiu“.
Pápež František tiež povedal, že verí, že „medzinárodné faktory… prispeli k vyprovokovaniu vojny“.
„Už som spomenul, že hlava štátu mi v decembri minulého roku prišla povedať, že je veľmi znepokojená, pretože NATO začalo štekať na brány Ruska bez toho, aby pochopilo, že Rusi sú imperiálni a obávajú sa neistoty hraníc. Vyjadril strach, že by to vyvolalo vojnu, a tá vypukla o dva mesiace neskôr,“ povedal pápež.
Medzi jezuitmi, ktorí sa stretli s pápežom Františkom v Kazachstane, boli kňazi, ktorí pôsobili ako misionári v Rusku, Bielorusku a Kirgizsku, informuje CatholicNewsAgency.