Bratislava 30. mája 2024 (HSP/The Washington Post/Foto: TASR/AP-Alessandra Tarantino))
Pápež František sa v utorok 27.5 neobvykle ospravedlnil po tom, ako bol minulý týždeň po zasadnutí s biskupmi za zatvorenými dverami obvinený z použitia veľmi pejoratívnej nadávky na adresu homosexuálov. The Washington Post dodáva, že pápežov výber slov bol v rozpore s jeho snahou zmierniť vzťahy s komunitou LGBTQ+
Denník The Washington Post sa odvoláva na vysokopostaveného vatikánskeho predstaviteľa, ktorý bol svedkom pápežovho príhovoru, v rámci ktorého použil nevhodný výber slov.
Od svojho prvého vyhlásenia „Kto som ja, aby som súdil?“, ktoré povedal krátko po tom, ako sa stal pápežom v roku 2013, zašiel František pri budovaní mostov s homosexuálnymi katolíkmi ďalej ako ktorýkoľvek iný pontifik.
Na stretnutí s talianskymi biskupmi sa však pápež nechal počuť, že použil slovo „frociaggine“, čo v rímskom talianskom dialekte znamená „bu*erantstvo“.
„Pápež sa musí ospravedlniť,“ povedal páter Wolfgang Rothe, otvorený homosexuálny nemecký katolícky kňaz pôsobiaci v mníchovskej arcidiecéze. Uviedol, že Františkovi napíše protestný list a požiada ho o stretnutie vo Vatikáne. „Nie som si istý, či tomu výrazu rozumie, ale myslím si, že áno, a to ma úprimne mrzí. Pápež by nemal hovoriť takýmto spôsobom,“ povedal Rothe.
Ospravedlnenie
Vatikánsky hovorca Matteo Bruni vo vyhlásení pre novinárov ponúkol akúsi slovnú akrobaciu. Bez toho, aby konkrétne potvrdil, že pápež použil tento pejoratívny výraz, povedal, že František si je vedomý správ o jeho slovách, ktoré vyriekol na zasadnutí za zatvorenými dverami.
„Pápež nikdy nemal v úmysle uraziť alebo vyjadriť sa homofóbne a ospravedlňuje sa tým, ktorí sa cítili urazení tohto použitím výrazu,“ povedal Bruni.
„Pápež verí, že v Cirkvi je miesto pre každého, pre každého! Nikto nie je zbytočný, nikto nie je nadbytočný, je tu miesto pre každého. Presne takí, akí sme, všetci,“ zdôraznil hovorca.
Vysokopostavený vatikánsky predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, aby mohol hovoriť o interných záležitostiach, potvrdil, že pontifik vyslovil pejoratívny výraz počas stretnutia s talianskou biskupskou konferenciou 20. mája.
Na konferencii sa zišlo viac ako 200 biskupov a František opakoval svoj nesúhlas s homosexuálmi, ktorí študujú kňazstvo. V seminároch je dnes, ako údajne povedal František, už príliš veľa „frociaggine“ ( bu*erantstva).
Podľa vatikánskeho predstaviteľa je možné, že František si „neuvedomoval“ rozsah negatívnej konotácie tohto slova. „Jeho postoj‚‘ kto som ja, aby som súdil?‘ zostáva pápežovým postojom,“ vyjadril sa predstaviteľ.
Iný predstaviteľ Vatikánu oboznámený so súkromnými rozhovormi pápeža povedal, že pápež použil slovo „frociaggine“ pri predchádzajúcich príležitostiach – nie ako označenie pre homosexuálnych mužov, ale pre kohokoľvek, homosexuála alebo heterosexuála, kto vytvára uzavreté, klebetné skupiny.
Prešľap
Niektorí vatikánski analytici uviedli, že použitie tohto výrazu bol len slovný prešľap 87-ročného pápeža, ktorý by mohol urobiť starší príbuzný. Taliansky denník Corriere della Sera poznamenal, že František niekedy neúmyselne odkazuje na duševné choroby tým, že zamieňa talianske slová „psychiatrický“ a „psychologický“.
Pápež sa narodil talianskej rodine v Argentíne ale od útleho veku hovorí po taliansky. Niektorí z jeho kritikov tvrdili, že významu tohto pejoratívneho slova musel rozumieť, aj keď ho pôvodne nechcel použiť so zlomyseľným úmyslom.
„Domnievam sa, že to pre Františkovu prestíž predstavuje ťažký úder,“ povedal Marco Politi, autor niekoľkých kníh o Františkovi.
„Pápež nemá používať tieto slová ani v súkromí, ani na verejnosti. Medzi katolíkmi aj nekatolíkmi, ktorí pápeža obdivujú, som bol svedkom zdrvujúceho dopadu. Na pravici, medzi tými, ktorí pápeža nikdy nemilovali, sú celkom spokojní s tým, že pápež používa slová interpretované ako homofóbne. Je to dosť dramatický incident, hoci František múdro ustúpil,“ povedal Politi.
Nebolo to prvýkrát
František má už za sebou skúsenosti s prejavmi, ktoré občas neboli príliš úctivé. „ Vo Vatikáne je všeobecne známe, že keď je pápež František nahnevaný, uchýli sa k farbistým výrazom,“ povedala Lucetta Scaraffia, cirkevná historička a bývalá redaktorka vatikánskeho časopisu.
V roku 2020 sa ospravedlnil za to, že počas silvestrovského podujatia udrel po ruke ženu, ktorá ho chytila. V roku 2016 sa vysmieval davu v Mexiku po tom, čo ho za rúcho strhol muž na invalidnom vozíku.
Jeho použitie zaťažkávajúceho výrazu pre homosexuálov bolo vnímané ako ešte väčší šok – najmä medzi tými, ktorí sa venujú katolíckej pastoračnej službe v komunite LGBTQ+ a ktorí privítali jeho pomoc a prelomové gestá.
František podporil požehnanie párov rovnakého pohlavia a schválil, aby transrodové osoby mohli byť krstnými rodičmi. Vo Vatikáne prijal takmer 100 transrodových žien, verejne odsúdil zákony namierené proti homosexuálom, podporil sekulárne občianske zväzky pre páry rovnakého pohlavia a vyhlásil, že „byť homosexuálom nie je zločin“.
Zároveň však prirovnal „teóriu pohlavia“ k jadrovým zbraniam a v apríli podpísal vatikánsky dokument, ktorý označil „operáciu na zmenu pohlavia“ za urážku ľudskej dôstojnosti.
Pápež stanovil ostrú hranicu medzi pastoračným prijatím LGBTQ+ katolíkov a prijatím homosexuálov do vysvätenej služby. V roku 2018 povedal prelátom na tom istom stretnutí Talianskej biskupskej konferencie, že „aj tá najmenšia pochybnosť“, že kandidát do seminára je homosexuál, by mala stačiť na to, aby ho do seminára neprijali.
Pápež tiež podporil rozhodnutie Vatikánu z roku 2005, podľa ktorého sa „homosexuálni kandidáti nemôžu stať kňazmi, pretože ich sexuálna orientácia ich vzďaľuje od správneho zmyslu pre otcovstvo“.
Dialekt
Pápežovo ospravedlnenie „potvrdzuje našu myšlienku, že použitie tejto nadávky bolo len neopatrným použitím hovorového výrazu,“ povedal Francis DeBernardo, výkonný riaditeľ americkej organizácie New Ways Ministry, ktorá sa venuje katolíckej pomoci LGBTQ+.
„Sme však sklamaní, že pápež konkrétne neobjasnil, čo mal na mysli, keď zakázal homosexuálom kňazstvo. Bez objasnenia sa jeho slová budú interpretovať ako všeobecný zákaz prijať akéhokoľvek homosexuála do seminára,“ dodal DeBernardo.
Pro-LGBTQ+ skupina s názvom “Globálna sieť dúhových katolíkov” naznačila, že únik informácií zo súkromného stretnutia biskupov s Františkom mohol byť aktom sabotáže zo strany konzervatívnych kritikov, ktorí chcú pošpiniť Františka a jeho pomoc homosexuálnym katolíkom.
„Určite sa tu objavujú nekalé úmysly s cieľom poškodiť pápeža Františka,“ uviedla skupina vo svojom vyhlásení.
Prečítajte si tiež:
- Pápež sa vyjadril ku kontroverznému požehnávaniu párov rovnakého pohlavia
- Biskupi vyzývajú občanov, aby sa zúčastnili na eurovoľbách