Vatikán 30. septembra 2021 (HSP/TK KBS/Foto:Screenshot Youtube)
„Chcel by som vám poďakovať za vaše sny a dobré projekty a za to, že vám záleží na ľudských vzťahoch rovnako ako na starostlivosti o životné prostredie.“ Týmito slovami uviedol pápež František svoje videoposolstvo mladým pri príležitosti seminára v Miláne v rámci iniciatívy „Youth 4 Climate“ (Mladí pre klímu)
Seminár pre mladých venovaný téme podpory udržateľného vzdelávania, ktorý v Miláne v stredu 29. septembra organizuje Taliansko v rámci taliansko-britského spolupredsedníctva v rámci COP26, podporil aj Svätý Otec František svojím videoposolstvom. Povzbudzuje v ňom mladých „spojiť sily“:
„Táto vízia môže uviesť svet dospelých do krízy, pretože odhaľuje skutočnosť, že ste nielen pripravení konať, ale ste aj k dispozícii pre trpezlivé počúvanie, konštruktívny dialóg a vzájomné porozumenie […].Hovorí sa, že ste budúcnosťou, ale v týchto veciach ste prítomnosťou, ste tí, ktorí dnes, v prítomnosti budujú budúcnosť.“
Pápež mladým pripomenul aj Globálnu výchovnú alianciu spustenú v roku 2019, ktorá smeruje k poskytovaniu „odpovedí na historické zmeny, ktoré ľudstvo zažíva“. Ako uvádza, „politické a technické riešenia nestačia, ak nie sú podporené zodpovednosťou každého člena i vzdelávacím procesom, ktorý uprednostňuje kultúrny model rozvoja a udržateľnosti zameraný na bratstvo a na spojenectvo medzi ľuďmi a životným prostredím“.
„Medzi ľuďmi, mužmi a ženami, a životným prostredím musí vládnuť harmónia. Nie sme nepriatelia, nie sme ľahostajní. Sme súčasťou tejto vesmírnej harmónie. Prostredníctvom spoločných myšlienok a projektov budeme môcť nájsť riešenia, ktoré prekonajú energetickú chudobu a dajú starostlivosť o spoločné dobrá do centra vnútroštátnych a medzinárodných politík, podporujúc udržateľnú výrobu, obehové hospodárstvo a spoločné využívanie vhodných technológií.“
Na záver videoposolstva Svätý Otec mladých požehnal a zdôraznil, že „teraz je čas prijať múdre rozhodnutia… s cieľom umožniť kultúru starostlivosti, kultúru zodpovedného delenia sa.“
Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.