Žilina 23. mája 2024 (HSP/Foto:Pavol Konštiak)
Byť lekárom je krásne povolanie, ale aj náročné. Toto povolanie azda nikdy nebolo také skloňované ako za posledné roky. Choroby pacientov kopírujú našu dobu. Viac úzkosti a strachu o budúcnosť idú v ruka v ruke so zlým stravovaním, zníženou pohybovou aktivitou a zhoršením medziľudských vzťahov
Situácia aká momentálne vládne na Slovensku je dôvodom toho, že stúpa počet depresií, úzkosti a iných civilizačných ochorení. Vzájomnú úctu vystriedala arogancia alebo nevšímavosť k potrebám iných. Pred viac ako dvoma rokmi sme bojovali s ťažkou chorobou covidom. Viacerí si mysleli, že to bola iba nafúknutá bublina. No lekári, ktorí sa stretli s touto zákernou chorobou vedia svoje.
Podľa všeobecnej lekárky pre dospelých Renáty Janouškovej, na pandémiu Covid-19 nezabudneme len tak rýchlo.
“Veľa zdravotníkov bolo vyčerpaných a niektorí aj položili svoje ambulancie. Mnohým rodinám zobrala blízkych. Odišli predčasne mladí ľudia. Svetová zdravotnícka organizácia prichádza neustále s novými štatistikami. Existencia a priebeh koranarovírusovej infekcie závisí od kolektívnej imunity, ktorú sme počas pandémie získali a ktorú modifikujeme vakcináciou alebo podporou imunitného systému, ale aj od správania ľudí počas epidémií,” vraví lekárka zo žilinskej nemocnice.
Od tejto pandémie ubehlo už niekoľko rokov, nenosíme rúška a môžeme sa všade pohybovať bez obmedzení. Viacerí sme si povedali, že Covid tu bol a už nepríde.
“Nepoteším, ale koronavírus, samozrejme, už so zmutovanými variantami tu zostane s nami a nemali by sme na to zabúdať a využiť všetky dostupné možnosti našej doby, ako sa pred ním chrániť. My na ambulanciách všeobecného lekára vidíme a je to potvrdené aj praxou, že vakcinácia znižuje výskyt a zmierňuje priebeh závažných infekčných ochorení,” uzatvára všeobecná lekárka.