Pamätným dňom sa pripomína prijatie Deklarácie o zvrchovanosti SR z roku 1992

❚❚

Bratislava 16. júla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Od prijatia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky (SR) uplynie v stredu 17. júla 32 rokov. Poslanci vtedajšej Slovenskej národnej rady (SNR) ju prijali 17. júla 1992. Bolo to v čase, keď bolo Slovensko ešte súčasťou Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR), ale už prebiehali rozhovory českej a slovenskej politickej reprezentácie o ďalšom usporiadaní zväzkov medzi Slovákmi a Čechmi

deklarácia Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky
Na snímke deklarácia Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky, ústava Slovenskej republiky a štátny znak Slovenskej republiky

Na základe zákona Národnej rady (NR) SR z 20. októbra 1993 je Výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR pamätným dňom Slovenskej republiky.

.

Po parlamentných voľbách, ktoré sa konali 5. – 6. júna 1992, sa víťazné politické subjekty v Čechách a na Slovensku, Občianska demokratická strana (ODS) a Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS), dohodli na vzájomných rokovaniach o riešení štátoprávnych problémov vtedajšej federácie. Zo strán, ktoré sa po voľbách dostali do parlamentu, mala vznik samostatnej SR v programe len Slovenská národná strana (SNS). Víťazné HZDS navrhovalo prijatie deklarácie aj novej Ústavy SR a vyhlásenie referenda o štátoprávnom usporiadaní.

Rokovania slovenskej a českej reprezentácie na čele s premiérmi Vladimírom Mečiarom a Václavom Klausom sa začali krátko po voľbách 9. júna 1992. Pre odlišné predstavy o podobe spoločného štátu sa však skončili neúspechom.

.

Deklaráciou o zvrchovanosti SR sa grémium SNR zaoberalo 13. júla 1992, keď oznámilo, že dokument sa bude schvaľovať nadpolovičnou väčšinou hlasov poslancov. Poslanci neschválili návrh Františka Mikloška (KDH), aby parlament prijal návrh na vyhlásenie referenda o vystúpení SR z ČSFR na základe ústavného zákona. Naopak, podporili návrh Vladimíra Miškovského (SNS), aby sa o prijatí deklarácie hlasovalo deklaratívne, teda nie pomocou hlasovacieho zariadenia.

V slovenskom parlamente sa deklarácia prerokúvala 17. júla 1992. Slávnostné zasadnutie SNR viedol jej vtedajší predseda Ivan Gašparovič. Zúčastnili sa na ňom ústavní činitelia, predstavitelia Federálneho zhromaždenia (FZ), vlády ČSFR, cirkevní hodnostári a zahraniční hostia – poslanci Európskeho parlamentu.

Premiér Mečiar v rozprave označil prijatie deklarácie za kvalitatívny zlom, na ktorý Slováci čakali vyše 1000 rokov. Za jej prijatie napokon hlasovalo 113 zo 147 prítomných poslancov, 24 bolo proti a desiati sa hlasovania zdržali.

O tri dni neskôr, 20. júla 1992, aj v reakcii na prijatie deklarácie rezignoval československý prezident Václav Havel. Svoj krok odôvodnil slovami: “Tak, ako sa nechcem stať brzdou historického vývoja, nechcem byť ani dosluhujúcim úradníkom.”

Premiéri Mečiar a Klaus sa na rokovaní v legendárnej brnianskej vile Tugendhat 26. augusta 1992 napokon dohodli na rozdelení Česko-Slovenska na dva samostatné štáty bez konania referenda.
V nadväznosti na prijatie Deklarácie o zvrchovanosti SR schválili poslanci 1. septembra 1992 Ústavu SR. Po nadobudnutí jej účinnosti 1. októbra 1992 sa zmenil názov slovenského parlamentu na Národná rada (NR) Slovenskej republiky (SR). Samostatná SR vznikla 1. januára 1993.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

07:44

Pápež František pridal ďalšie meno na zoznam katolíckych prelátov, ktorých v decembri vymenuje za kardinálov, oznámil Vatikán.

06:57

Belgický kráľ Filip si vypočul rozhodnutie predsedu Novej flámskej aliancie (N-VA) Barta De Wevera vzdať sa funkcie zostavovateľa novej federálnej vlády, jeho rezignáciu však zatiaľ neprijal.

06:55

Rómčina je indoárijský jazyk, ktorý patrí do indoeurópskej jazykovej vetvy. Hovoria ňou Rómovia najmä v Európe, ale aj v Ázii. Pred 15 rokmi, v roku 2009 na konferencii o rómskom jazyku v Záhrebe vyhlásili lingvisti, pedagógovia a lídri rómskych organizácií z 15 európskych krajín 5. november za Medzinárodný deň rómskeho jazyka.

06:53

Zažiť legendárnu Veľkú pardubickú (Veľká pardubická steeplechase cross country) je pre väčšinu ľudí milujúcich dostihový šport splnený sen, vyhrať ju – naplnenie dvojnásobného.

Tento rok sa uskutočnil už 134. ročník týchto, v kontinentálnej Európe najstarších a na svete jedných z najťažších dostihov. Ich história je však oveľa dlhšia. Odvtedy, keď sa na jej trať vydali prvé kone, uplynie v utorok 5. novembra 150 rokov.

06:52

Severná Kórea odpálila najmenej sedem balistických rakiet krátkeho doletu smerom k Japonskému moru, uviedli juhokórejské a japonské úrady.

06:50

V amerických prezidentských voľbách odvolilo v predstihu už viac ako 81 miliónov ľudí, vyplýva z údajov centra Floridskej univerzity pre sledovanie volieb.

06:49

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas stretnutia s poprednými vojenskými predstaviteľmi vyzdvihol nárast počtu dodávok zbraní od západných spojencov.

06:48

Rusko vypustilo nosnú raketu Sojuz s dvoma satelitmi určenými na monitorovanie vesmírneho počasia okolo Zeme a 53 malými satelitmi vrátane dvoch iránskych. 

06:46

Estónska vláda hodlá zmeniť ústavu a zakázať ruským aj bieloruským občanom hlasovanie v budúcoročných komunálnych voľbách. Cieľom je zabrániť možnému zasahovaniu Moskvy a Minska.

06:44

Ruský prezident Vladimir Putin prijal nečakanú rezignáciu jedného z najdlhšie slúžiacich ruských gubernátorov Vasilija Golubeva. Na čele Rostovskej oblasti bol od roku 2010.

06:41

Občania Spojených štátov si v utorok po štyroch rokoch volia prezidenta. V ostro sledovanom súboji o Biely dom proti sebe stoja kandidátka Demokratickej strany Kamala Harrisová a republikán Donald Trump. 

Včera 20:23

Niekoľko tisíc Gruzíncov sa v pondelok zúčastnilo na demonštrácii v metropole Tbilisi. Protest sa uskutočnil viac ako týždeň po parlamentných voľbách, v ktorých opätovne zvíťazila vládna strana Gruzínsky sen. Opozícia priebeh volieb kritizuje a upozorňuje na volebné podvody a viaceré nezrovnalosti, ktoré hlasovanie sprevádzali.

Včera 20:12

Vo veku 91 rokov zomrel v nedeľu vo svojom dome v losangeleskej štvrti Bel Air významný americký hudobník, dirigent, skladateľ, producent a hráč na trúbku Quincy Jones. Informovala o tom jeho rodina.

Quincy Jones
Na archívnej snímke z 9. apríla 2004 americký hudobník, skladateľ a producent Quincy Jones pózuje s cenami Grammy vo svojom dome v Los Angeles
Včera 20:10

Automobilka Ford zvýšila minulý mesiac objem predaja v USA o viac než 15 %. Predaj potiahol najmä dopyt po jej pick-upoch série F a hybridných modeloch. Okrem toho vývoj predaja ovplyvnil fakt, že v októbri minulého roka automobilku zasiahol štrajk.

Včera 20:03

Investícia čínskej spoločnosti Gotion na Slovensku bola hlavnou témou návštevy predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) v čínskej provincii An-chuej. V jej hlavnom meste Che-fej ho prijal generálny tajomník provinčnej vlády Liang Yanshun, informoval v pondelok Úrad vlády (ÚV) SR. Spoločnosť, ktorá plánuje v SR vyrábať batérie do elektromobilov, má svoje hlavné sídlo práve v provincii An-chuej.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke hrad Krásna Hôrka, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava

Autor: FOTO TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Erik Majercak

Emma Maťašovská

Miroslav Urban

Peter Lipták

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali