“Problém je, aby sa konečne politici správali poctivo. Aby to nebolo tak, že človek, ktorý pred 10-15 rokmi bol ničím, vďaka šikovnosti a schopnostiam sa dostal do vysokej politickej funkcie, a potom si zrazu namýšľa, že musí skončiť ako supermilionár a nevie si predstaviť, že by žil niekde inde, ako v luxusnej vile alebo v luxusnom byte v centre mesta,” reagoval Palko na súčasnú nedôveru ľudí v politikov. Doodal, že pokiaľ ľudia budú voliť takýchto politikov, ktorí sú presvedčení o tom, že majú skončiť ako boháči, tak sa niet čomu čudovať, že prichádzajú takéto krízy. “Ja sa môžem len usmievať, keď sa na to pozerám zo svojho petržalského bytu, v ktorom bývam 35 rokov. Ľudia volia a voliť to je zodpovednosť,” hovorí vo videorozhovore bývalý šéf rezortu vnútra.
Súčasný prezident policajného zboru Tibor Gašpar sa podľa neho ocitol pod verejným tlakom. “Je tu tlak, aby došlo k zmene na čele policajného zboru. Menovanie alebo odvolanie policajného prezident je rozhodnutie, ktoré je politické. Momentálne o tom podľa zákona rozhoduje minister. Minister je politik a robí rozhodnutia, ktoré sú politické. Teraz je najdôležitejšie, aby sa obnovila dôveryhodnosť policajného zboru, ktorá je otrasená, uviedol Palko a podotkol, že Gašpar nie pod tlakom ani tak kvôli práci polície, ale najmä pre politickú situáciu. “Ak by však nový minister vymenil policajného prezidenta, teda urobil to politické rozhodnutie, tak situácia by sa trošku upokojila a odrazilo by sa to priaznivo na dôveryhodnosti policajného zboru,” dodal a povedal, že to možno nie je príliš spravodlivé voči osobe Tibora Gašpara.
Palko kritizoval najmä prepojenia významných predstaviteľov polície s podnikateľmi s pochybnou povesťou. “V médiách sme čítali informácie o prepojeniach významného príslušníka policajného zboru, prepojenie manželky na významného a dosť pochybného podnikateľa, ktorého meno sa objavuje v kriminálnych spisoch, ktoré vedie kriminálna polícia. Podnikateľ síce nie je trestne stíhaný, ale to neznamená, že je to v poriadku.” Palko si mysli, že takéto prípady by sa nemali objavovať, a práve to je príčinou nízkej dôveryhodnosti polície. “Niekto, kto má zodpovednosť za policajný zbor, mal zasiahnuť a dohovoriť, že takto to nemôže fungovať, pretože to nakoniec celé skončí pri tom, že ľudia prestanú veriť polícii, a to sa stalo,” pokračoval.
Návrh nového spôsobu menovania šéfa polície, ktorého má odobriť až parlamentný výbor, nevidí ako najšťastnejšie riešenie. “Nerozumiem prínosu takejto zmeny. Doteraz to bolo vždy tak, že minister menoval a odvolával. A potom sa nemohol na nikoho vyhovárať, pretože on bol zodpovedný za to, že policajný prezident alebo šéf inšpekcie je na tom mieste.”
Palko 19. marca hovoril v rádiu Lumen o súčasnej politickej situácii. V relácii Zaostrené s redaktorom Jaroslavom Daniškom povedal, že dianie na Slvoensku v poslednom mesiaci je veľmi prekvapivé. “Nikto nečakal, že v priebehu týždňov budeme mať odvolaného ministra vnútra a nakoniec aj premiéra.”
Dodal, že vzopätie ľudí proti vláde Smeru je vlastne protestom proti korupcií. Povedal, že strany, ktoré dlho vládli na Slovensku a boli pri moci, HZDS, SDKÚ a Smer boli presiaknuté korupciou. Prvé dve strany dôsledkom toho aj zanikli a to pravdepodobne čaká aj Smer, ktorý stráca podporu. “Ľudia na námestiach volali po slušnosti, no nie je to len o tom, že jedni sú dobrí a druhí zlí, ale je to o dosť zložitejšie.”
Cez víkend na Facebooku dodal, že Andrej Kiska zrušil účasť na koncerte k 30, výročiu Sviečkovej manifestácie kvôli tomu, že Konferencia biskupov Slovenska pozvala medzi stovkami hostí aj dvoch poslancov ĽSNS. Prezidentský palác označil toto pozvanie za nešťastné. “Andrej Kiska takto prešiel od kritiky Kotlebu ku kritike KBS,” uviedol Palko. “Každý, kto pozornejšie sleduje politiku, vidí, že názor prezidenta na Mariána Kotlebu sa v zásade nelíši od názoru predstaviteľov katolíckej cirkvi na Kotlebu. A cirkev tiež dala viackrát najavo tento svoj názor. Mieru dávania najavo tohto názoru si však má každý určovať sám. Nemal by ho pre všetkých ostatných určovať pán prezident.”