Bratislava 23. januára 2023 (HSP/Foto:Pixabay)
Snívame? Nie taká by bola švajčiarska realita. Referendum by bolo úspešne, lebo za zmenu ústavy hlasovalo až 97,5 percenta tých ktorí sa zúčastnili. Vo Švajčiarsku totiž neexistuje kvórum. Logika je veľmi jednoduchá. Pri voľbách žiadne kvórum neexistuje. Vyhráva ten, kto dostane najviac odovzdaných platných hlasov. Každý má právo zúčastniť sa volieb alebo referenda. Mnohí neprídu. Z rôznych dôvodov. Zdravotných, pracovných, rodinných, lebo sa im nechce alebo ich to vôbec nezaujíma. Nikto nie je povinný prísť. Je to slobodné rozhodnutie slobodných občanov. Hlasovať alebo nie. Je to na zodpovednosti každého. Neskoršie sa sťažovať nemá zmysel. Demokracia znamená aj zodpovednosť za svoje rozhodnutie
Načo by bolo kvórum pri voľbách alebo referende? Aby tí čo neprídu, rozhodovali o všetkých? Či už tých ktorí hlasovali za alebo proti? To by bolo predsa nespravodlivé voči tým ktorí sa zúčastnia. Navyše slovenský systém podporuje neúčasť. Načo hlasovať proti? Predsa stačí zostať v teple doma a neúčasť prakticky znamená zakrúžkovať NIE.
Keby nebolo kvórum, prišlo by oveľa viac ľudí. Aj tých, ktorí zakrúžkujú ÁNO, aj tých ktorí zakrúžkujú NIE. Každý by mal motiváciu, aby jeho hlas neprepadol a nezvíťazil opačný názor. Čiže účasť by nebola 27 percent, ale možno až 40 alebo 45 percent.A bolo by tiež jasnejšie, ktorý názor má väčšinu. Nemuseli by mnohí tzv. politici, novinári a politológovia často demagogicky argumentovať a interpretovať čo si myslí väčšina obyvateľstva.
V demokratickej spoločnosti sa jednoducho nepatrí aby ústavní predstavitelia, ani politici a médiá odignorovali referendum, alebo dokonca brojili proti nemu. Bojuj za svoj názor a povedz to otvorene. Keď chceš zakrúžkovať ÁNO alebo NIE, choď a urob to. Neklam ľudí a nemanipuluj s nimi. Ľudia nie sú dobytok.
Švajčiari majú množstvo referend. Na celoštátnej, kantonálnej a miestnej úrovni.
Referendá majú tri formy“
1. Ľudová iniciatíva, kedy občania môžu sami presadiť nový zákon bez ohľadu na to, čo schváli parlament. VoxPopuli, VoxDei–Hlas ľudu je hlasom Boha. Hlas ľudu stojí nad hlasom parlamentu. Netreba dodatočné schválenie parlamentu. Zákon je platný, ak za neho hlasovala väčšina z tých, čo sa zúčastnili. Nie oprávnených. Stačí vyzbierať 100 000 platných podpisov a hlasovať v referende. Žiadne Kvórum nie je potrebné.
2. Voliteľné alebo nepovinné referendum v hlavne vo forme ľudovej iniciatívy zrušiť existujúci zákon – treba vyzbierať 50 000 podpisov.
3. Povinné referendum v prípade napríklad zmeny ústavy alebo vstupu do nadnárodnej (medzinárodnej) organizácie. V tomto prípade je potrebná jednoduchá väčšina hlasujúcich a jednoduchá väčšina kantónov.
V súčasnosti sa účasť vo voľbách vo Švajčiarsku znížila z okolo 80 percent do 45 percent a účasť na referende z 50-70 percent na okolo 40 percent. Treba ale dodať, že švajčiarska priama demokracia predpokladá a môže fungovať iba v prípade sofistikovaného a zodpovedného obyvateľstva. Keby sa tento systém zaviedol napríklad vo Francúzsku, tak by asi Francúzsko skončilo v občianskej vojne. Francúzsko stále zaostáva za Švajčiarskom v politickej kultúre a vyspelosti. Sklony k haštereniu, osobnému urážaniu a netolerancie sú značne vyššie vo Francúzsku ako vo Švajčiarsku. To isté sa týka výšky osobnej zodpovednosti Francúzov a Švajčiarov. Zodpovednosť priemerného Švajčiara je vyššia oproti tej francúzskej. Na druhej strane Francúzov je ľahšie manipulovať cez médiá ako Švajčiarov. Preto nie je jednoduché a efektívne mechanicky kopírovať švajčiarsky politický systém. Čo funguje v jednej krajine, nemusí automaticky fungovať v druhej. A čo funguje dnes, nemusí fungovať zajtra.
Dezider Štefunko