Pád komunizmu sa odohral bez násilia, zdôraznili Gašparovič a Zeman

❚❚

Bratislava 16. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Facebook)

 

Nenásilný priebeh Nežnej revolúcie i fakt, že udalosti z Novembra ’89 boli vyvrcholením postupného oslabovania komunistickej moci v bývalom Československu vo svojich spomienkach zhodne vyzdvihli bývalí prezidenti Slovenskej a Českej republiky Ivan Gašparovič a Miloš Zeman. O význame i odkaze udalostí spred 35 rokov hovorili v relácii STVR Sobotné dialógy

Ivan Gašparovič
Na snímke Ivan Gašparovič

Gašparovič hovoril v súvislosti s Nežnou revolúciou o boji za slobodu. Vyzdvihol jej nenásilný priebeh. Ocenil aj dialóg medzi predstaviteľmi VPN a KSČ. Za odkaz novembrových udalostí označil slušnosť. “Ľudia sa majú rešpektovať, spolupracovať, slušne sa správať a budovať svoj dom, svoj štát,” vyhlásil.

.

Poukázal aj na výhody, ktoré Nežná revolúcia priniesla mladým. Tou najväčšou je podľa jeho slov sloboda. Obáva sa však, že mladí ľudia sú aj ľahko ovplyvniteľní. Zdôraznil, že aj sloboda má hranice. “Najmä mladí v rámci liberálnej politiky sú presvedčení, že môžu robiť všetko,” dodal.

K Nežnej revolúcii nedošlo podľa exprezidenta zo dňa na deň. Poukázal pritom na manifestácie, ktoré jej predchádzali, na rozpory medzi straníckymi funkcionármi aj na pád komunistického režimu v ďalších krajinách. “Ľudia už mali dosť časov, keď sa museli prispôsobovať a sloboda tlače a voľného prejavu nebola zabezpečená,” povedal.

.

Pred Slovenskom však stojí podľa jeho slov ešte veľa výziev. “Slovensko potrebuje vytvoriť určitú atmosféru kľudu, v rámci ktorého by sa hľadala spolupráca,” poznamenal. V tejto súvislosti hovoril aj o potrebe zotrvania v EÚ a NATO. Skritizoval však aj súčasnú politiku EÚ. “Mení svoje rozhodnutia, robí svoje rozhodnutia bez účasti všetkých štátov,” skonštatoval.

Zeman absolútne odmieta názor, že by sa pred 35 rokmi dialo v bývalom Československu akési regulované prevzatie moci, naopak zvýrazňuje označenie Nežná revolúcia a fakt, že zmena režimu sa udiala bez krvavých stretov, tak ako to bolo napríklad v Rumunsku. Pripomenul pritom, že niektorí radikálni stúpenci vtedajšej moci navrhovali kroky, ktoré by rozpútali násilie v uliciach.

Za hlavnú príčinu, prečo sa komunistická moc zrútila bez odporu, považuje odmietnutia žiadosti o pomoc, ktorú vtedajší generálny tajomník Komunistickej strany Československa (KSČ) Miloš Jakeš adresoval vodcovi Sovietskeho zväzu Michailovi Gorbačovovi. “Keďže ten odmietol a komunisti zostali ako kôl v plote, zo strachu, aby sa sami nestali obeťou násilia, moc odovzdali,” upozornil Zeman.

Bývalý český prezident stále vníma rozdiely, ale i nespochybniteľné prepojenia, ktoré medzi českou a slovenskou spoločnosťou existovali vtedy i dnes. Je presvedčený, že i napriek rozdielom, čiastočne definovaným odlišnou mentalitou, majú Česi a Slováci k sebe stále veľmi blízko. “Neexistujú spriatelenejšie národy ako tie naše,” zdôraznil.

Odkaz Novembra ’89 vidí najmä v zachovaní demokracie, mieni, že jednou z podmienok je, aby sa stávala viac dôveryhodnou. “Mala by sa transformovať na čo najviac participatívnu s čo najširšou účasťou verejnosti,” upozornil prezident ČR v rokoch 2013-2023.

.

Za ďalšie zásadné výzvy pre obe krajiny, ale aj celú Európu považuje zvládnutie problému s nelegálnou migráciou a škodlivých dosahov nerealistických vízii zelenej politiky tzv. Green dealu. Mladej, nastupujúcej generácii odkázal, aby sa nenechala manipulovať.

 

Politickí väzni Zväzu protikomunistického odboja upozorňujú na hrôzy komunizmu

Komunizmus štyri desaťročia pošliapaval ľudské práva a diskriminoval svojich občanov. Upozornili na to politickí väzni Zväzu protikomunistického odboja pri príležitosti tohtotýždňového výročia Nežnej revolúcie, ktorá viedla k pádu komunistického režimu v Československu.

“Išlo najmä o tých, ktorí neprijali ideológiu komunizmu, nevyznávali materialistický svetonázor, nezradili svoju vieru v Boha a nádej na štátnu samostatnosť. Komunistické súdy dali popraviť 250 ľudí a vyše 71.000 poslali do väzníc,” skonštatovali.

Nežná revolúcia bola podľa ich slov najmä vyvrcholením odporu politických väzňov proti režimu. “Za hlboký prejav neúcty k skutočným hrdinom protikomunistického odboja a za snahu prekrúcať históriu preto považujeme privlastňovanie si zásluh či medializovanie len tzv. tvárí novembra,” podotkli.

.

Zástupcovia bývalých politických väzňov v tejto súvislosti apelovali na to, aby mali zastúpenie v každom verejnom orgáne, najmä v radách pri úrade vlády, kde sa pertraktujú ľudské práva. “Politickí väzni boli objektom aj subjektom ľudsko-právnej agendy v ilegalite počas komunistickej totality. Ľudsko-právnu agendu si preto berieme symbolicky späť pod svoju kuratelu,” dodali.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

16:38

Politickí rivali nemeckého lídra Olafa Scholza v sobotu vyhlásili, že jeho piatkový telefonát s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o vojne na Ukrajine priniesol šéfovi Kremľa “propagandistické víťazstvo”.

16:13

Turecké úrady v sobotu zastavili premávku v Dardanelskej úžine pre poruchu nákladnej lode, uviedla turecká štátna tlačová agentúra Anadolu Ajansi (AA).

15:49

Írsko eskortovalo ruskú špionážnu loď Jantar v Írskom mori, pretože hliadkovala v oblasti s dôležitým internetovým spojením.

15:48

Skupina približne 30 rodičov vtrhla vo štvrtok ráno neďaleko talianskeho mesta Neapol do školy pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a zaútočila na učiteľku. Dôvodom boli údajne šíriace sa reči o správaní učiteľky k niektorým žiakom, uviedli v sobotu pre agentúru ANSA nemenované zdroje.

15:31

Rocková skupina z kanadskej provincie Ontario získala Guinnessov svetový rekord za koncert v najväčšej hĺbke pod zemou. Skupina hrala v hĺbke 2464,9 metra.

15:30

15:24

Pri izraelských útokoch na juhu krajiny zahynuli v sobotu najmenej dvaja zdravotníci, vyhlásilo libanonské ministerstvo zdravotníctva.

15:24

Desať ľudí, ktorých úrady vo Venezuele zadržali počas protestov po júlových prezidentských voľbách, bolo prepustených na slobodu. Uviedla to v sobotu miestna skupina pre ľudské práva Foro Penal.

15:22

Primátor Varšavy Rafal Trzaskowski má podľa prieskumu verejnej mienky najväčšiu podporu voličov ako kandidát centristickej vládnej Občianskej koalície (KO) pre prezidentské voľby.

14:12

Japonský minister zahraničných vecí Takeši Iwaja pricestoval v sobotu do ukrajinskej metropoly Kyjev na rokovania o prehlbujúcom sa vojenskom spojenectve medzi Ruskom a Severnou Kóreou vrátane nasadenia severokórejských vojakov do vojny na Ukrajine.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Supermesiac nad vežou Marina v v pobrežnom meste Ayia Napa na juhovýchode Cypra

Autor: TASR/AP-Petros Karadjias

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Dušan Hirjak

René Pavlík

Erik Majercak

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali