Bratislava 2. marca 2021 (HSP/Foto:TASR – Michal Svítok)
Pacienti, ktorí sa sťažovali, že im praktickí lekári nepredpísali žiadne lieky na ochorenie Covid-19, sa zdá sa konečne dočkali. Ministerstvo zdravotníctva má po mesiacoch odkedy sa objavil koronavírus, vypracovať konkrétne odporúčania, ako liečiť týchto ľudí v domácom prostredí
Ako informuje odborník na interné lekárstvo, hepatológiu, reumatológiu, imunológiu a alergológiu MUDr. Michal Piják ambulancie taktiež musia upraviť svoj harmonogram a vyššie územné celky zase musia zriadiť nonstop linky. Pacienti im budú môcť nahlásiť, ak sa nebudú vedieť s lekárom skontaktovať.
Podľa Pijáka je ale “veľká hanba”, že doteraz sa liečbe týchto pacientov nevenovala dostatočná pozornosť.
“Doteraz týchto pseudoexpertov, platených z našich daní, nezaujímalo nič iné len očkovanie a testovanie. Až po roku boli ochotní uznať, že aj nehospitalizovaných pacientov by bolo treba nejako liečiť. Krčméry sa dnes v správach na Ta3 dokonca vyjadril, že títo pacienti by mali užívať nielen vitamín D, C, selén a zinok ale aj: niektorý z liekov, ktorý pravdepodobne účinkuje na Covid, napríklad ivermektín, ktorý je na predpis a je teda pod kontrolou lekára, a ak mu predpíše izoprinozín, ktorý je imunostimulans , aj mu predpíše azitromycín,” upozornil na sociálnej sieti lekár.
.
Piják dodal, že je veľmi zvedavý ako na takéto odporúčaniu budú reagovať lekári ako Sabaka či Lovci šarlatánov, ktorí sa vysmievajú všetkým, ktorí si trúfali upozorniť na uvedené prípravky, lebo vraj neexistujú dôkazy EBM.
“Je neuveriteľné, že Sabaka dokonca ignoruje aj odporúčania MZSR, podľa ktorých by sa ivermektín mal podávať ťažko chorým hospitalizovaným pacientom,” pokračoval Piják.