Berlín 1. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)
Noviny Neue Züricher Zeitung, ktoré ťažko možno podozrievať z antiamerikanizmu, to povedali jasne. Ovplyvňovanie volieb Rusmi? „To sa môžete len lenivo smiať“, keďže „skutoční profesionáli tohto diela sú sami Američania“. A je to podložené vedeckými štúdiami.
Znepokojení kvôli údajnému ruskému miešaniu sa do posledných prezidentských volieb v USA trvá. Sám ruský prezident Vladimir Putin údajne pomohol Donaldovi Trumpovi k víťazstvu nad Hillary Clintonovou — s jeho armádou trollov, lživými správami a ďalšími nástrojmi. Zvláštny vyšetrovateľ Robert Mueller obvinil 13 Rusov ktorí sa údajne mali účastniť tejto konšpirácie. Spravodajské služby okrem toho varujú tvrdiac, že Rusi zmanipulovali aj v roku 2018 voľby do kongresu.
Až potiaľ je to otrepaná pesnička, korú všetci poznajú. Newyorkský korešpondent novín Neue Züricher Zeitung (NZZ) Andreas Mink prehodil perspektívu nasledovne — Ako Amerika manipuluje voľby.
Kufre plné peňazí a nielen to
NZZ dáva priestor mnohým insiderom, ktorí sa na základe mnohoročnej politike USA môžu tomuto znepokojeniu len lenivo smiať.
„My také veci robíme od tej doby, čo bola v roku 1947 založená tajná služba CIA. Produkujeme plagáty, transparenty, pamflety. Dávame do zahraničných novín falošné informácie. Používame to, čomu Briti hovoria „Kavaléria kráľa Juraja” — kufre plné peňazí.” (bezpečnostný expert Loch K. Johnson v New York Times)
Najvyšší bývalí pracovníci Pentagonu, amerického ministerstva zahraničia a národnej bezpečnostnej rady to podľa NZZ v osobných rozhovoroch potvrdzujú a idú dokonca ešte ďalej.
„USA nielen že manipulujú voľby, ale aj masívne zasahujú do politiky a občianskej spoločnosti iných štátov.”
K tomu slúži celá paleta prostriedkov: skryté aktivity na sociálnych médiách, špionáž na internete, financovanie a vyzbrojovanie opozičných skupín, financovanie mimovládnych organizácií a think tankov v cieľovej krajine, americkou vládou po celom svete sponzorované Rádio Sloboda, Rádio Slobodná Európa, Rádio Slobodná Ázia, financovanie a umiestňovanie mediálnych obsahov do rádií a televízii, ktorých zdroje nie sú verejne publikované za účelom manipulácie verejnou mienkou.
Pre použitie týchto techník je mnoho veľmi dobre zdokumentovaných príkladov, napríklad ovplyvňovaním politického života i volieb bola aktivita CIA na kultúrnej a intelektuálnej scéne po celú dobu studenej vojny i v susednom Nemecku, mierumilovné odstraňovanie vlády (farebné revolúcie) ako tomu bolo v Srbsku v roku 2000 či priame postavenie sa na jednu konkrétnu stranu ako pri voľbách ruského prezidenta v roku 1996 pri podpore Borisa Jelcina.
Aj tajné operácie a otvorené vojenské zásahy, pri ktorých dochádza k bezprostrednému násiliu, majú u americkej vlády dlhú tradíciu: od prvého vojenského puču podporovaného CIA v roku 1949 v Sýrii a v roku 1953 v Iráne, cez vojenské akcie v Latinskej Amerike, Afrike a Juhovýchodnej Ásii, až po posledné vojny na Balkáne, v Iraku, v Líbyi a v Sýrii.
Stuart Schwartzstein kritizoval tieto americké praktiky v NZZ úplne jasnými slovami:
„USA sa cítia nadradené v samotnej svojej podstate. Boh vraj stojí na ich strane a dáva Amerike právo vytvárať svet podľa ich predstáv.”