Tajné dôkazy, ktoré údajne vlastní britská BBC a americký spravodajský web BuzzFeed, prezrádzajú, že až 28 tenistov je podozrivých z úmyselného “ovplyvňovania” zápasov, z toho 16 patrí do svetovej Top 50 a niektorí aj s titulom grandslamového víťaza. V prepojení na stávkové spoločnosti v Rusku a v Taliansku tak mali dopomôcť k získaniu obrovských peňažných výnosov z tipovania. Podozreniu sa nevyhol ani slávny britský Wimbledon, na ktorom mali byť ovplyvnené celkovo tri zápasy.
Ide o obvinenia, že hráč vzal istú peňažnú sumu, aby zámerne prehral zápas alebo jeho časť, aby vyhliadnutí tipujúci mohli vyhrať. Stávky sa totiž mohli týkať konečného výsledku alebo výhry konkrétneho hráča v určitom sete.
BBC a BuzzFeed sa rozhodli, že nebudú menovať hráčov, pokiaľ nemajú prístup k ich telefónnym, bankovým a počítačovým záznamom, na základe ktorých by preukázali ich ovplyvňovanie zápasov.
Podozrenia siahajú až do obdobia starého desať rokov. Ešte v roku 2007 viedla tenisová ATP vyšetrovania voči istým hráčom podozrivým z ovplyvňovania zápasov. Ukrajinský tenista Nikolaj Davydenko a argentínsky tenista Martin Vassallo Arguello boli však po roku vyšetrovania nakoniec očistení nenájdením žiadnych dôkazov. Mark Phillips, jeden z vyšetrovateľov v roku 2007, vraví, že vtedy boli “dôkazy naozaj silné” a “zdalo sa, že nadišla naozaj dobrá šanca zničiť túto infekciu ešte v zárodku a získať tak silný odstrašujúci prostriedok na jej vykorenenie”.
V súčasnosti ôsmi podozriví tenisti hrajú aj na Australian Open, ktoré začalo 18. januára 2016.
Súčasná svetová jednotka Novak Djokovič do médií priznal, že počas jeho kariéry mu bolo raz ponúknutých 110 tisíc libier, aby prehral zápas, no odmietol to. Bývalý rakúsky profesionálny hráč Daniel Koellerer dokonca spomína konkrétne turnaje v Moskve, v indickom Chennai (starší názov Madrás) a v Paríži, kde mu úplatok ponúkali. Najväčší z nich bol viac ako 50 000 USD. V roku 2011 musel skončiť kvôli tomu s profesionálnym tenisom, pričom popieral svoju vinu.
Podľa korešpondenta BBC Russella Fullera hráči v rebríčku ATP pod top 200 nezarobia ročne viac ako 40 000 libier vzhľadom na výdavky na trénera či na cestovné náklady, takže “tu je vyššie pokušenie”. Podozrivé stávkové syndikáty zarobia až 250 000 libier na zápas.