Bratislava 27.augusta 2024 (HSP/ The Time / The Daily Wire / Foto:TASR/AP-Mark Lennihan)
Generálny riaditeľ Meta Platforms Inc. Mark Zuckerberg tvrdí, že vláda USA “tlačila“ na Facebook, aby počas globálnej pandémie cenzuroval obsah týkajúci sa COVID-19, a že rozhodnutie spoločnosti vyhovieť týmto požiadavkám ľutuje. Správu prináša The Time a The Daily Wire
Generálny riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg v pondelok otvorenom liste adresovanom Výboru pre súdnictvo Snemovne reprezentantov amerického Kongresu uviedol, že administratíva Biden-Harrisová opakovane tlačila na jeho spoločnosť Meta, pod ktorú patria sociálne platformy Facebook, Instagram, Messenger, WhatsApp a ďalšie, aby cenzurovala obsah, ktorý je chránený slobodou prejavu.
Zuckerberg to tento týždeň priznal v liste predsedovi súdneho výboru Snemovne reprezentantov Jimovi Jordanovi (R-OH). Uviedol, že jeho cieľom do budúcnosti je „byť neutrálny a nehrať takú či onakú úlohu“ pre žiadnu politickú stranu alebo ideológiu a uviedol, že nebude prispievať na politické účely.
Cenzúra pandémie
„V roku 2021 vyšší úradníci z Bidenovej administratívy vrátane Bieleho domu opakovane niekoľko mesiacov tlačili na naše tímy, aby cenzurovali určitý obsah týkajúci sa COVID-19 vrátane humorných a satirických príspevkov,“ napísal Zuckerberg v liste.
„V konečnom dôsledku to bolo naše rozhodnutie, či obsah stiahneme alebo nie. Za tieto svoje rozhodnutia sme zodpovední, vrátane zmien súvisiacich s COVID-19, ktoré sme v dôsledku tohto nátlaku vykonali v našom uplatňovaní (pravidiel),“ píše Zuckerberg.
A hoci bolo na rozhodnutí spoločnosti Meta, či obsah odstráni, Zuckerberg v liste pokračuje: „Vládny nátlak bol nesprávny a je mi ľúto, že sme sa k nemu nevyjadrili otvorenejšie.“
„Tiež si myslím, že sme urobili niektoré rozhodnutia, ktoré by sme dnes s odstupom času a s využitím nových informácií neurobili. Ako som vtedy povedal našim tímom, mám silný pocit, že by sme nemali robiť kompromisy v našich obsahových štandardoch kvôli tlaku akejkoľvek administratívy v oboch smeroch – a sme pripravení zatlačiť, ak sa niečo podobné bude opakovať,“ vyhlásil Zuckerberg.
Počas pandémie si vrcholoví predstavitelia Facebooku vyslúžili hnev kritikov lockdownov, vakcín a povinností týkajúcich sa nosenia masiek a respirátorov, pretože odstraňovali niektoré príspevky, ktoré vyhodnotili, že obsahovali dezinformácie súvisiace s vírusom alebo boli inak v rozpore s jeho zásadami.
Celkovo Facebook za niečo vyše roka odstránil viac ako 20 miliónov príspevkov.
Voľné ruky
Zuckerberg sa pripojil k ďalším vedúcim pracovníkom sociálnych médií vrátane Jacka Dorseyho, bývalého generálneho riaditeľa blogovacej platformy Twitter, a vyjadril ľútosť nad minulými prípadmi moderovania obsahu, ktoré podľa nich zašli priďaleko.
Na celom svete sa rozširuje diskusia o tom, ako ďaleko by mali spoločnosti sociálnych médií zájsť pri kontrole komentárov, obrázkov a iného obsahu, ktorý zverejňujú ich používatelia.
Niektoré platformy sa domnievajú, že by mali mať voľné ruky, keď ide o to, aby používateľom hovorili, čo môžu a čo nemôžu povedať online, zatiaľ čo niektoré vlády tvrdia, že príliš voľný postoj môže viesť ku kriminálnemu správaniu.
Francúzske úrady cez víkend zatkli spoluzakladateľa Telegramu Pavla Durova z dôvodu, že spoločnosť nedokázala primerane bojovať proti trestnej činnosti v aplikácii na zasielanie správ vrátane šírenia materiálov o sexuálnom zneužívaní detí.
Neutrálny postoj
Zuckerberg sa v súvislosti s nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami v USA, v ktorých sa proti bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi postaví viceprezidentka Kamala Harrisová, tiež snaží pôsobiť nestranícky.
„Mojím cieľom je byť neutrálny a nezohrávať takú či onakú úlohu – alebo dokonca vyzerať, že nejakú úlohu hrám,“ napísal Zuckerberg v liste, ktorého obsah bol zverejnený na facebookovej stránke justičného výboru Snemovne reprezentantov a potvrdila ho aj Meta. Zuckerberg písal v súvislosti s príspevkami poskytnutými v minulom prezidentskom cykle na podporu volebnej infraštruktúry.
Uviedol, že spoločnosť urobila chybu, keď počas volieb v roku 2020 dočasne stiahla z obehu článok denníka New York Post o notebooku Huntera Bidena po tom, ako úradníci nepravdivo naznačili, že bol súčasťou „ruskej dezinformačnej operácie“.
„Odvtedy sa vyjasnilo, že táto správa nebola ruskou dezinformáciou, a pri spätnom pohľade sme tento príbeh nemali degradovať,“ povedal.
„Zmenili sme naše zásady a procesy, aby sa to už neopakovalo – napríklad už dočasne nedegradujeme veci v USA, kým sa čaká na overenie faktov,“ uviedol.
Prečítajte si tiež :