Novinkou je aj zrušenie zákazu nedeľného predaja a povinného sanitárneho dňa v nedeľu.
Ale stanovuje sa povinnosť pre potravinárske predajne a prevádzky zariadení spoločného stravovania, vrátane stánkov s rýchlym občerstvením, klásť dôraz na zabezpečenie pravidelného čistenia a dezinfekcie,” uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Sanitácia sa musí vykonávať v rámci denného sanitačného režimu prevádzky.
Od soboty taktiež platí, že prevádzky, ktoré museli doteraz viesť evidenciu zákazníkov a uchovávať zoznam 30 dní, túto povinnosť mať nebudú. Ruší sa tiež povinnosť zaistiť meranie telesnej teploty určeným osobám pri vstupe do objektov štátnych orgánov a orgánov územnej samosprávy, ako aj pri vstupe na kúpaliská a do wellness centier. Povolené budú už aj prístroje, ktoré vytvárajú aerosol, napríklad sušiče rúk.
Podujatia aj nad 1000 ľudí, ale…
Aktuálne na Slovensku platí, že na jednom podujatí sa do konca júna môže zúčastniť nanajvýš 500 osôb pri dodržaní príslušných zásad a predpisov, od 1. júla mal tento limit stúpnuť na 1000. Tento stav mal potom zotrvať niekoľko mesiacov, čo by výrazne obmedzilo konanie športových súťaží a podujatí. Športové zväzy a kluby aj iné organizácie sa obrátili na Úrad verejného zdravotníctva a chceli konzultovať o možnostiach smerom do nasledujúceho obdobia, aby mohli na podujatiach privítať divákov a neprichádzali o príjmy z toho plynúce. Preto od 1. júla sa umožní na hromadných podujatiach, kde je možné šachovnicové sedenie, účasť aj nad 1 000 osôb s tým, že celková kapacita nebude naplnená na viac ako 50 %.
Konzílium odborníkov prijalo aj ďalšie uvoľňujúce opatrenia týkajúce sa napríklad maratónov s tým, že v blízkej budúcnosti zverejní presné postupy, ktoré bude potrebné dodržať.
Šéfka Ústavu verejného zdravotníctva: Rúšok sa nezbavíme roky, možno doživotne
Okrem toho na piatkovej tlačovej konferencii na Úrade vlády SR o aktuálnej epidemiologickej situácii padla novinárska otázka o ďalšom uvoľňovaní opatrení nosenia rúšok. Odborníci a premiér Matovič odpovedali zamietavo.
Prof. MUDr. Henrieta Hudečková, PhD., MPH., vedúca Ústavu verejného zdravotníctva JLF UK uviedla, že občania SR sa rúška tak skoro nezbavia.
„My dnes tie opatrenia, ktoré máme – nosenie rúšok v čase, keď to máme nadefinované, osobná hygiena, respiračná hygiena, dezinfekcia prostredia a dodržiavanie tých sociálno-dištančných vzdialeností – to sú naše súčasné zbrane.
Tie opatrenia, ktoré som vymenovala tak ľahko neopustíme, budeme si ich musieť držať. To znamená, že táto COVID-situácia nám mení aj život a prístup k tomu ako seba ochraňovať a ako viac myslieť aj na druhých nie len na seba.“
„Ja myslím, že toho rúška sa tak ľahko nezbavíme. To je na niekoľko rokov a možno, že aj doživotne, ťažko povedať.“
Hudečková uviedla, že je tu jedna šanca, ktorú vidí v prípade zavedenia očkovania.
„Očkovacia látka sa pripravuje. Viac ako 30 firiem sa pustilo do toho… Sú rôzne typy tých vakcín ktoré sa vyvíjajú, ale čo je dôležité, aby boli bezpečné a aby boli účinné. Čiže, niektoré klinické skúšky už začali, niektoré tie fázy, ale to, čo je tam dôležité je, že hľadá sa aj spôsob výroby, aby sa vyrábala v miliardách. To znamená, že keď bude po klinických skúškach, aby bola čo najviac k dispozícii. Možno ste zachytili, najskôr ju môžeme očakávať presne o rok – čiže 12 až 18 mesiacov po tom, ako bol potvrdený pôvodca nákazy. Iné vakcíny sa vyvíjali desaťročia, dvadsaťročia. Aká bude účinná, to uvidíme.“
Ďalšie bezpečné krajiny pre Slovákov
Do zoznamu bezpečných krajín pre Slovensko zaradilo konzílium odborníkov aj Čiernu Horu, Monako a Faerské ostrovy. Povolené bude od júla aj organizovanie maratónov. V prevádzkach taxi služieb sa povinnosť klienta sedieť na zadnom sedadle mení na odporúčanie.
Ruší sa taktiež povinnosť zamestnanca vykonávajúceho starostlivosť o telo zákazníka, aby pri svojej činnosť používal ochranný štít tváre alebo ochranné okuliare. Na umelých kúpaliskách sa ruší zákaz používania atrakcií, pri ktorých dochádza k tvorbe aerosolov. Povinnosť prevádzkovateľov kúpalísk zabezpečiť dvojmetrový odstup na oddychových plochách sa mení na odporúčanie.