NAŽIVO

Poľský prezident odobral Zelenskému rád „Bieleho orla“, ktorý je je najstarším a najvyšším štátnym vyznamenaním Poľskej republiky. Udeľuje sa významným osobnostiam—vojakom aj civilistom—za vynikajúce zásluhy v čase mieru aj vojny. Pripomeňme, že dôvodom je skutočnosť, že Zelenskyj udelil jednej z jednotiek ukrajinských ozbrojených síl označenie „hrdinovia UPA“.

Karol Nawrocki a Volodymr Zelenskyj
Na snímke Karol Nawrocki (vľavo) a Volodymyr Zelenskyj / Foto: TASR-Jaroslav Novák, Roman Hanc
Včera 20:10

Technológia s elektrickým výkonom 195 megawattov by sa mohla využívať v elektrárňach vyrábaných v lodeniciach. Štúdia posúdi technické riešenie, povoľovanie aj ekonomiku projektu, informovala spoločnosť Core Power. Spoločnosť Core Power začala preverovať využitie malého modulárneho reaktora mPower od americkej spoločnosti BWX Technologies v plávajúcich jadrových elektrárňach. Reaktor mPower je integrovaný tlakovodný reaktor s elektrickým výkonom 195 megawattov a tepelným výkonom 575 megawattov.

Včera 18:58

Zdravie a životy ľudí bez domova sú počas horúčav ohrozené. Horúce dni im totiž spôsobujú zdravotné problémy ako dehydratácia, úpal alebo sa im zhoršia chronické ochorenia. Obmedzený majú často aj prístup k pitnej vode. Nezisková organizácia Depaul Slovensko tak prosí verejnosť o všímavosť k ľuďom na ulici počas leta a spúšťa letnú materiálnu zbierku. Záchranári prišli aj s radami, ako ľuďom bez domova môžeme počas horúcich dní pomôcť.

Včera 18:35

Vo Švajčiarsku by mohli obmedziť ochranu Ukrajincov podliehajúcich vojenskej povinnosti, informuje SWI swissinfo. Vláda krajiny má v úmysle predĺžiť status “S” pre ukrajinských utečencov do roku 2027. Rozhodnutie plánujú prijať do konca leta. V súčasnosti však žiada kantonálne orgány o stanovisko k tomu, či by Ukrajinci v povinnej vojenskej službe mali naďalej požívať ochranný status “S”, alebo či by táto ochrana mala byť obmedzená.

Včera 18:30

Zelenskyj hrozí Lukašenkovi kvôli „technike“ na bieloruskom území. Podľa jeho slov sa údajne v bieloruských pohraničných oblastiach nachádza technika, ktorá koordinuje paľbu, a on žiada, aby ju stiahli.

Včera 18:25

Zelenskyj hrozí údermi na Bielorusko. Tvrdí, že pozdĺž hraníc s Ukrajinou sú na vežiach v Bielorusku umiestnené zariadenia, ktoré riadia ruské údery na Ukrajinu. „Dávam týždeň na ich stiahnutie, inak to urobíme my,“ vyhlásil Zelenskyj. Bielorusko tiež označil za jedného z hlavných dodávateľov paliva pre ruskú armádu a uviedol, že Lukašenko „to môže zastaviť“.

Dnes skôr v Bielorusku vyhlásili, že majú právo „podniknúť kroky voči Ukrajine na ochranu životov svojich občanov“ v dôsledku útoku na autobus s bieloruskými deťmi v Bryanskej oblasti. Bielorusko a Rusko obviňujú z útoku ukrajinské ozbrojené sily. Kyjev to popiera a tvrdí, že ide o „ruskú provokáciu“.

Včera 18:12

Ukrajina sa nemôže stať členom EÚ, pokiaľ sa nachádza vo vojnovom stave, vyhlásil Merz. „Môže však najskôr získať štatút pridruženého člena Európskej únie a až potom sa stať riadnym členom,“ dodal nemecký kancelár.

Včera 17:48

Moskovský primátor Sobjanin informoval o masívnom útoku bezpilotných lietadiel na ruské hlavné mesto. „Len na najbližšej obrannej línii sily protivzdušnej obrany zostrelili 76 bezpilotných lietadiel. Nedošlo k žiadnym škodám ani zraneniam,“ uviedol.

Včera 17:22

Slovensko bude pri rokovaniach o dlhodobom rozpočte EÚ na roky 2028 – 2034 presadzovať záujmy kohézie. Spolu s krajinami V4 chce zabezpečiť dostatok peňazí pre kohéznu aj poľnohospodársku politiku, uviedol premiér Robert Fico po samite v Bruseli.

Včera 17:15

Robert Fico na samite EÚ opäť kritizoval klimatické ciele Únie a uviedol, že kvôli nim muselo Slovensko zatvoriť hlinikáreň v Žiari nad Hronom. Tvrdí, že EÚ pritom dováža hliník z Číny s niekoľkonásobne vyššou emisnou stopou. Podľa premiéra by riešením boli nižšie ceny energií a férová súťaž, nie protekcionizmus.

Včera 17:12

Vysoký veliteľ revolučných gárd (KSIR) oficiálne oznámil, že uzavrie Hormuzský prieliv dovtedy, kým Izrael nestiahne svoje jednotky z Libanonu. „Keďže stiahnutie izraelských síl z Libanonu, úplné zrušenie námornej blokády a stiahnutie amerických teroristických síl z Perzského zálivu a regiónu sú hlavnými podmienkami dohody medzi Iránom a USA, Hormuzský prieliv zostane uzavretý dovtedy, kým nebudú tieto podmienky splnené. V záujme zabezpečenia bezpečnosti sa všetkým plavidlám odporúča, aby sa nepribližovali k Hormuzskému prielivu. Akékoľvek plavidlo alebo vojenská loď, ktorá poruší tento pokyn, bude vystavená útoku,“ uvádza KSIR.

Izrael už skôr vyhlásil, že nemá v úmysle stiahnuť svoje jednotky z Libanonu. Zároveň sa podľa informácií médií od 16:00 Izrael a „Hizballáh“ dohodli na prímerí.

Včera 16:28

Trump obvinil Irán zo zmarenia dnešného stretnutia vo Švajčiarsku a pohrozil, že nevyplatí finančné prostriedky dohodnuté v rámcovej dohode. „Nie my sme sa zo zúfalstva nezúčastnili stretnutia, ale Irán. Je s nimi koniec! Tých 60 dní vydržíme. Peniaze nedostanú – ani cent!“ – napísal americký prezident na sociálnej sieti.

Včera 15:46

Izrael a „Hizballáh“ sa dohodli na prímerí, ktoré by malo nadobudnúť platnosť v najbližších minútach, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na vysokopostaveného predstaviteľa USA.

Podľa jeho slov vyjednavači z USA a Kataru dosiahli dohodu za pomoci Iránu. „Pokiaľ vieme, po prestrelke, ku ktorej došlo dnes ráno, Izrael a „Hizballáh“ v súčasnosti dodržiavajú prímerie,“ uviedol zdroj.

Predtým sa objavili špekulácie, že kvôli porušeniu prímeria zo strany Izraela Irán uzavrel Hormuzský prieliv.

Včera 15:27

Ruská FSB oznámila, že zadržaného rumunského občana obvineného zo špionáže pre Ukrajinu odsúdili na 15 rokov v trestaneckej kolónii, informuje DPA.

Včera 15:23

Britský premiér Keir Starmer opäť potvrdil, že sa bude brániť pokusom o jeho zosadenie z čela labouristov. Reagoval na úspech Andyho Burnhama, ktorý vyhral dôležité doplňujúce voľby a získal kreslo v Dolnej snemovni, uvádzajú AFP a AP.

Starmer
Na snímke britský premiér Keir Starmer / Foto: TASR/AP-Kirsty Wigglesworth
Včera 15:23

Afganistan v piatok oznámil, že dronmi zasiahol viaceré ciele na území Pakistanu. Ide o ďalšiu eskaláciu dlhodobého napätia medzi oboma susedmi, uviedla agentúra DPA.

Včera 15:21

UNICEF upozorňuje, že prímerie v Gaze je pre deti len ilúziou bezpečia. Podľa informácií agentúry AFP, od jeho vyhlásenia tam zahynulo 265 maloletých, väčšina pri izraelských útokoch. Deti zomierajú doma, v školách či pri hre a lekári zápasia s ťažkými, celoživotnými zraneniami. Organizácia vyzýva vlády, aby prestali normalizovať pokračujúce násilie.

Včera 15:18
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

OTS: EkoFond popularizuje vedu na školách

Bratislava 20. júna (TASR-OTS) – Dnes mohli vybraní žiaci spolu so svojimi učiteľmi vidieť naživo jedinečnú vedeckú šou o tajomstve energie britského vedca Michaela Londesborougha, priamo v priestoroch SPP. Títo školáci uspeli v súťaži, ktorú vyhlásil neinvestičný fond EkoFond pre aktívnych ôsmakov a deviatakov druhého stupňa základných škôl v rámci celého Slovenska. Tento nevšedný zážitok priniesol EkoFond spolu s SPP a občianskym združením ADETO. Celá šou bola zároveň vysielaná ako on-line prenos na webovej stránke www.platforma.ekofond.sk.

Triedy súťažili s motivačným krátkym videom na tému „Prečo nás baví odhaľovať tajomstvá energie?“ Účasť na šou vyhrali 4 triedy žiakov 2. stupňa základných škôl, ktoré získali za svoje súťažné video najväčší počet hlasov na webovej stránke www.platforma.ekofond.sk.

Mladý vedec Dr. Michael Londesborough, PhD. ponúkol netradičnú vedeckú šou o tom, ako človek dokázal využiť energiu v dávnej minulosti a ako s ňou narába dnes. Predviedol názorné ukážky efektných explózií a nevšedných fyzikálnych javov a okamžite si získal sympatie a pozornosť mladého publika aj tým, že ich priamo zapojil do svojich netradičných pokusov. Apeloval priamo na žiakov, aby sa zaujímali o vedu a tiež prispeli k ochrane životného prostredia.

„Vedeckú šou Tajomstvo energie sme zrealizovali úmyselne práve teraz, pretože sme sa chceli aktívne zapojiť do akcie Európsky týždeň udržateľnej energie (18. – 24. jún 2012), ktorú každoročne vyhlasuje Európska komisia už od roku 2006. Bolo úžasné sledovať, ako sa školáci pretekali, kto skôr môže asistovať pri vedeckých pokusoch. Nielen deti, ale aj samotní učitelia ocenili originalitu výpravnej a výbušnej prednášky britského vedca, ktorý v plynulej češtine zábavným spôsobom vtiahol deti do tajomného sveta energie,“ podelila sa o svoje nadšenie Eva Guliková, správkyňa EkoFondu.

Mladý vedec Michael Londesborough pôvodom z Londýna dlhodobo pracuje vo výskumnom Ústave anorganickej chémie v Řeži na Boranoch, v Českej republike. Počas doktorandského štúdia bol vyslaný na 3 mesiace do českých laboratórií. Po ukončení doktorandského štúdia sa tam vrátil na polroka, a po 9 rokoch je stále v Česku.

Vďaka svojim originálnym prednáškam o vede – ako o pútavom svete a so svojím zmyslom pre humor sa mu darí popularizovať vedu aj u detí. Detských poslucháčov si získal svojím úprimným, nehraným záujmom o vedu. Dokáže pútavo objasniť, že náš svet nie je rozdelený na fyziku, chémiu a biológiu. Tieto tri hlavné vedecké odbory fungujú vo vzájomnej spojitosti, pričom je dôležité aspoň na začiatku procesu vzdelávania žiakov realizovať vzájomné prepojenia medzi jednotlivými oblasťami a zároveň ponúka jemný náhľad na budúce zdroje energie.

.

Multimediálna on-line platforma pre učiteľov aj žiakov, na ktorej bolo možné sledovať on-line šou, poskytuje informácie o všetkých druhoch energií, tipy na aktivity pre žiakov, filmy, videá, alebo návody, ako robiť zaujímavé pokusy, e-learning pre učiteľov ako efektívna a moderná forma vzdelávania (videá, flash animácie, interaktívne aplikácie) – www.platforma.ekofond.sk. Platforma vytvára priestor na vzájomné zdieľanie skúseností pedagógov z výučby tém súvisiacich s energiou, jej šetrením a ochranou životného prostredia. Na tejto stránke bude možné pozrieť si aj záznam úspešnej šou, ktorý bude k dispozícií od 21. júna 2012.

EkoFond za obdobie svojho pôsobenia (od roku 2008) podporil školstvo celkovou sumou 4,2 mil. eur.

Neinvestičný fond EkoFond (www.ekofond.sk) zriadil SPP v roku 2007 za účelom napĺňania politiky EÚ v oblasti energetickej efektívnosti. Podpora fondu je určená pre všetky nepodnikateľské subjekty, pričom primárnou cieľovou skupinou sú najmä subjekty financované z verejných zdrojov a subjekty zaoberajúce sa verejnoprospešnými aktivitami, ako školy, nemocnice, sociálne a humanitárne organizácie či občianske združenia. EkoFond je zameraný na grantovú podporu projektov zameraných na zlepšenie parametrov energetickej efektívnosti a ŽP. Ďalšou oblasťou činnosti je spolupráca na partnerských projektoch, ktoré sú v súlade s účelom EkoFondu, a realizácia vlastných projektov fondu, ktoré sú zamerané na podporu vzdelávacieho procesu najmä na ZŠ a SŠ, formou súťaže pre ZŠ, multimediálnej platformy o energii 3. tisícročia, webhier, iniciovania vzniku a etablovania nového študijného odboru Technik energetických zariadení budov a pod. V súťaži o Národnú podnikateľskú cenu za životné prostredie SR 2011, ktorú vyhlásila Asociácia priemyselnej ekológie na Slovensku v spolupráci s Ministerstvom ŽP SR, sa s projektom riadenia a financovania aktivít EkoFondu umiestnila spoločnosť SPP na prvom mieste. Aj vďaka financovaniu EkoFondu a jeho širokej škále projektov určených nepodnikateľským subjektom SPP v roku 2011 opäť obhájil titul TOP firemný filantrop.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) (www.spp.sk) je nadnárodná energetická spoločnosť a spoľahlivý dodávateľ energií a služieb. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Víziou spoločnosti je byť jednou z vedúcich energetických skupín v strednej a východnej Európe so silnou dôverou zákazníkov a obchodných partnerov. SPP poskytuje spoľahlivé a konkurencieschopné dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Spoločnosť ponúka riešenia pri úspore energií a podporuje iniciatívy zamerané na trvalo udržateľný rozvoj. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %) a spoločnosť  Slovak Gas Holding B.V. (49 %), konzorcium spoločností E.ON Ruhrgas AG a GDF SUEZ.

Poslaním Občianskeho združenia ADETO (www.adeto.eu) je prinášať nevšedné zážitky do škôl, vzdelávať mládež, popularizovať vedu a podporovať medzinárodnú spoluprácu medzi školami a inými organizáciami, chrániť životné prostredie.

.

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Poslanci začali rokovať o dôvere vláde, rozprava je skrátená na 12,5 hodiny , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Krásny príklad “progresívneho” hospodárenia: Vallo hodil kamošom lukratívny areál Ekoiuventy

Bývalý minister školstva Juraj Draxler tvrdí, že areál Ekoiuventy na Slavíne mohol už roky slúžiť verejnosti, no podľa neho sa…

20. 06. 2026 | Z domova | 5 min. čítania |
20. 06. 2026 | Z domova | 5 min. čítania |

Poslanci Európskeho parlamentu skandujú: „Pošlite ich späť“ po schválení historickej smernice o návrate migrantov

Oznámenie o záverečnom hlasovaní Európskeho parlamentu o smernici o navracaní migrantov vyvolalo v pléne vlnu radosti, kde zaznievali energické výkriky…

20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |
20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |

Johnson zverejnil analýzu FDA týkajúcu sa úmrtí detí po očkovaní proti COVID-19

Výsledky neboli presne také, ako ich opísalo bývalé vedenie FDA. Informuje MedPage Today

20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |
20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |

Zvýšenie cien produktov Apple je „nevyhnutné“, varuje generálny riaditeľ

Tim Cook uvádza, že spoločnosť Apple už nedokáže ďalej kompenzovať prudko rastúce náklady na pamäťové čipy spôsobené nárastom dopytu v…

18. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
18. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

Von der Leyenová chce vyhostiť migrantov, ktorých príchod pomohla umožniť práve jej politika

Ursula von der Leyenová tento týždeň privítala nové opatrenia EÚ na urýchlenie vyhostenia a prezentovala ich ako dôkaz, že Brusel…

20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |
20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |


.
.

.

Blogy

Milan Šupa

Andrej Sablič

Anton Čapkovič

Miroslav Urban

Rastislav Vasilišin

Marek Brna

.
.

V Bruseli začínajú rokovania o budúcom rozpočte EÚ, kancelár Merz odmieta ďalšie spoločné zadlžovanie

Nemecký kancelár Friedrich Merz v piatok opätovne zdôraznil svoj odpor voči ďalšiemu spoločnému zadlžovaniu krajín Európskej únie , keď lídri…

19. 06. 2026 | Aktualizované 19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

.

Darovaný dom už nemusí byť uzavretá kapitola. Nový zákonník otvorí spor medzi rodičom a dieťaťom

Ak sa darca po darovaní dostane do chudoby, návrh Občianskeho zákonníka stavia obdarovaného pred voľbu: vrátiť dar alebo prispievať na…

19. 06. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania |
19. 06. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania |

Krásny príklad “progresívneho” hospodárenia: Vallo hodil kamošom lukratívny areál Ekoiuventy

Bývalý minister školstva Juraj Draxler tvrdí, že areál Ekoiuventy na Slavíne mohol už roky slúžiť verejnosti, no podľa neho sa…

20. 06. 2026 | Z domova | 5 min. čítania |
20. 06. 2026 | Z domova | 5 min. čítania |

Poslanci Európskeho parlamentu skandujú: „Pošlite ich späť“ po schválení historickej smernice o návrate migrantov

Oznámenie o záverečnom hlasovaní Európskeho parlamentu o smernici o navracaní migrantov vyvolalo v pléne vlnu radosti, kde zaznievali energické výkriky…

20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |
20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |

Johnson zverejnil analýzu FDA týkajúcu sa úmrtí detí po očkovaní proti COVID-19

Výsledky neboli presne také, ako ich opísalo bývalé vedenie FDA. Informuje MedPage Today

20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |
20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |
.

Zvýšenie cien produktov Apple je „nevyhnutné“, varuje generálny riaditeľ

Tim Cook uvádza, že spoločnosť Apple už nedokáže ďalej kompenzovať prudko rastúce náklady na pamäťové čipy spôsobené nárastom dopytu v…

18. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
18. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

Von der Leyenová chce vyhostiť migrantov, ktorých príchod pomohla umožniť práve jej politika

Ursula von der Leyenová tento týždeň privítala nové opatrenia EÚ na urýchlenie vyhostenia a prezentovala ich ako dôkaz, že Brusel…

20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |
20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania |

Onkologickí experti by si priali, aby ľudia prestali robiť každé ráno túto jednu vec

Niekedy môže byť ťažké rozbehnúť deň, a práve preto má toľko ľudí rannú rutinu, na ktorú sa pravidelne spoliehajú. Hoci…

20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania |
20. 06. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania |

Zelenskyj predpovedal obnovenie rokovaní s Ruskom

„Myslím si, že sa obnovia rokovania s ruskou stranou,“ vyjadril sa ukrajinský prezident

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
.

Naďov kšeft s vojenskou technikou praskol

Exminister obrany Jaroslav Naď nám klamal do očí a za jeho „darčeky“ budeme doplácať milióny, rozhorčil sa generál Jozef Viktorín.…

19. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |
19. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |

Situácia na Ukrajine je „politická šou“

Americký prezident Donald Trump nie je prívržencom Ukrajiny a mnohé udalosti súvisiace s vojnou vníma ako súčasť politickej šou. O…

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

Poľský prezident označil vstup Ukrajiny do EÚ za hrozbu

Poľský prezident označil vstup Ukrajiny do EÚ za hrozbu pre poľské poľnohospodárstvo

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Fico žiada EÚ o zníženie cien elektriny a úpravu emisných povoleniek

Európska únia musí prijať konkrétne opatrenia na zníženie cien elektriny, ak chce obnoviť konkurencieschopnosť svojho priemyslu. Počas rokovania Európskej rady…

19. 06. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania |
19. 06. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania |
.

Co nesmíte vědět!

Peniaze vládnu svetu! Ale kto vládne peniazom? Malá skupina súkromných bankárov vládne svetu z pozadia. Knihu nájdete tu

19. 06. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania |

Smerujú ukrajinské spoločnosti na japonský trh?

Ukrajinskí výrobcovia dronov hľadajú cestu na japonský trh, informuje agentúra Reuters

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Dôjde k zmene prístupu USA?

Rusko má „pocit, že by mohlo dôjsť k zmene prístupu“ USA k ukončeniu vojny na Ukrajine, vyhlásil Lavrov

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

Južná Kórea chce postupný plán v otázke severokórejského jadrového programu – Trump sa k tomu stavia otvorene

Podľa juhokórejského prezidenta Leeho sa Donald Trump vyjadril, že je otvorený novým rokovaniam o jadrovom programe Severnej Kórey. Píše Focus

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

.

Trumpove „dohody“

Čo bude ďalej s Iránom a aké sú paralely s Ukrajinou?

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania |

Libanon musí zhorieť, reagoval minister bezpečnosti na smrť štyroch vojakov v Libanone, Bejrút po izraelských útokoch hlási 18 mŕtvych

Pravicový izraelský minister národnej bezpečnosti Itamar Ben Gvir v piatok vyhlásil, že „celý Libanon musí horieť“ potom, ako izraelská armáda…

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

Samit ASEAN – Rusko v Kazani: víťazstvo rozumu

Na samite ASEAN v Kazani lídri krajín juhovýchodnej Ázie ukázali, že národné záujmy sú pre nich dôležitejšie ako západné sankcie,…

19. 06. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania |
19. 06. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania |

Zahnali ho do kúta, priznal to aj sám Trump

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že s Iránom uzavrel mierovú dohodu za podmienok, ktoré pôvodne nechcel, aby sa vyhol hospodárskej…

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Maďarsko presadilo vypustenie výzvy na zrýchlené prijatie Ukrajiny do Únie

Maďarsku sa podarilo dosiahnuť vypustenie formulácie o zrýchlenom vstupe Ukrajiny do Európskej únie zo záverečného vyhlásenia samitu lídrov členských štátov.…

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

19. 06. 2026 | Aktualizované 19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania |
19. 06. 2026 | Aktualizované 19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania |

Ruský tanker pokračuje v plavbe cez Lamanšský prieliv: britská loď vypla vysielač

Po prvýkrát od zadržania tankera Smyrtos minulú nedeľu v Lamanšskom prielive prekračuje prieliv ďalší tanker, na ktorý sa vzťahujú sankcie.…

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

Izrael znovu útočí a tvrdí, že nikto mu nebude nič diktovať

Nikto nemôže Izraelu nič diktovať, vyhlásil minister obrany Israel Katz po nových útokoch na Libanon

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Exkluzívny rozhovor profesora Karaganova s ukrajinskou novinárkou

Ukrajina, 19. jún 2026 -  Rozhovor sa začína sériou krátkych otázok a výrokov týkajúcich sa jadrovej vojny, bezpečnosti Európy a budúcnosti…

19. 06. 2026 |

“Človeče, myslím, že nás podviedli”. Ukrajinskí vojaci hodnotia “reformu” platov

Ukrajinskí vojaci naďalej kritizujú nové zmluvy s ministerstvom obrany

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

Česko neprijme Istanbulský dohovor

Česko už nebude pokračovať v krokoch smerujúcich k zavedeniu takzvaného Istanbulského dohovoru proti násiliu páchanému na ženách a domácemu násiliu,…

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

EÚ plánuje predĺžiť dočasnú ochranu ukrajinským utečencom o ďalší rok, ale s niekoľkými výnimkami

Európska únia plánuje predĺžiť dočasnú ochranu ukrajinským utečencom o ďalší rok, ale s niekoľkými výnimkami. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie…

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

.

NAŽIVO

Poľský prezident odobral Zelenskému rád „Bieleho orla“, ktorý je je najstarším a najvyšším štátnym vyznamenaním Poľskej republiky. Udeľuje sa významným osobnostiam—vojakom aj civilistom—za vynikajúce zásluhy v čase mieru aj vojny. Pripomeňme, že dôvodom je skutočnosť, že Zelenskyj udelil jednej z jednotiek ukrajinských ozbrojených síl označenie „hrdinovia UPA“.

Karol Nawrocki a Volodymr Zelenskyj
Na snímke Karol Nawrocki (vľavo) a Volodymyr Zelenskyj / Foto: TASR-Jaroslav Novák, Roman Hanc
Včera 20:10

Technológia s elektrickým výkonom 195 megawattov by sa mohla využívať v elektrárňach vyrábaných v lodeniciach. Štúdia posúdi technické riešenie, povoľovanie aj ekonomiku projektu, informovala spoločnosť Core Power. Spoločnosť Core Power začala preverovať využitie malého modulárneho reaktora mPower od americkej spoločnosti BWX Technologies v plávajúcich jadrových elektrárňach. Reaktor mPower je integrovaný tlakovodný reaktor s elektrickým výkonom 195 megawattov a tepelným výkonom 575 megawattov.

Včera 18:58

.

Tajný spolok a tajné stretnutia. Na uniknutom zozname sa objavila aj Kallasová

Objavenie sa Kaji Kallasovej na uniknutom zozname hostí tajného stretnutia politikov, vojenských veliteľov a technologických miliardárov vyvolalo nové otázky o…

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania |

Zelenskyj má plán a vojnu chce ukončiť pred zimou. Putina nazval bláznom

Ukrajina dúfa, že diplomatickým úsilím a zvýšeným tlakom na Rusko ukončí vojnu pred zimou. Zelenskyj to vyhlásil na zasadnutí Európskej…

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania |

Trump po dohode s Iránom obracia pozornosť na Severnú Kóreu

Americký prezident Donald Trump sa po uzavretí dohody s Iránom chce viac sústrediť na Severnú Kóreu. Po stretnutí s Trumpom…

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

Rekonštrukcia niektorých nemocníc možno nebude financovaná z plánu obnovy

Rekonštrukcia niektorých nemocníc možno nebude financovaná z plánu obnovy. Dôvodom je, že výzvu z plánu obnovy za vyše 200 miliónov…

19. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |
19. 06. 2026 | Z domova | 3 min. čítania |

.

NAJČÍTANEJŠIE










Západní spojenci sľúbili Kyjevu vojenskú pomoc vo výške štyroch miliárd dolárov

Západní spojenci Ukrajiny spoločne sľúbili Kyjevu vojenskú pomoc vo výške štyroch miliárd dolárov . Uviedol to vo štvrtok minister obrany…

19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |
19. 06. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania |

.
.

Blogy

Milan Šupa

Andrej Sablič

Anton Čapkovič

Miroslav Urban

Rastislav Vasilišin

Marek Brna

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov