Opozičné strany ako SaS či OĽaNO by boli najradšej, ak by sa americký projekt realizoval čo najskôr a v čo najväčšom meradle. Po nedávnych vyhláseniach poslanca Martina Klusa (viac v článku) to v diskusii v RTVS O 5 minút 12 potvrdil aj jeho kolega z SaS Peter Osuský, ktorý “pomoc” od Američanov otvorene víta.
Spojené štáty sú podľa neho “ako jediní ochotní postaviť na nohy obranyschopnosť Slovenska”. Dodal, že slovenská armáda je dlhodobo “zanedbávaná a podvýživená”. Uviedol takisto, že “pomoc, ktorú podáva USA štátom na hrane zóny NATO” už využilo 18 štátov. USA podľa neho k týmto štátom pristupujú ako ku “rozvojovým krajinám”.
K odmietavým vyhláseniam SNS na tému rokovaní Ministerstva zahraničných vecí SR s USA Osuský uviedol: “Toto, čo sa deje, je búrka, ktorá ešte ani nie je v šerbli”. Rozhodujúce slovo v tejto téme bude mať podľa neho Národná rada.
Poslanec NR SR a podpredseda SNS Jaroslav Paška oponoval, že v osobitej zmluve, o ktorej sa v súčasnosti rokuje, sa nachádzajú ustanovenia o špecifickej jurisdikcii a ochrane amerických objektov na našom území.
Paška minulý týždeň informoval, že súčasťou plánu USA je vybudovanie desiatok amerických muničných skladov v oblasti Záhoria.
V piatok sa na túto tému zišli premiér Peter Pellegrini s ministrom obrany Petrom Gajdošom, kde sa zhodli na štyroch bodoch pri ďalšom rokovaní s Američanmi. Podľa vyjadrení Pellegriniho nesmie byť ohrozená suverenita SR, a tiež nesmie dôjsť k prítomnosti vojsk USA na našom území.
Jaroslav Paška však v RTVS povedal, že keď premiér hovorí, že nesmie dôjsť k prítomnosti vojsk a vojenskej infraštruktúry USA na našom území, rokovanie je bezpredmetné, keďže “zmluva je iba o tom,” ako uviedol Paška. Preto podľa neho nie je možné ďalšie bilaterálne rokovanie o tejto zmluve
Paška v nedeľu dodal, že ak “koaliční partneri budú kryť ďalší postup Ministerstva zahraničných vecí, tak SNS na tomto pokračovať v rámci koalície určite nebude”.
Koaličná rada rozhodne o budúcnosti zmluvy s USA a možno aj o osude vlády na utorkovom rokovaní.