Bratislava 2. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Slovensko sa nachádza v stave delíria, postupne upadá do klinickej smrti a keď sa tento proces nezastaví, skončí zrejme na pitevnom stole. Vláda, ktorej bola Národnou radou SR vyslovená nedôvera, padla, avšak naďalej sa tvári, akoby o tom nevedela, silou mocou chce „vládnuť“ a pred občanmi pokračuje vo svojom bizardnom panoptiku
O parlamente škoda každého slova – väčšiu katastrofu Slovensko ešte nezažilo, avšak rovnako aj poslanci naďalej žijú vo svojom kukučom hniezde. Pani prezidentka to síce vidí, aj počuje, dokonca o tom aj prehovorila, že to unesie len do konca júna, ale nekoná. Napríklad Taliansko má v preambule ústavy takisto napísané, že je demokratickým štátom, avšak v extrémnych prípadoch môže hlava štátu priamo vyvolať predčasné voľby, ktoré sa podľa ústavy môžu uskutočniť najskôr 45 dní a najneskôr 70 dní po vyhlásení vládnej krízy. Naša vládna kríza však môže a možno aj bude trvať donekonečna, resp. „dokedy treba“ pretože vláda pred sebou ako scarebaus kotúľa nabaľujúcu sa guľu ešte nedokončených úloh, ktoré sa v mene občanov a na ich účet, avšak bez ich splnomocnenia a mandátu, jednoznančne proti ich vôli, zaviazala splniť. Aktuálne najdôležitejšou je okamžité dodanie Migov 29 do štátu, ktorý je vo vojnovom stave.
Kto za to prevezme osobnú zodpovednosť ? Kto sa pod to podpíše? Kto sa zapíše do histórie Slovenska ako politik, ktorý priamo ohrozil bezpečnosť štátu a vlastných občanov ? Jeden taký je na 100 % istý, len dnes ešte ťažko povedať, či sa mu podarí hodiť čierneho Petra ako granát do parlamentu. A možno poslanci skočia na udicu. A keď nie, možno tie Migy zapikujú smerom k prezidentke, ktorá podľa čl. 102 písm. a) zastupuje Slovenskú republiku navonok, dojednáva a ratifikuje medzinárodné zmluvy. Minister Naď však tvrdí, že nejde o obchod (da) s medzinárodným prvkom, ktorý by vyžadoval súhlas parlamentu alebo prezidentky a o dodávkach Migov 29 môže rozhodnúť vláda sama, ale keďže je „demokrat“, predloži to parlamentu, ktorý má už pripravené aj uznesenie. Zatiaľ chýbajú len hlasy poslancov. A na toto je dobrá práve umelo udržiavaná kríza štátu „dokedy to bude potrebné“ s jej riešením v nedohľadne. Keď už bude isté, že všetci majú pripravené svoje luxusné bezpečné miesta aj s rodinami vo svojich obľúbených destináciách čo najďalej od Slovenska, my ostatní ako šedá masa a vedľajší odpad môžeme ľahnúť popolom. Tí, ktorí majú slabšie nervy, začnú postupne žiadať o uvoľnenie zo svojich ministerských postov ako dočasní poverenci, dobre vediac, že nadchádza čas opustiť topiacu sa palubu lode, zvaná Slovenská republika. K našej súčasnej situácii je vhodné uviesť napríklad tieto skutočnosti:
Tallinnský pakt
Tlačová agentúra Reuters a britské ministerstvo obrany: „Skupina deviatich krajín vrátane Británie, Poľska, Slovenska či Holandska sa vo štvrtok zaviazala, že bude ďalej poskytovať Ukrajine „bezprecedentnú sériu darov” vrátane ťažkých tankov, aby jej pomohli bojovať v konflikte s Ruskom.
Ministri obrany a ďalší predstavitelia deviatich krajín sa 19. januára stretli na vojenskej základni v meste Tapa v Estónsku. Darcovské podujatie iniciovali britský minister obrany Ben Wallace a jeho estónsky kolega Hanno Pevkur a prišli naň zástupcovia viacerých spojencov Ukrajiny vrátane Slovenska. Na záver vydali spoločné vyhlásenie:
„Zaväzujeme sa, že budeme kolektívne pokračovať v dodávaní bezprecedentnej sérii darov vrátane ťažkých tankov, ťažkého delostrelectva, protivzdušnej obrany, munície a bojových vozidiel pechoty (BVP), aby sa mohla Ukrajina brániť.”
Vyhlásenie zverejnili na webovej stránke britskej vlády. Podpísali ho ministri obrany z Británie, Estónska, Poľska, Lotyšska a Litvy a tiež zástupcovia Česka, Dánska, Holandska a Slovenska.
Na stretnutí krajiny uviedli, akú vojenskú pomoc poskytnú Ukrajine.
Slovensko podľa vyhlásenia už venovalo ťažkú vojenskú techniku, ale bude ďalej viesť so spojencami intenzívne diskusie o uvoľnení ďalšej výzbroje, ktorú by bolo možné Ukrajine darovať. Diskusie sa v súčasnosti zameriavajú na možnosti súvisiace s ťažkými tankami, BVP, protivzdušnými systémami, ale aj na zvýšenie výroby húfnic, odmínovacieho vybavenia a munície. Konkrétne podrobnosti budú vypracované v priebehu času a budú závisieť od priebežných výmen medzi spojencami a partnermi. Slovensko bude pokračovať vo výcviku ukrajinských vojakov a rozšíri ho, ako požaduje Ukrajina, píše sa vo vyhlásení po stretnutí v Estónsku.
V estónskom Talline sa teda rokovalo o podpore vojny, nie o mieri, ani prímerí. Zámerne neuvádzali slovné zvraty o podpore Ukrajiny, lebo vtedy by aspoň formálne museli navrhnúť mierové riešenie, čo nebolo cieľom tohto stretnutia.
A čo je „bezprecedentným darom“ tejto podpory ? Tallinský záväzok počíta s poskytnutím tankov, protilietadlovej a protiraketovej obrany a s ďalšou hĺbkovou presnou paľbou umožňujúcou zameranie ruských logistických a veliteľských uzlov na okupovanom území. Cieľom je zaistiť víťazstvo na bojisku už v tomto roku.
V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že zástupcovia Nemecka a Španielska, ktorí sa tallinského rinčania zbraní zúčastnili, záverečné komuniké n e p o d p í s a l i.
Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung uverejnil článok, obsahom ktorého bol interný materiál nemeckého ministerstva obrany a z okruhu kancelára Olafa Scholza, podľa ktorého „prebiehajú intenzívne a utajené rokovania medzi Berlínom, Prahou spoločne s Bratislavou o tom, aby obidva tieto štáty ( Česko a Slovensko) darovali Ukrajine dokonca aj v Nemecku skôr objednané Leopardy 2 určené pôvodne pre armádu Českej republiky a armádu Slovenskej republiky ako náhradu za Ukrajine odovzdané tanky T-72M.
Minulý rok odovzdali štáty Česko a Slovensko Ukrajine svoje tanky, a to na základe sľubu Nemecka, že na oplátku obidve armády dostanú od Nemecka Leopard 2, aby obidva štáty nezostali úplne bez tankovej výzbroje.
Novinári tohto nemeckého denníka sa takisto dozvedeli, že Berlín nalieha na Prahu a Bratislavu, aby sa vzdali svojich sľúbených Leopardov 2 a takisto ich darovali a odovzdali na Ukrajinu. Tieto rokovania podľa zistení novinárov prebiehali v úplne tajnosti z dôvodu prezidentských volieb v Českej republike a Berlín nechcel, aby sa táto informácia dostala von, pretože by mohla poškodiť vládneho kandidáta Petra Pavla. (Čo im v plnom rozsahu vyšlo a Peter Pavel sa tým stal „tak trochu“ aj ich prezidentom).Vláda Petra Fialu totiž podľa prestížneho nemeckého denníka s návrhom Berlína súhlasí, čo znamená, že česká armáda zostane úplne bez tankov. Nebude mať ani tie pôvodné T-72M, ktoré sú už na Ukrajine, ani sľúbené Leopardy, všetko skončí na Ukrajine.
Štáty Tallinnského paktu, ktoré sa zaviazali pokračovať v dodávkach moderných tankov, ťažkého delostrelectva, protivzdušnej obrany, munície a vozidiel na Ukrajinu, nepatrili do jedinej geografickej oblasti, ale sú jasným dôkazom úlohy, ktorú krajiny východnej Európy, a najmä Poľsko hrá v rámci Severoatlantickej aliancie. Túto realitu potvrdil americký prezident Biden na stretnutí Bukureštskej deviatky vo Waršave, ktorého sa zúčastnila aj prezidentka Slovenskej republiky, keď lídrom štátom východnej Európy povedal: „Ste v prvej línii našej kolektívnej obrany a viete lepšie ako ktokoľvek iný, čo je v stávke v tomto konflikte. Nielen pre Ukrajinu, ale aj pre slobodu demokracií v celej Európe a na celom svete.” Takže my, malé Slovensko dodávkami zbraní a najnovšie aj dodaním „mierumilovných“ Migov 29 v stave „šrotu, nepotrebnosti, neupotrebiteľnosti, nadbytočnosti alebo torza náhradných dielov “, ktoré sa preletom alebo vo forme skladačky na spôsob Lega cez našu hranicu zmenia na vražednú zbraň, budeme týmito smrtonosnými zbraňami bojovať za „slobodu demokracií v celej Európe a na celom svete“. A ten najdemokratickejší a najslobodnejší štát na zemeguli sa na svoje dielo skazy v Európe bude zďaleka prizerať a emailovať pochvaly svojim oddaným miestodržiteľom, ktorí tu zastupujú jeho záujmy.
Tallinnský pakt sa s dodávkami zbraní zhoduje sa s líniou, ktorú nakreslilo Spojené kráľovstvo, Holandsko, Dánsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Česká republika a Slovensko: Je to jasný záväzok „kolektívne pokračovať v dodávke bezprecedentného vybavenia kyjevskej armáde vrátane tankov, ťažkého delostrelectva, systémov protivzdušnej obrany, munície a bojových vozidiel pechoty”. V skutočnosti tým dali zelenú celému nákupnému zoznamu, ktorý predložil ukrajinský generálny štáb, ale slúži predovšetkým ako „výzva pre ostatné krajiny NATO, aby sa poponáhľali s posielaním svojich balíkov vojenských potrieb”.
V ten istý deň šéf európskej diplomacie Josep Borrell oznámil, že členské krajiny EÚ využijú svoje zásoby na urýchlenie dodávok zbraní a munície na Ukrajinu.
19. januára sa skupina európskych štátov zaviazala dodať Ukrajine viac zbraní s tým, že pošle tanky, ťažké delostrelectvo, protivzdušnú obranu, muníciu a bojové vozidlá pechoty.
V hlavných bodoch vyhlásenia sú uvedené nasledujúce existujúce a plánované príspevky jednotlivých európskych štátov nasledovne:
Dánsko: bude pokračovať vo výcviku ukrajinských síl, okrem iného vrátane operácie INTERFLEX, vedenej Spojeným kráľovstvom. Dánsko darovalo alebo financovalo vojenskú pomoc vo výške takmer 600 miliónov EUR. Darovanie zbraní a vojenská podpora budú pokračovať v úzkej spolupráci so spojencami a podľa potrieb Ukrajiny.
Česká republika: uviedla, že spolupracuje s obranným priemyslom na zvýšení výrobných kapacít s cieľom poskytnúť väčšiu podporu, najmä pri výrobe munície veľkého kalibru, húfnic a obrnených vozidiel (APC). Kľúčovým komponentom bude údržba už dodaného zariadenia.
Estónsko: Estónsky balík pozostáva z desiatok 70 mm húfnic FH-155 a 30 mm D-122, tisícov 155 mm delostreleckých nábojov, podporných vozidiel pre delostrelecké jednotky, stoviek protitankových granátometov Carl-Gustaf M2 so súvisiacou muníciou. Estónsko bude v roku 2023 naďalej poskytovať základný a špecializovaný výcvik stovkám príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl.
Lotyšsko pripravuje nové dary s desiatkami ďalších prenosných systémov protivzdušnej obrany (Stinger) a ďalších prvkov protivzdušnej obrany, dvoma vrtuľníkmi M-17, desiatkami guľometov s muníciou, niekoľkými desiatkami UAV a náhradnými dielmi pre húfnice M109. V roku 2023 plánuje Lotyšsko vycvičiť približne 2 000 ukrajinských vojakov, od základného výcviku pechoty až po špecializačné kurzy.
Litva: Nový litovský balík pozostáva z desiatok protilietadlových zbraní L-70 s desiatkami tisíc munície a dvoch vrtuľníkov Mi-8 v celkovej náhradnej hodnote 85 miliónov eur. V roku 2023 Litva investuje 40 miliónov EUR do nákupov na podporu ukrajinskej armády. To bude zahŕňať antidrony, optiku, termo-vizuálne zariadenia a drony. Okrem toho sa do Medzinárodného fondu Spojeného kráľovstva presunú 2 milióny EUR na financovanie projektov získavania ťažkých zbraní, ako sú delostrelecké a muničné systémy, platformy priamej paľby alebo obrnené bojové vozidlá. Celková hodnota prichádzajúceho balíka pre Litvu je 125 miliónov EUR.
Poľsko: Nový poľský balík pozostáva z protilietadlových zbraní S-60 so 70 000 nábojmi. Poľsko už darovalo 42 bojových vozidiel pechoty a výcvikový balík pre dva mechanizované prápory. Poľsko pokračuje v dodávkach 155 mm húfnic KRAB a dodáva Ukrajine rôzne druhy munície. Okrem toho je pripravené darovať spoločnosti tankov Leopard 2 s 1 000 nábojmi.
Slovensko: Okrem darovanej ťažkej techniky bude pokračovať v intenzívnych diskusiách so spojencami o uvoľnení ďalších darov vybavenia, pričom sa teraz zameria na hlavné tanky, bojové vozidlá pechoty a systémy protivzdušnej obrany. Plánuje sa aj zvýšená výroba húfnic, odmínovacích zariadení a munície. Podrobnosti sa vypracúvajú na základe výmen so spojencami a partnermi.
Britský balík pozostáva z letky tankov Challenger 2 s obrnenými vozidlami na obnovu a opravu, 90 mm samohybných zbraní AS155, stoviek ďalších obrnených a chránených vozidiel, balíka na podporu manévrov, ktorý zahŕňa schopnosti prelomiť mínové polia a mosty, desiatok ďalších bezpilotných vzdušných systémov na podporu ukrajinského delostrelectva a ďalších 100 000 delostreleckých nábojov. Balík zahŕňa aj stovky sofistikovanejších rakiet vrátane rakiet GMLRS, rakiet protivzdušnej obrany Starstreak a rakiet stredného doletu protivzdušnej obrany, 600 protitankovej munície Brimstone a balíka podpory náhradných dielov na renováciu až sto ukrajinských tankov a bojových vozidiel pechoty. Balík je ďalej posilnený pokračovaním základnej odbornej prípravy a odbornej prípravy mladých lídrov vo Veľkej Británii s 9 medzinárodnými partnermi s cieľom vyškoliť v roku 2023 niekoľko tisíc ľudí.
Ukrajina čaká na tanky
Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj uviedol, že jeho vláda očakáva „silné a rýchle rozhodnutia” od vedúcich predstaviteľov obrany NATO a ďalších krajín, aby diskutovali o tom, ako zvýšiť schopnosť Ukrajiny konfrontovať ruské sily s modernými tankami.
Poľský minister obrany uviedol, že jeho krajina dodala Ukrajine svoje prvé tanky Leopard.
V celej Európe vrátane Slovenska sa konajú mierové pochody s vysokou účasťou, o čom mainstremové médiá neinformujú. Informačné embargo o otázkach mieru zaviedli aj komerčné televízie. Televízia, ktorá sa dodnes formálne označuje za „verejnoprávnu“ a má jasne určené úlohy priamo zo zákona, prestala byť službou verejnosti, slúži iným.
Malú dramatickú ukážku toho, o čom je vojna na Ukrajine, môžete nájsť tu.
„Zem je od kôry do stredu prasiaknutá ľudskými slzami.“ F. M. Dostojevskij