Už dlhšie prebiehajú spory medzi USA a Čínou vo viacerých oblastiach, ktoré pozorne sleduje najmä Rusko. Počas pandémie sa spor rozšíril o otázku zodpovednosti, ohľadne rozšírenia vírusovej nákazy SarsCoV2. Vzájomné obviňovanie zo zodpovednosti sa prenieslo i na pôdu OSN, kde sú obe krajiny členmi bezpečnostnej rady a ich vplyv na svetové dianie je obrovský. Preto sa čakalo aký postoj zaujmú k otázke boja proti pandémii.
Vo svetových médiách sa široko rozoberá aj turbulencia okolo WHO a vplyvu jednotlivých členských štátov v tejto zdravotníckej organizácii. WHO je finančne podporovaná jednotlivými členskými krajinami (podobne ako OSN) ale WHO podporujú i súkromné subjekty. Je verejne známe, že nadácia manželov Gatesových finančne podporuje WHO ako aj to, že Čína získala vo WHO veľký vplyv.
Nakoľko OSN a WHO koordinujú niektoré svoje aktivity ohľadne pandémie, tak sa očakávalo ako budú USA a Čína hlasovať, vzhľadom na napätie, ktoré v súčasnosti medzi krajinami panuje. Viaceré vyspelé a silné štáty financujú výskum a vývoj vakcíny proti chorobe Covid 19 a je otázkou ako uspejú a či bude postup štátov a jednotlivých regiónov vo svete koordinovaný alebo individuálny. Pred istým časom aj Rusko oznámilo, že vyvíja vlastnú vakcínu. Zdá sa, že sa do vývoja vakcíny zapojili viaceré štáty (napr. Veľká Británia), pričom Izrael vyvíja vlastnú vakcínu. Viacero farmaceutických spoločností, ktoré sú významnými hráčmi na svetovom trhu s vakcínami už dávnejšie oznámili potrebu urgentného vývoja účinnej vakcíny.
Hlasovanie v OSN nakoniec dopadlo veľmi jednoznačne. Všetkých 193 členských štátov OSN podporilo rezolúciu požadujúcu univerzálnu dostupnosť očkovacej látky proti koronavírusu SARS-CoV-2 pre každého obyvateľa planéty. Rozhodnutie bolo prijaté jednomyseľne, čo prekvapilo najmä u niektorých afrických krajín (napríklad Keňa), ktoré mali v minulosti aj v súčasnosti vážne výhrady voči používaniu niektorých vakcín, ktorých vedľajším účinkom bola neschopnosť donosiť dieťa. V súčasnosti niektoré africké štáty potestujú proti nekontrolovateľnému testovaniu vakcín v Afrike.
Uznesenie OSN o prístupe k vakcíne proti Covid19 bolo veľmi rýchlo prijaté počas virtuálneho (so zdravotných a bezpečnostných dôvodov) Valného zhromaždenia. Rezolúcia OSN teda prešla hladko. Zároveň sa členské štáty postavili proti všetkým špekuláciám a nezákonnému hromadeniu liekov, osobných ochranných prostriedkov, vakcín a zdravotníckych pomôcok potrebných na boj proti COVID-19, čo je pochopiteľné, keďže v určitom čase boli pre mnohých občanov a zdravotníkov nedostupné.
Uznesenie OSN veľmi výrazne zdôrazňuje ústrednú a významnú úlohu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v boji proti pandémii Covid19. Toto prekvapivo bolo podporené aj Spojenými štátmi, ktoré v poslednom období nezakrývali svoju kritiku zdravotníckej organizácie, v ktorej Čína získava čoraz väčší vplyv.
Donald Trump dokonca obvinil WHO z „chinocentricity“ a spoluúčasti pri ukrývaní pravdy o epidémií SarsCoV2 spolu s orgánmi v Pekingu. USA dokonca oznámili, že kým sa v celom prípade nevyjasní úloha WHO, USA dočasne odmietli spolufinancovanie tohto špecializovaného orgánu OSN.
Keďže zástupca SR hlasoval za rezolúciu tak bude slovenských občanov zaujímať, aký je postoj vlády SR k vakcinácii slovenských občanov takouto vakcínou? Nie je totiž známe stanovisko MZ SR a občania pravdepodobne čakajú na vyjadrenie ministra zdravotníctva hlavne o tom, či bude očkovanie dobrovoľné, ako je to teraz v prípade chrípky alebo povinnné.
René Balák