Uznesenie odporúča, aby krajiny prijali vhodné konkrétne opatrenia, a to “vrátane tých v legislatívnej oblasti a v oblasti vzdelávania, v súlade so svojimi medzinárodnými záväzkami v oblasti ľudských práv, aby zabránili preskúmaniu výsledkov druhej svetovej vojny a odmietnutie zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov, spáchaných počas druhej svetovej vojny “.
Odstránenie foriem rasovej diskriminácie
Dokment tiež vyjadruje znepokojenie nad “narastajúcimi pokusmi a prípadmi znesvätenia alebo zničenia pamiatok postavených na počesť tých, ktorí bojovali proti nacizmu počas druhej svetovej vojny, ako aj nad nezákonnou exhumáciou či prenosom ich ostatkov“.
Autori dokumentu odsudzujú incidenty, ktoré súvisia s oslavovaním a propagandou nacizmu a vyzývajú štáty, aby všetkými vhodnými prostriedkami odstránili všetky formy rasovej diskriminácie vrátane legislatívy, pokiaľ to okolnosti vyžadujú.
Využívanie informačných technológií
V uznesení sa tiež zdôrazňujú obavy Valného zhromaždenia, ktoré sa týkajú “využívania informačných technológií, internetu a sociálnych sietí, najmä k oslovovaniu detí a mládeže neonacistickými skupinami… za účelom zvýšenia vplyvu ich myšlienok nenávisti a náboru nových členov v rôznych krajinách“. Súčasne urobili výhradu, že internet možno tiež použiť ako prostriedok na boj proti týmto skupinám.
Pre dokument hlasovalo 133 krajín, čo je o štyri krajiny viac ako v predchádzajúcom roku. Spojené štáty a Ukrajina sa tradične postavili proti, 52 štátov vrátane Rakúska, Francúzska, Turecka, Českej republiky a Slovenska sa zdržalo hlasovania.
Čo sa týka autorov návrhu, potom v minulom roku sa k nim radili krajiny ako Alžírsko, Angola, Arménsko, Bangladéš, Bielorusko, Benin, Bolívia, Burkina Faso, Burundi, Venezuela, Vietnam, Guyana, Guinea, Zimbabwe, Kazachstan, Čína, Kongo , Severná Kórea, Pobrežie Slonoviny, Kuba, Laos, Mali, Mjanmarsko, Niger, Nigéria, Nikaragua, Pakistan, Rusko, Sýria, Sudán, Tadžikistan, Togo, Uganda, Uzbekistan, Stredoafrická republika, Eritrea, Etiópia, Juhoafrická republika a Južný Sudán. Rezolúcia sa prijíma každý rok od roku 2005.