Bratislava 14. februára 2023 (HSP/Daily Mail/Foto: SITA/AP/Invision-Joel C Ryan)
Herečka Cate Blanchettová sa ohradila proti kultúre zrušenia tzv. “cancel culture” a poznamenala, že spoločnosť bude „odsúdená na opakovanie” našich chýb, ak sa história bude pretvárať, informuje o tom denník Daily Mail
Austrálska 53-ročná herečka povedala, že podľa nej je dôležité mať „zdravú kritiku” historických umeleckých diel a pokračovať v ich štúdiu napriek činom umelcov, ktoré sa dnešnej spoločností, hlavne liberálnym aktivistom, nepozdávajú.
Ako príklad použila Pabla Picassa, ktorý si podľa nej “len vie predstaviť”, čo sa vtedy dialo, ale pochválila ho za vytvorenie Guerniky, ktorú považuje za „jedno z najväčších umeleckých diel vôbec”.
Pre Radio Times povedala: „Pozrite sa na Picassa. Môžete si len predstaviť, čo sa dialo v jeho ateliéri, mimo neho a okolo neho. „Ale pozriete sa na Guernicu a poviete si, že je to jedno z najväčších umeleckých diel vôbec? Áno, to je fakt. Myslím si, že je dôležité mať zdravú kritiku.
Blanchettová, ktorej nový film Tar bol kritizovaný preto, že je „protiženský“, tiež tvrdila, že spoločnosť bude „odsúdená’ na opakovanie chýb, ak budeme históriu pretvárať.“
Povedala: „Ak nebudete čítať staršie knihy, ktoré sú mierne urážlivé kvôli tomu, čo hovoria v historickom kontexte, potom sa nikdy nebudete pasovať s myslením tej doby a sme odsúdení na opakovanie týchto vecí. Blanchettová ďalej uviedla, že jej nový film Tar využíva kultúru zrušenia ako dejový prostriedok na riešenie „existenciálnych” otázok.
V rozhovor sa herečka venovala aj dvojitým štandardom, s ktorými sa stretávajú ženy v mocenských pozíciách. Povedala: „Keď ako žena nevyužívate svoju moc tak, ako to vidíme u mužov. Ľudia si myslia, že neviete, čo robíte, že neviete, čo si myslíte.
Jej najnovší film s názvom Tar sa dostal pod paľbu kritiky napriek tomu, že za úlohu v dráme získala Zlatý glóbus a Cenu kritikov. Vo filme hrá Lýdiu Tár, ktorá sa vypracuje na historicky prvú ženskú dirigentku nemeckého orchestra, než sa ukáže, že je narcistická tyranka.
Problémovú vysokopostavenú komparzistku delí len niekoľko dní od nahrávania symfónie, ktorá pozdvihne jej kariéru, keď sa jej svet začne rúcať.
Zatiaľ čo mnohí odsúdili tento kritikmi oceňovaný film ako „pritoženský“ Blanchettová sa postavila na jeho obranu v rozhovore pre BBC Radio 4.
Film, ktorý režíroval Todd Field, označila za „veľmi provokatívny” a povedala, že je to „sprostredkovanie moci a moc je bezpohlavná”.
Na čele reakcií na film Tár stála skutočná dirigentka Marin Alsopová, ktorá povedala, že ju zobrazenie hlavnej hrdinky urazilo. Šesťdesiatšesťročná Marin, ktorá patrí k najlepším dirigentkám na svete, pre The Australian povedala: „Mať možnosť zobraziť ženu v takejto úlohe a urobiť z nej násilníčku, to je pre mňa srdcervúce.“
Napriek ohlasom bola Blanchettová za svoju úlohu vysoko ocenená a je favoritkou na zisk svojho druhého Oscara za najlepší ženský herecký výkon. Prvého Oscara za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe získala v roku 2004 za film Martina Scorseseho Letec.
Herečka už za stvárnenie zneuctenej skladateľky získala cenu za najlepší ženský herecký výkon na udeľovaní Critics’ Choice Awards 2023.
V tejto kategórii porazila Michelle Williams, Violu Davis, Danielle Deadwyler, Margot Robbie či Michelle Yeoh. „Je to veľmi svojvoľné, keď si uvedomíme, koľko mimoriadnych výkonov podali ženy,” povedala pri preberaní ceny.
„Nemôžem uveriť, že som tu hore. Je to smiešne… Bola by som rada, keby sme jednoducho zmenili celú túto zasranú štruktúru. Čo je to za patriarchálnu pyramídu, kde niekto stojí tu hore.
Pokračovala: „Poviem vám, každá jedna žena s televíznym programom, filmom, reklamou, reklamou na tampóny, čímkoľvek, všetky tam vonku robíte úžasnú prácu, ktorá ma neustále inšpiruje. Takže vám ďakujem. Podelím sa o to s vami všetkými.”