Orgie prozápadnej servility. Korčokovská zahraničná politika urobila zo Slovenska nesvojprávnu americkú kolóniu

❚❚

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR,TASR-Jakub Kotian,prezident.sk,TASR-Jaroslav Novák)

 

Tento článok si spolu s ďalšími zaujímavými článkami môžete prečítať v tlačenom špeciáli Hlavných správ, ktorý vyšiel tesne pred koncom roka. V internetovom vydaní ho prinášame ako bonus pre našich predplatiteľov. Predplatiť si Hlavné správy môžete tu

 

.

Je prirodzené, že malé krajiny nemajú z geopolitického hľadiska taký hlas ako svetové veľmoci. Slovensko sa však za súčasnej vládnej garnitúry vyznačuje až otrockou poslušnosťou, bezhraničnou servilnosťou a absolútnou nesvojprávnosťou vo vzťahu k Západu.

Ivan Korčok

Na druhej strane existujú krajiny, rozlohou i počtom obyvateľstva porovnateľné so Slovenskom, ktoré sa neboja mať vlastný názor a dokážu povedať rázne nie aj významným globálnym hráčom. Stačí spomenúť Nórsko, Fínsko, Dánsko či susedné Rakúsko. Aj Slovensko by mohlo robiť autonómnu zahraničnú politiku. Hoci k mnohým kontroverzným krokom a postojom niekdajšieho šéfa našej diplomacie Miroslava Lajčáka možno mať vážne výhrady, v predchádzajúcom volebnom období sme boli svedkami predsa len vyváženejšej zahraničnej politiky, ako je to dnes. Napríklad sme dokázali stopnúť Bruselom horlivo presadzované kvóty na migrantov.

.

Súčasná vládna garnitúra nás však dostala do pozície absolútnej kolónie Západu. Veľkou mierou sa o to zaslúžil minister zahraničných vecí Ivan Korčok, vystupujúci skôr ako hovorca Bruselu a Washingtonu než predstaviteľ suverénnej krajiny, pričom významne mu v tom asistuje jeho štátny tajomník Martin Klus. Najvýraznejšie sa to prejavuje vo vzťahoch k Rusku. „Slovensko nemôže byť to, čo chce z neho urobiť Korčok. Nemôžeme byť mopslíkmi Spojených štátov amerických, nemôžeme byť kolónia, kam si bude chodiť gubernátorka a americká veľvyslankyňa určovať, koľko tankov či lietadiel a aké koridory chce k ruským hraniciam. Toto je podradná poloha, do ktorej dostal Korčok a ďalší slovenskú zahraničnú politiku,“ poznamenal k nesvojprávnej pozícii Slovenska na medzinárodnej scéne poslanec NR SR za Smer-SD Ľuboš Blaha.

 

Ministrova dvojtvárnosť

Korčokovská politika je skutočne v podaní niektorých našich súčasných politikov priam festivalom prozápadnej servility. Naše momentálne vzťahy s Moskvou verne kopírujú tie washingtonské. V tomto smere je paradoxom, že politika šéfa našej diplomacie je dvojtvárna: na jednej strane deklaruje, že má záujem o dobré vzájomné vzťahy s Moskvou, na druhej robí všetko pre to, aby dobré neboli. Vždy sa totiž objaví nejaká prekážka: raz Rusko zlyhalo v otázke Krymu, potom v oblasti ľudských práv… Jeho rétorika sa zhoduje s inštrukciami z americkej ambasády. Inak by ho rozniesli na kopytách novinári z Denníka N, aj sorosovské mimovládky. Korčok je rusofób, lebo ním jednoducho musí byť. Problém však je, že takýmto postojom škodí Slovenskej republike. Rusko je totiž náš blízky partner a ignorovať ho je nepochopením geografie. Blízkosť k slovanským národom je u nás prirodzená od čias štúrovcov a nedá sa len tak vykoreniť. Rusko je okrem toho významným hráčom nielen v európskom, ale celosvetovom priestore. Momentálne však slúžime Washingtonu, ktorý sleduje len svoje vlastné záujmy.

A aká by mala byť naša zahraničná politika? Vyvážená, orientovaná na všetky svetové strany. Okrem Ruska by bolo prezieravé posilňovať svoje vzťahy s ďalšou svetovou veľmocou, ktorej vplyv v posledných rokoch výrazne vzrástol, a síce s Čínou. Nezabúdajme však na fakt, že sme členom Európskej únie. Svoje národné záujmy v nej dokážeme presadzovať aj vďaka ďalším krajinám Vyšehradskej štvorky. Práve so štátmi v stredoeurópskom priestore – Českom, Poľskom a Maďarskom – máme veľa spoločného. Ide nielen o blízku kultúru či vzájomne prepojenú históriu, ale aj spoločné záujmy. Spája nás napríklad rovnaký odmietavý postoj k nekontrolovateľnej migrácii. Ako silný blok dokážeme obhájiť naše záujmy v Európskej únii neporovnateľne efektívnejšie.

 

.
Miliardové straty

Dôležitú úlohu  zohrávajú aj ekonomické záujmy. Náš trh po novembri 1989 doslova kolonizovali nadnárodné korporácie a prakticky celý náš priemysel, poľnohospodárstvo, ale napríklad aj bankovníctvo je dnes v rukách Západu, kam odchádza obrovská časť ziskov.

Martin Klus

Jednu z mála možností, ako sa sem finančné prostriedky môžu vrátiť, predstavujú kohézne fondy. Tie sú však veľmi úzko zamerané na projekty v oblasti ekológie, a tak v konečnom dôsledku sa prostriedky opäť ocitajú vo vreckách západných firiem, ktoré sú v tejto oblasti technicky vyspelejšie. Sťažovanie sa, že sme sa stali odbytiskom nekvalitného, a pritom predraženého tovaru a Slováci lacnou pracovnou silou, situáciu nevyrieši. V prvom rade by sme sa mali stať sebavedomejším hráčom na medzinárodnej scéne a rovnocenným partnerom pre ostatné štáty. Na prvom mieste musia stáť naše národné a hospodárske záujmy.

Situáciu v zahraničnej politike v európskom priestore komplikujú protiruské sankcie. Nepoškodzujú však iba Rusko, ale najmä európskych producentov a hospodárske subjekty vrátane slovenských. Západ už pripravili o miliardy eur. Pre Európsku úniu sú tak protiruské sankcie strieľaním si do vlastnej nohy. Tým skôr, že Rusko tieto reštrikcie nepoložili ekonomicky na kolená, ako v to ich iniciátori dúfali. Práve naopak, prispeli k väčšej diverzifikácii ekonomiky a oveľa lepším obchodným vzťahom s inými krajinami celého sveta. K najbližším partnerom Ruska patrí už tradične Čína, ale nezaostávajú ani ďalšie krajiny hospodárskeho zoskupenia BRICS, teda Brazília, India a Južná Afrika.

 

Sankcie ako forma ekonomickej vojny

Nie veľmi pochopiteľná je však samotná filozofia týchto sankcií z ľudskoprávneho hľadiska. Sankcie možno totiž považovať za druh ekonomickej vojny, namierenej proti bežným ľuďom. „Čo vlastne chceme? Chceme čo najmenej obchodovať s Ruskou federáciou a zavádzame preto sankcie, aby sme vyhladovali ruský národ, aby si zvrhol Putina a dosadil tam opozíciu. Čiže naším zámerom je ubližovať ľuďom v Rusku? To je v protiklade s humanizmom.

.
Zuzana Čaputová (vpravo) a Ivan Korčok (vľavo)

Celé to je nepochopením toho, ako má fungovať geopolitika,“ konštatuje Blaha, ktorý Rusko vníma ako nám blízku a spriatelenú krajinu. Nevraživosť Západu je zacielená predovšetkým na dlhoročného ruského lídra Vladimira Putina. Počas niekoľkých rokov od jeho nástupu do funkcie sa krajina dočkala stability. Rusko pod jeho vedením zaznamenáva obrovský sociálny pokrok a ekonomickú prosperitu. „Za Borisa Jeľcina bola krajina v rukách amerických korporácií a oligarchov, bol tam bordel a ľudia hladovali. Výrazný nárast životnej úrovne sa nedá prehliadnuť. To, že kvôli nejakému Navaľnému chceme rúcať vzťahy s Ruskou federáciou, je nielen naivné, hlúpe, ale navyše to aj veľmi škodí Slovensku. A to platí aj pre sankcie,“ vraví Ľuboš Blaha.

Ursula von der Leyenová (vľavo) a Eduard Heger (vpravo)

Je pravda, že Slovenská republika je v rámci Európskej únie relatívne malý štát. Keď sa veľké štáty rozhodnú, že sankcie treba zachovať, prakticky toho veľa nezmôžeme. Riešením by však mohla byť intenzívnejšia spolupráca s krajinami, ktoré ich odmietajú rovnako ako my. Európa v tejto otázke totiž už dávno nie je jednotná. Časť talianskych, francúzskych či nemeckých politikov už dlhší čas presadzuje zrušenie reštrikcií. Tieto krajiny zároveň neprestali udržiavať s Moskvou čulú obchodnú a hospodársku spoluprácu. Predpokladať, že by za súčasnej vlády mohol nastať akýkoľvek pozitívny obrat, či už v zahraničnopolitickej oblasti, alebo vo vzťahu k protiruským sankciám, by bolo naivné. Zostáva tak len čakať, či ich nesvojprávne vystupovanie a poškodzovanie našich národných záujmov natoľko znechutí voličov, že sa ich rozhodnú poslať do politického zabudnutia.

Pavel Kapusta

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

10:19

Protimonopolný úrad (PMÚ) začal už v októbri prešetrovať veľkoobchodný prístup k mobilným sieťam pre mobilných virtuálnych operátorov (MVNO). Aktuálne podľa neho na Slovensku nepôsobí žiadny nezávislý virtuálny operátor, ktorý by nepatril do niektorej z ekonomických skupín existujúcich mobilných operátorov, a aj z tohto dôvodu sa úrad rozhodol preskúmať vývoj situácie v tejto oblasti.

10:18

Najmenej 22 ľudí zahynulo pri izraelskom útoku na mesto Gaza, informoval vo štvrtok tamojší úrad civilnej obrany. Desiatky ďalších obetí na životoch hlásili zdravotníci po inom nálete aj zo severu Pásma Gazy, píše TASR na základe správy agentúry AFP.

10:17

Vo veku 86 rokov zomrel v stredu v domove s opatrovateľskou službou John Prescott, bývalý britský vicepremiér v labouristickej vláde Tonyho Blaira, ktorý trpel Alzheimerovou chorobou. Na sieti X to vo štvrtok oznámila jeho rodina, informuje TASR na základe správy agentúry Reuters.

08:48

Katolícka cirkev bude mať čoskoro svojho prvého svätca z radov mileniálov – ľudí narodených v rokoch 1981 až 1996. Stane sa ním Talian Carlo Acutis, ktorý zomrel v roku 2006 vo veku 15 rokov na leukémiu. Jeho kanonizáciu, ktorá sa uskutoční v apríli 2025, oznámil pápež František v stredu na generálnej audiencii vo Vatikáne. Podľa TASR o tom informoval web Vatican News a agentúra AFP.

Carlo Acutis bol vyhlásený za blahoslaveného v roku 2020 po tom, čo mu bol oficiálne pripísaný prvý zázrak. Druhý zázrak mu bol uznaný v máji tohto roku.

08:46

Senát Spojených štátov v stredu drvivou väčšinou hlasoval za zablokovanie troch rezolúcií, ktoré by – v prípade svojho schválenia – zastavili transfer niektorých amerických zbraní do Izraela. Návrhy rezolúcií predložili politici z tábora progresívcov znepokojení stavom ľudských práv a humanitárnou katastrofou, ktorej čelia Palestínčania v Pásme Gazy, uviedla agentúra Reuters citovaná TASR.

08:45

Ceny ropy vo štvrtok mierne vzrástli. Na trh vplývali obavy z eskalácie vojny na Ukrajine, čo prevážilo nad správou o väčšom ako očakávanom náraste zásob ropy v USA, ktoré sú jej najväčším svetovým spotrebiteľom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v decembri sa vo štvrtok o 7.09 h SEČ predával po 68,91 dolára (65,24 eura).

07:27

Americká vláda požiadala sudcu, aby spoločnosti Google nariadil odpredať jeho internetový prehliadač Chrome. Tento krok predstavuje historický medzník v snahe zabrániť monopolu jednej z najväčších technologických spoločností na svete. Vo štvrtok o tom informovala agentúra AFP citovaná TASR.

V zverejnenom dokumente ministerstva spravodlivosti USA sa píše, že materská spoločnosť Google, Alphabet GOOGL.O, sa musí zbaviť svojho prehliadača Chrome, zdieľať údaje a výsledky vyhľadávania s konkurenciou a podniknúť ďalšie kroky na ukončenie svojho monopolu v oblasti online vyhľadávania.

07:14

Na polostrove Reykjanes na juhozápade Islandu došlo v stredu neskoro večer k sopečnej erupcii. S odvolaním sa na miestnu meteorologickú službu o tom informovala agentúra AFP, ktorá dodala, že v danej lokalite ide už o siedmu erupciu od decembra minulého roka.

07:06

Británia a Moldavsko v stredu začali nové partnerstvo v oblasti obrany a bezpečnosti v súvislosti s hrozbami zo strany Ruska, oznámila vláda Spojeného kráľovstva. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry AFP.

Táto iniciatíva bola zverejnená počas návštevy britského ministra zahraničných vecí Davida Lammyho v moldavskom hlavnom meste Kišiňov.

Moldova Britain Lammy
Na snímke britský minister zahraničných vecí David Lammy (vľavo) kráča s moldavským ministrom zahraničných vecí Mihaiom Popsoiom po ich tlačovej konferencii v moldavskom Kišiňove
07:05

Najstarší syn nórskej korunnej princeznej Mette-Marit je podozrivý z druhého znásilnenia. Dva dni po jeho zatknutí to v stredu oznámila nórska polícia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Marius Borg Höiby (27) sa Matte-Marit Höibyovej narodil zo vzťahu s Mortenom Borgom, ktorý mala niekoľko rokov pred svadbou s nórskym korunným princom Haakonom.

07:03

Vo veku 87 rokov zomrel anglický štúdiový hudobník Vic Flick, známy najmä vďaka svojmu gitarovému riffu z ústrednej melódie do filmov o agentovi 007 Jamesovi Bondovi. TASR o tom informuje podľa stredajšej správy stanice BBC News.

Včera 20:15

Maďarský prezident Tamás Sulyok v stredu prijal prezidenta Kazachstanu Kasyma-Žomarta Tokajeva, ktorý v utorok pricestoval na oficiálnu návštevu Maďarska.

Včera 19:59

V súvislosti s tempom redukcie úrokových sadzieb by americká centrálna banka (Fed) mala byť opatrná a neznižovať ich príliš rýchlo. Povedala to v stredu guvernérka Fedu Michelle Bowmanová.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na videosnímke, ktorú vydali v stredu 20. novembra 2024, lev na medzinárodnom letisku v Pchjongjangu

Autor: TASR/AP-Moscow Zoo official telegram channel via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali