„Stále väčšie obavy vzbudzujú hrozby pre životaschopnosť zmluvy o kolektívnej bezpečnosti prameniacej z neurovnania početných problémov súvisiacich s jej dodržiavaním,” uvádza sa vo vyhlásení.
„Týka sa to predovšetkým konkrétnych vojenských projektov USA, ktoré sa stelesňujú bez ohľadu na záväzky vyplývajúce zo zmluvy, predovšetkým pokiaľ ide o výrobu a nasadenie rakiet terčov a útočných bezpilotných lietajúcich strojov, výrobu a rozmiestnenie univerzálnych raketových odpaľovacích zariadení na súši. Znepokojenie vzbudzuje aj vedeckovýskumná a skúšobne konštrukčná činnosť na vývoji mobilného raketového systému s pozemnou základňou s doletom 500-5500 km, ktorý je zakázaný zmluvou.”
V dokumente sa tiež uvádza, že členské štáty CSTO, Bielorusko, Kazachstan a Rusko, ktoré sú stranami zmluvy, aj naďalej dohodu dodržiavajú.
„Členské štáty CSTO vyzývajú zainteresované strany ku konštruktívnemu dialógu a k podniknutiu celého úsilia za účelom prekonania existujúcich problémov v kontexte zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, aby nedošlo k jej ohrozeniu,” domnievajú sa ministri zahraničných vecí CSTO.