Stúpenci potratov už desiatky rokov lobujú za neľudské potratové zákony tou istou rétorikou: “Legalizovaný potrat znižuje počet úmrtí žien, ktoré by zomreli následkom nelegálneho potratu. Legálny potrat = bezpečné zdravie matky.”
Dnes toto tvrdenie popiera aj posledná správa WHO. Vo svojom editoriáli uvádza, že “legálnosť či nelegálnosť tohto zákroku nie je definujúcim faktorom jeho bezpečnosti” … a že “bezpečnosť potratu treba chápať striktne v právnom kontexte” – teda v zmysle dostupnosti potratu v krajine ako služby. Autori týmto tiež priznávajú, že v krajinách, kde potrat nebol alebo ešte nie je legalizovaný, bol počet potratov “načierno”, ktoré mali ohrozovať zdravie žien, nafúknutý, zatiaľčo podcenili potraty nebezpečné či končiace smrťou matky práve v krajinách, kde bol potrat vykonaný legálne, na požiadanie.
Ďalej správa uvádza, že legálny či nelegálny potrat nie je synonymom bezpečného či nebezpečného potratu. Pravdou je, že aj legálny potrat je pre zdravie ženy extrémne nebezpečný. Legalizáciou potratov sme nezabezpečili “bezpečnosť” potratu ale len jeho “bežnosť”. Legálny potrat nie je nástrojom pre zníženie úmrtnosti matiek ani pre ochranu života a zdravia žien.
Pre mnohých z tábora pro-choice je táto správa šokujúca, nakoľko doteraz týmto argumentom operovali len hnutia usilujúce sa o ochranu nenarodených detí. Je možné, že WHO po desaťročiach legálneho potratu a skúsenostiach žien po potrate vezme čoskoro do úvahy aj nebezpečenstvo post-aborčnej traumy, ktorej sa ženy po potrate len veľmi ťažko zbavujú.
mk