Bratislava 3. októbra 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)
Maďarsko s napätím sledovalo priebeh slovenských parlamentných volieb, nielen kvôli možnému víťazstvu Roberta Fica, ale zraky Maďarov spoza Dunaja sa upierali hlavne na stranu Aliancia, ktorá ako jediná strana zastupujúca maďarskú komunitu na Slovensku mala reálnu šancu prekročiť päťpercentnú hranicu a dostať sa do parlamentu. Nádeje Maďarska na priame zastúpenie občanov SR maďarskej národnosti v slovenskom parlamente, ba dokonca vízia, že Aliancia môže tvoriť budúcu vládnu stranu, zhasli. Svedčí to o konci strán na etnickom princípe?
Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá a ani jednoznačná. Faktom je, že maďarská menšina nemá od volieb v roku 2020 zastúpenie v parlamente. Nádeje, ktoré mnohí vkladali do strany Aliancia – Szövetség nakoniec nevyšli a aj napriek tomu, že sa strana priblížila k päťpercentnej hranici (4,35%) vstupu do parlamentu, na veci nič nemení.
Nenaplnená vízia Maďarska i politických predstaviteľov slovenských Maďarov o zastúpení v NR SR má viacero príčin. Paradoxne jednou z nich je súboj Roberta Fica s PS, ale aj ponúknutie miesta na kandidátke slovenskými politickými stranami pre zástupcov maďarskej komunity.
„Prvýkrát v živote som nevolila maďarskú stranu,” objasňuje počas rozhovoru moja známa, ktorá je maďarskej národnosti. Na otázku komu dala svoj hlas, po určitom zaváhaní odpovie „…Nóó Progresívnemu Slovensku.
Faktor súboja Smer – SSD versus Progresívne Slovensko sa preniesol aj medzi maďarskú komunitu a časť z nej, volila Progresívne Slovensko (len aby nezvíťazil Fico) a naopak ďalšia časť maďarského voličského spektra, ktorá nevolila Alianciu zase vhodila hlasovací lístok Ficovi, Pellegrinimu či inej slovenskej politickej strane.
Situácia,(podobná ako v roku 1998, nie však totožná), kedy sa spoločnosť delila na dva tábory – Mečiarov, teda ten, ktorý predstavoval slovenskú cestu a ten druhý tzv. demokratický, svetoobčiansky, moderný, antitradicionálny, poklonkujúci sa Západu – sa v určitej miere prejavila aj na voličskom správaní maďarskej menšiny, kde tábor antiFico zahodil etnický princíp a vybral sa hlasovať za PS.
Ďalším faktorom, ktorý nahráva myšlienke o konci politických strán na etnickom princípe je aj skutočnosť, že početnosť maďarskej národnostnej menšiny na Slovensku má klesajúci charakter. V roku 2021 sa k nej prihlásilo už iba 7,8 percenta obyvateľov, čo je oproti sčítaniu z roku 1991 pokles takmer o tri percentuálne body. Počet ľudí hlásiacich sa k maďarskej národnosti tak za tridsať rokov klesol o 145-tisíc.
Na prekonanie 5% hranice vstupu do slovenského parlamentu však stranám, ktoré zastupujú maďarskú komunitu na Slovensku paradoxne chýba slovenský politik, ktorý by vedel vybičovať vášne na národnostne zmiešaných územiach – typu Jána Slotu (niekdajšieho predsedu SNS), ktorý svojou rétorikou nielenže zbieral percentá pre svoju stranu, ale zároveň aktivizoval voličov maďarskej národnosti voliť niektorú z maďarských strán.
Keď chcel Slota kedysi poriadne nasrdený a vo švungu nasadnúť do tankov a tiahnuť na Budapešť – slovenská armáda mala v tej dobe aspoň dostatok bojaschopných tankov i bojaschopnú armádu. Ak by takúto výzvu predniesol dnes, pravdepodobnosť úspechu by sa rovnala nule, keďže po odlifrovaní všetkej možnej i nemožnej slovenskej vojenskej techniky na Ukrajinu by nemohla výzva na útok obsahovať slovné spojenie – tanky, ale skôr cepy, palice valašky a pod.
Nuž a čo dodať na záver? Nebezpečenstvo, že sa maďarská menšina na Slovensku postupom času rozplynie vo svetoobčianskej, progresivistickej a liberálnej hmle sa javí vcelku ako reálne a to sa určite Orbánovi a taktiež politickým predstaviteľov zastupujúcim maďarskú menšinu na Slovensku páčiť nebude.
Prečítajte si tiež:
- Americký Kongres, slovenskí voliči práve hodili Ukrajinu pod autobus, píše CNN
- Peskov sa vyjadril k výsledkom volieb na Slovensku a Ficovi. Toto je absurdné