Orbán v Bruseli nalieha na spojenie suverenistov

❚❚

Bratislava 13. júna 2024 (HSP/ The European Conservative/ Foto: TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)

 

Politické strany naprieč celou EÚ začali hneď po zverejnení výsledkov eurovolieb prepočítavať svoje možnosti. Maďarský premiér Viktor Orbán povedal, že konzervatívny “superblok“ zložený z ECR-ID by mohol byť druhým najväčším v parlamente. Český premiér Petr Fiala chce namiesto toho dohodu s centristami EPP. Na tému sa bližšie pozrel Tamás Orbán pre The European Conservative

Viktor Orbán, Giorgia Meloniová
Talianska premiérka Giorgia Meloniová (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán počas okrúhleho stola v rámci úvodného dňa dvojdňového summitu EÚ v Bruseli

Strany v celej EÚ začali hneď po zverejnení výsledkov volieb prepočítavať čísla. Stredová “Ursulina koalícia“ sa zaujíma o to, či sa im podarí líderku Ursulu von der Leyenovú opäť pretlačiť cez pomyselnú cieľovú čiaru, zatiaľ čo národné konzervatívne sily žonglujú s rôznymi scenármi, aby ich parlamentné skupiny boli v budúcom Európskom parlamente čo najsilnejšie.

.

 

ID a ECR

Maďarský premiér Viktor Orbán opäť verejne podporil myšlienku Marine Le Penovej spojiť dva suverenistické bloky – jej skupinu Identita a demokracia (ID) a Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) Giorgie Meloniovej . Takáto aliancia by mala možnosť stať sa druhou najväčšou silou v Bruseli a konkurovať von der Leyenovej Európskej centristickej ľudovej strane (EPP).

.

„Ak sa dve pravicové frakcie, konzervatívci (ECR) a skupina Identita a demokracia (ID) dohodnú a my sa k nim pridáme, vytvorili by sme druhú najsilnejšiu silou v EP,“ povedal premiér Orbán v prvom televíznom rozhovore po voľbách v pondelok 10. júna.

Matematické výpočty sú v poriadku. ECR a ID získali vo voľbách spolu 131 kresiel. Keď k tomu pripočítame desať kresiel v súčasnosti nezaradeného Fideszu, národno-konzervatívny “superblok“ pohodlne predbehne ako druhá najväčšia parlamentná skupina sociálnodemokratickú S&D s jej 135 kreslami.

Dôsledky by boli rozsiahle. Sociálni demokrati(S&D) nikdy v histórii EÚ neklesli na tretie miesto. S&D bola od roku 1999, keď ju predbehla stredopravá strana EPP, v každom volebnom období druhá najväčšia frakcia. S&D dovtedy viedla Parlament a to už od prvých volieb do EP v roku 1979.

Hypotetický národno-konzervatívny, suverenistický superblok – s najmenej 141 poslancami – by posilnil pravicovú väčšinu v Parlamente. Aj keď nie je veľká šanca, že by sa centristická, technokratická EPP usilovala o spojenectvo so stranami, ktoré neúnavne vykresľuje ako “krajne pravicové“ – alebo ešte horšie.

 

.

Je to reálne ?

Stať sa konkurenčnou silou EPP je oveľa možnejší prístup, ktorý nie je ani príliš nereálny. Existuje totiž mnoho národno-konzervatívnych strán, ktoré sa ešte stále nachádzajú v obrovskom tábore nezaradených a snažia sa nájsť si svoj “domov“. Nepochybne by niektoré z nich mohli byť prijaté aj do tohto spoločného projektu.

Nemecká Alternative für Deutschland (AfD) je so 17 mandátmi zďaleka najsilnejšia zo strán, ale je tu aj poľská Konfederacja so šiestimi poslancami, bulharská Obroda s tromi ale aj hŕstka ďalších strán s jedným či dvoma mandátmi. Tieto všetky by v kombinácii mohli dať bloku 160 – 170 poslancov . A to je už nebezpečne blízko k 186 poslancom EPP.

Samozrejme, v ECR pôsobia strany, ktorým sa myšlienka spojenia s ID do jedného tábora nepáči a namiesto toho by chceli hľadať dohodu s von der Leyenovou a EPP. Akoby ich legitimita závisela od toho, či majú napravo od seba ďalšiu skupinu. Talianska premiérka Giorgia Meloniová je stále na vážkach, ktoré spojenectvo by jej víťaznej strane Fratelli d’Italia (Bratia Talianska) prinieslo najlepšie výsledky. Ale aj iní, ako napríklad český premiér Petr Fiala, sa už zrejme rozhodli pre kurz smerom k hlavnému prúdu.

 

Čo budú robiť Česi?

„Ak dôjde k ďalším posunom, musíme zvážiť, čo budeme robiť. Byť v jednej skupine s radikálnymi politickými silami je pre mňa neprijateľné,“ povedal Fiala v pondelok novinárom. Český premiér je líder konzervatívnych občianskych demokratov (ODS), ktorý nabádal ECR, aby radšej spolupracovala s EPP.

.

Na čo Fiala pravdepodobne narážal, bolo predmetom niekoľko mesiacov trvajúcich špekulácií o tom, že zvažuje, že “preskočí “ a pridá sa radšej k svojim dvom menším koaličným partnerom v EPP.

Jeho odchod by znamenal, že ECR by stratila predsedu vlády v Európskej rade. Vzhľadom na to, že ODS má v parlamente len tri kreslá, bloku by to až tak neublížilo.

Okrem toho najväčší Fialov domáci vyzývateľ, strana ANO expremiéra Andreja Babiša, tiež uvažuje o odchode z liberálnej frakcie Obrody(Renew) a o tom, že svojich 7 europoslancov privedie na pravicu, prípadne do ECR.

A tak by malé české preskupenie by mohlo ponechať suverenistov v lepšej situácii a otvoriť dvere pre spojenie s ID. Bolo by to 145 mandátov s odchodom ODS, ale s príchodom Fideszu a ANO – čo by si však vyžadovalo súhlas Georgie Meloniovej.

Prečítajte si tiež :

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

18:29

Prednášku českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského na londýnskej University College London prerušili protestujúci študenti. Lipavský potom na základe odporúčania bezpečnostných zložiek z univerzity odišiel zadným východom.

18:28

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi navštívil v piatok dve kľúčové iránske zariadenia na obohacovanie uránu neďaleko mesta Natanz a vo Fordó. Bez ďalších podrobností to uviedli iránske štátne médiá.

18:15

Poľský premiér Tusk informoval o obsahu Scholzovho telefonického rozhovoru s Putinom. „Práve mi volal kancelár Scholz, ktorý mi povedal o svojom rozhovore s V. Putinom. S potešením som počul, že zopakoval poľské stanovisko: ‘Nič o Ukrajine bez Ukrajiny’,“ napísal Tusk v X.

17:53

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský odmietol návrh šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella na pozastavenie politického dialógu s Izraelom. Podľa Lipavského sa takýmto krokom nedajú dosiahnuť výsledky. Povedal to v piatok počas návštevy Británie.

17:52

Prezident gruzínskeho separatistického regiónu Abcházsko Aslan Bžanija v piatok ustúpil demonštrantom a stiahol návrh na ratifikáciu investičnej dohody s Ruskom. Urobil tak po tlaku demonštrantov, ktorí prenikli do parlamentu a sídla prezidenta v hlavnom meste Suchumi.

17:52

Francúzsky súd v piatok vydal nariadenie o prepustení propalestínskeho libanonského militanta Georgesa Ibráhíma Abdalláha, ktorý si už takmer 40 rokov odpykáva doživotný väzenský trest za zabitie dvoch zahraničných diplomatov, oznámila francúzska protiteroristická prokuratúra.

17:50

Švédsky výrobca batérií Northvolt diskutuje o možnosti ochrany pred bankrotom v Spojených štátoch ako o jednej z viacerých možností prežitia v čase, keď čelí akútnemu nedostatku hotovosti.

17:50

Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok vyzval na prehodnotenie sankcií Európskej únie (EÚ) voči Rusku s cieľom znížiť ceny elektriny a plynu v Európe. Energie musia zlacnieť, aby sa zabezpečila konkurencieschopnosť európskych podnikov, vyhlásil Orbán.

17:48

Priemyselná produkcia v USA minulý mesiac klesla v súlade s očakávaniami trhu. Negatívne ju ovplyvnili hurikány, ako aj štrajk zamestnancov Boeingu.

17:48

Gazprom od soboty (16. 11.) zastaví dodávky plynu do Rakúska.

17:45

Výnosy dlhopisov vlády USA pokračovali v piatok v raste. Šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell totiž signalizoval, že Fed sa nebude ponáhľať so znižovaním sadzieb.

17:45

Americký výrobca automobilov General Motors (GM) prepustí na celom svete takmer 1000 zamestnancov, z toho väčšinu v USA.

17:43

Pochybenia, ktoré zistil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR pri príprave a výstavbe priemyselných parkov Valiliky pri Košiciach a v Rimavskej Sobote, sú odrazom práce bývalej vlády. Projekty výstavby priemyselných parkov boli pri nástupe ministerky hospodárstva Denisy Sakovej (Hlas-SD) v oneskorení, pozemky boli v zlom stave, čo si vyžiadalo ďalšie náklady na ich úpravu, reagovala na piatkovej tlačovej konferencii Saková. Slovensku podľa nej hrozili nielen pokuty, ale aj to, že investori z krajiny odídu.

17:42

Slovinsko poskytne až 40 miliónov eur na podporu výroby nového modelu vozidla Renault Twingo. Štátnu pomoc bude čerpať slovinská dcéra francúzskej automobilovej skupiny, spoločnosť Revoz.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zľava Kostol sv. Vojtecha (vzadu nasvietený na červeno) a Wawelská katedrála na Hrebienku

Autor: TASR - Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali