Budapešť 29. júla 2023 (HSP/Foto:Facebook/Viktor Orbán)
Maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovore pre Kossuth Radio v krátkosti zodpovedal aj otázky týkajúce sa jeho prejavu v rumunskom Băile Tușnad (Tusnádfürdő). Orbán poznamenal, že Česi sa len medzi sebou hádajú a momentálne zastupujú pozíciu federalizmu v EÚ. Podľa neho je Slovensko ťažší prípad, keďže sa blížia voľby. Maďarský premiér zároveň obvinil EÚ, že Maďarsku dlhuje peniaze
Orbán sa v rozhovore pre Kossuth Radio vyjadril aj k medzinárodným reakciám na jeho prejav v Tusványose. Premiér v reakcii na to vysvetlil: Tusványos je slobodná univerzita, čím je zaujímavý aj žáner jeho prejavu.
K reakciám na jeho prejav zo strany Rumunska, Orbán povedal, že sa stretol s novým rumunským premiérom, s ktorým je podľa neho možné dosiahnuť vážne veci a dodal, že „Slovensko je ťažší prípad, lebo teraz budú voľby”. Upozornil na to, že ak sa do centra slovensko-maďarských vzťahov dostanú otázky separovaných území, nastanú problémy. Uviedol, že veľkú príležitosť vidí aj v rozvoji slovensko-maďarských vzťahov. Zamerajte sa na budúcnosť – naznačil maďarský predseda vlády.
Orbán v rozhovore kritizoval veľké obchodné reťazce, ktoré sa podľa neho správajú ako cenoví špekulanti, ktorí zvyšujú ceny, aj keď na to nie je dôvod. „Nemôžeme akceptovať neodôvodnené zvyšovanie cien, musíme proti nim konať,” upozornil Orbán. Naznačil, že úrady fungujú, úrad pre hospodársku súťaž už udelil pokuty, v tejto ceste treba pokračovať.
V ďalšej časti rozhovoru sa Orbán venoval vojne na Ukrajine, Podľa neho má vždy zmysel hovoriť o mieri, keďže vojna si už vyžiadala státisíce obetí. „Ak hlas mieru nebude dostatočne silný, potom medzi politikmi prevládne názor, že vojna je jediným riešením,” poznamenal.
Na to, aby Maďarsko zostalo hlasom mieru, je potrebná vytrvalosť. Poznamenal, že Ukrajina prakticky stratila svoju suverenitu, keďže ju pri živote držia len západné peniaze. Otázkou však podľa neho je, ako sa prezident Spojených štátov rozhodne: či chce pristúpiť k prezidentským voľbám v roku 2024 zástupnou vojnou alebo prímerím a mierom?
O EÚ maďarský premiér povedal, že jej ekonomika je v problémoch, pričom výbor chce opäť peniaze od členských krajín, ale Únia si nemôže plniť záväzky voči svojim členským štátom. „Splnili sme si záväzky, ale peniaze sme nedostali, takže nám dlhujú,” povedal Orbán a zároveň naznačil, že „dlžné” peniaze sa už mohli minúť na niečo úplne iné: „Možno na Ukrajinu?”, vypomohol si rečníckou otázkou Orbán.
Podľa Viktora Orbána si možno predstaviť, že Európa zostane sama v podpore Ukrajiny. Podľa neho si európska verejnosť čoraz menej vie predstaviť, ako tu dôjde k víťazstvu, a čoraz viac Európanov si uvedomuje dôležitosť mierových rokovaní.
V demokracii vôľa ľudu a hnutia vedúcich predstaviteľov krajiny nemôžu ísť proti sebe. Ľud sa nedá vymeniť, vymieňajú sa vlády. Európski lídri už nemajú veľa času na to, aby si to uvedomili, povedal maďarský premiér.
Keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu, Európa mala dve možnosti: pokúsiť sa konflikt lokalizovať, ako to urobila kancelárka Merkelová. My sme to navrhli,” zdôraznil Viktor Orbán. Naopak, Západ poňal konflikt globálne, povedal Orbán, a vojna má negatívny dopad na svetové hospodárstvo. Dovoľujeme, aby vojna slúžila ako dôvod na prerušenie väzieb, od ktorých závisí prosperita krajín, napríklad odrezaním Európy od ruských dodávok energie, povedal maďarský premiér.
Orbán odmietol kvóty na migrantov a taktiež aj migračné getá.
„Ak vpustíte migrantov, zaplavíte svoju krajinu ľuďmi, o ktorých viete málo alebo nič. Prichádzajú ľudia, ktorých vám podstrčili pašeráci ľudí. Príchodov, ktoré si zachovajú svoju kultúrnu identitu a budú rásť, bude pribúdať. Jedného dňa sa budete cítiť ako cudzinec vo vlastnej krajine, a to môže krajinu zničiť,” uzavrel Orbán.
Prečítajte si tiež
Maďarsko a Poľsko môžu vystúpiť z EÚ. Slovensko v scenári chýba
Maďarské médiá: Rozhoduje za Slovensko Brusel a Washington?