Budapešť 5. júla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Vivien Cher Benko/Hungarian PM’s Press Office/MTI via AP)
Aktualizované 5. júla 2024 19:07
Lietadlo vyletelo z Budapešti a pokračuje ponad Bielorusko. Médiá sa domnievajú, že Orbán ním letí do Moskvy. Medzitým sa táto informácia potvrdila
Šéf diplomacie EÚ Borrel uviedol, že Brusel nedal maďarskému premiérovi mandát na rokovania s Putinom, pričom návšteva sa uskutočňuje v rámci bilaterálnych vzťahov medzi krajinami.
Samotný Orbán svoju návštevu Moskvy, o ktorej deň predtým informovali médiá, nepotvrdil. Naznačil však niektoré “delikátne kroky”, ktoré by mohli nasledovať.
Vo vysielaní rozhlasovej stanice Kossuth dostal otázku o ďalších krokoch po stretnutí so Zelenským v Kyjeve.
“Keďže tieto kroky majú veľmi delikátny charakter, bude možné o nich hovoriť až po ich uskutočnení,” povedal maďarský premiér.
Orbán tiež povedal, že Budapešť “by chcela tlačiť na Rusko a Ukrajinu, aby uzavreli mier, ale chápe, že organizáciou takýchto rokovaní sa budú zaoberať veľké mocnosti”.
Orbán pristál v Moskve
Orbán zverejnil fotografiu z Moskvy, kam odletel na rokovania s Putinom po stretnutí so Zelenským v Kyjeve.
“Mierová misia pokračuje. Druhá zastávka: Moskva,” napísal maďarský premiér na X.
.
Peskov uviedol, že budú diskutovať o “situácii s riešením otázky na Ukrajine”. Na rokovaniach sa zúčastnia Medinskij, ktorý bol vedúcim ruskej delegácie na rokovaniach v Istanbule, Ušakov a Lavrov.
Rozhovory medzi Putinom a Orbánom sa skončili, povedal Peskov.
Ušakov, asistent ruského prezidenta, uviedol, že Orbán Putinovi správu od Zelenského neodovzdal.
Povedal, že “mali úprimný rozhovor o všetkých otázkach súvisiacich s ukrajinskou krízou”.
Ukrajina predtým uviedla, že cesta nebola s ňou koordinovaná.
Ukrajina sa vyjadrila k Orbánovej návšteve Moskvy a k jeho rokovaniam s Putinom
“Rozhodnutie uskutočniť túto cestu prijala maďarská strana bez dohody alebo koordinácie s Ukrajinou. Pripomíname, že pre náš štát zostáva zásada ‘žiadne dohody o Ukrajine bez Ukrajiny’ nedotknuteľná a vyzývame všetky štáty, aby ju neochvejne dodržiavali,” uviedlo ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.
Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že na zasadnutí sa bude diskutovať o Ukrajine.
EÚ uviedla, že Orbánovi nedala mandát ani na návštevu Moskvy.
Orbán a Putin vystúpili na brífingu po stretnutí
Putin zopakoval, že Rusko požaduje stiahnutie ukrajinských vojsk z celého územia Chersonskej, Záporožskej, Doneckej a Luhanskej oblasti s cieľom začať rokovania o ukončení vojny. Zároveň uviedol ďalšie mierové podmienky, o ktorých je Ruská federácia pripravená rokovať.
“Existujú aj iné mierové podmienky, sú predmetom úvah v rámci možnej spoločnej práce,” povedal Putin.
Orbán zasa uviedol, že pozície Ukrajiny a Ruskej federácie “sú od seba vzdialené”.
Povedal, že si to uvedomil po rozhovoroch so Zelenským a Putinom.
Maďarský premiér uviedol, že “Európa potrebuje mier” a s Putinom diskutoval o “dosiahnutí mieru na Ukrajine a najkratšej ceste k nemu”. A hlavnou úlohou Maďarska počas nadchádzajúcich šiestich mesiacov predsedníctva v Rade EÚ bude “bojovať za mier”.
Vyhlásenie pre tlač po rokovaní V. Putina s predsedom vlády Maďarska
Hlavné body z prejavu Vladimíra Putina:
– Rokovania boli veľmi intenzívne. Je dôležité, aby dialóg pokračoval aj v súčasnej zložitej geopolitickej situácii.
– Rusko a Maďarsko pokračujú v spolupráci vo viacerých oblastiach, predovšetkým v energetickom sektore, pričom kľúčovými princípmi sú zdravý pragmatizmus a vzájomný prospech.
– Došlo k priamej a úprimnej výmene názorov na aktuálne medzinárodné problémy, vrátane ukrajinského konfliktu a možných spôsobov jeho riešenia.
Ako vidíme stav vecí, vrátane toho, čo sme dnes počuli od pána premiéra, Kyjev stále nie je pripravený vzdať sa myšlienky vedenia vojny do víťazného konca.
– Realizácia ruskej mierovej iniciatívy by umožnila zastaviť nepriateľstvo a začať rokovania. Nemalo by nastať len prímerie, dočasné pozastavenie paľby, nie nejaká pauza – Rusko stojí za úplným a konečným ukončením konfliktu.
– Vzhľadom na to, že Maďarsko od 1. júla predsedá Rade EÚ, prebehla výmena názorov o stave vzťahov medzi Ruskom a Európskou úniou, o možných princípoch budúcnosti, bezpečnostnú architektúru v Európe.
Sme vďační pánovi premiérovi za návštevu Moskvy, vnímame to ako pokus obnoviť dialóg a dať mu ďalší impulz.