Budapešť 22. februára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ladislav Vallach/Facebook/Matt Dunham) AKTUALIZOVANÉ
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v pondelok večer telefonicky spojil s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom, ktorému v súvislosti s vývojom rusko-ukrajinského konfliktu dal jednoznačne najavo, že Maďarsko zdieľa spoločný postoj Európskej únie. Agentúru MTI o tom informoval Orbánov hovorca Bertalan Havasi. Svoj kritický postoj voči postupu Ruska vyjadril aj český prezident
Orbán tak urobil po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že sa rozhodol okamžite uznať separatistickú Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku na východe Ukrajiny za nezávislé štáty.
Vstup Putina na Donbas kritizuje aj český prezident
Hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček zdieľal na sociálnej sieti Twitter aktuálne prehlásenie prezidenta Zemana k posledným udalostiam na Donbase.
“Prezident republiky Miloš Zeman konštatuje, že vstup ruských vojsk na území separatistickej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky zvyšuje riziko vojenského konfliktu a znižuje nádej na diplomatické riešenie,” napísal.
Francúzsko, Nemecko, USA
Lídri Francúzska, Nemecka a Spojených štátov označili Putinovo rozhodnutie za “jasné porušenie minských mierových dohôd” a avizujú, že to nezostane bez odpovede. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil krok Kremľa za “porušenie suverenity a územnej celistvosti” Ukrajiny. Podobný názor má aj generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres.
Spojené kráľovstvo v utorok vyhlásilo, že voči Rusku zavedie cielené sankcie, a prisľúbilo prijatie prísnejších opatrení v prípade rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu.
“Okamžite zavádzame balík medzinárodných sankcií,” povedal britský premiér Boris Johnson, ktorého vyjadrenie sprostredkovala stanica BBC.
“Tieto (sankcie) Rusko zasiahnu veľmi tvrdo a chystáme sa urobiť ešte oveľa viac v prípade invázie,” dodal. Britské sankcie podľa premiéra zasiahnu hospodárske záujmy Ruska.
“Toto je len prvý príval sankcií, pretože sme presvedčení, že budú nasledovať ďalšie prejavy nerozumného ruského správania,” povedal Johnson.
Ruský prezident Vladimir Putin podľa Johnsona vyslaním vojakov úplne narúša zvrchovanosť Ukrajiny a ničí medzinárodné právo. Johnson sa vyjadril po zasadnutí britského vládneho bezpečnostného tímu Cobra, ktoré bolo venované najnovšiemu vývoju na Ukrajine.
Ku kritike zo strany našich susedov sa pridáva aj Turecko
Turecko v utorok kritizovalo pondelňajšie rozhodnutie Ruska uznať samozvanú Doneckú ľudovú republiku (DĽR) a Luhanskú ľudovú republiku (LĽR) za nezávislé štáty. TASR správu prevzalo od agentúry AP.
Turecko postup Ruska označilo ako „jasné porušenie politickej jednoty, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny“.
„Rozhodnutie Ruska považujeme za neprijateľné a odmietame ho,“ uviedlo turecké ministerstvo zahraničných vecí. Zároveň zdôraznilo prísľub Turecka podporovať politickú jednotu a územnú celistvosť Ukrajiny. Všetky zúčastnené strany vyzvalo, aby „používali zdravý rozum a rešpektovali medzinárodné právo“, píše AP s odvolaním sa na utorkové vyhlásenie ministerstva.
Turecké ministerstvo zahraničných vecí v ďalšom vyhlásení tureckým občanom „rozhodne odporučilo“, aby opustili oblasti vo východnej časti Ukrajiny.
Dve krajiny vyjadrili Putinovi podporu
Zatiaľ čo západní lídri ostro odsúdili rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina uznať dve samozvané separatistické oblasti na východe Ukrajiny za nezávislé štáty, na stranu Moskvy sa pridali Sýria a Nikaragua, píšu agentúry AP, DPA a Reuters.
Sýria v utorok uviedla, že „podporuje rozhodnutie prezidenta Putina uznať Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku a bude s nimi spolupracovať“, citovala sýrska štátna tlačová agentúra SANA tamojšieho ministra zahraničných vecí Fajsala Mikdáda.